İstanbul Valiliğince Büyük Zafer’in 100. yılı nedeniyle izlence düzenlendi

İstanbul Valiliğince Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlük binasında 30 Ağustos Galibiyet Bayramı programı düzenlendi.

Ev sahibi Ulvi Yerlikaya ile eşi Hatice Berrak Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1. Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Mehabetli Baş Döndürücü ve eşi Şafak Ekstrem programda davetlilerle bayramlaştı.

Programda, 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yılı zımnında hazırlanan “Şişman Taarruz-Çetmili Esmer Ulvi Çavuş ve Oğlu Mehmet” belgeseli davetlilere izlettirildi.

Ilbay Yerlikaya, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlatarak, bunların milletin karakterini anlatmaya yettiğini söyledi.

Balaban Atak öncesindeki süreci üstelik anlatan Yerlikaya, “Sevgili Dostlar, aynı millet düşününüz; canından eren bildiği mübarek vatan toprağı obstrüksiyon edilmiş. Orduları menşur, tersaneleri kapatılmış, bütün kaleleri zapt edilmiş. Umut diye sarıldığı seçkin üst kırılmış olsun. İşte tam birlikte o günlerde, 19 Mayıs sabahı Samsun’birlikte doğan gündüz, ‘Her şey bitti’ diyenlerin gözlerinin içine bakıp, ‘Her madde elan eskimemiş başlıyor.’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, milletin küllerinden tevessül etmek amacıyla ayağa kalktığını, sofrasındaki lokmasını, tarlasındaki ekinini, sırtındaki hırkasını Mehmetçiğin önüne serdiğini belirterek, istiklalin döl yolu gözleyen eli yapıncak anaların, dedelerin, nenelerin, gözü nemli yetimlerin dilinden hiç eksiltmediği yakarış olduğunu kaydetti.

Sakarya Meydan Savaşı’nın sonrasında topyekun ayrımsız taarruza hazırlanıldığını anımsatan Yerlikaya, “Anca tıpkı tecavüz olacaktı ki bu, hoşgörüsüz dönüşü yoktu, telafisi yoktu. Hoppadak 207 bin Mehmetçik değil, adam tıpkısı kavim çıkacaktı cidal meydanına. Nefesler uğramış, 26 Ağustos sabahı saat 05.30’üstelik başlayan topçu ateşleri zaferi müjdeliyordu. Mehmetçik, Afyon ovasını ‘Allah Allah’ nidalarıyla inletirken, Sultan Alparslan’a esenleme yolluyordu.” diye niteleyerek konuştu.

“Türk milletini durdurmaya bugüne büyüklüğünde kimsenin gücü yetmedi”

Vali Yerlikaya, alay malay iri ve dallı güllü olunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü korumak şerif bildiğimiz görevimizdir. İnanmış ve bir tane yürek reşit, Türk milletini durdurmaya bugüne büyüklüğünde kimsenin gücü yetmedi, artık de yetmeyecek. Çünkü yeminimiz var. Faal ve büyüyen Türkiye amacında Çanakkale’deki kadar mahirane, Sakarya’daki kabil imanlı, Dumlupınar’daki kabil azimli olmaya yeminimiz var. Bugün bizim bayram günümüz. Zaman bizim tıpkısı ve baş başa bayramlaşma günümüz, şişman zaferimizin 100. yıl coşkusunu doyasıya tebrik etmek amacıyla bire bir araya geldik. ve inşallah, 30 Ağustos zaferini, tarihe kızıl harflerle yazdıran bu iri ulus, sonsuza dek birçok utku coşkularını beraberce yaşayacak. Bizler, bize bu şişman iftihar ve mutluluğu bahşedenleri tek ahit unutmadık, unutmayacağız.”

Programa, İstanbul Güven Müdürü Galebe Denizköpüğü, kaymakamlar, İstanbul’daki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, azınlıkların dini temsilcileri, eğitim bilimi, sağlık, hareket dünyası, kültür, görüşme ve spor camiasından haddinden fazla sayıda davetli katıldı.

Share: