İstiklal Caddesi 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yılında bin skor bayrakla donatıldı

Beyoğlu Belediyesi vasıtasıyla 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünü kutlamaları çerçevesinde bin 400 metre uzunluğundaki İstiklal Caddesi bin skor bayrakla donatıldı.

30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yılı tam yurtta törenlerle kutlanıyor. Beyoğlu Belediyesi dahi Zafer Bayramı’nın 100’üncü sene dönümü zımnında bin 400 metre uzunluğundaki İstiklal Caddesi’ni koşa yönlü kendisine boydan boya bin adet bayrakla donattı. Törene Beyoğlu Belediye Reisi Haydar Şanlı Talih ve çokça sayıda yurttaş katıldı. Kutlamalar çerçevesinde asılan bayraklar İstiklal Caddesi’ni gitmek üzere orada mevcut yeli ve ecnebi turistlerin bağlam odağı oldu. Galebe Bayramı 100’üncü yılı İstiklal Caddesi’nde coşkuyla kutlandı.

“İstiklal Caddesi’ni şanına uygun şekilde bayraklarla donattık”

İstiklal Caddesi’ni ismine ve Milli Mücadeleye yakışır şekilde Zafer Bayramı’na hususi bayraklarla donattıklarını dile getiren Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Mualla Şans, ” Zaman tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın yıl dönümündeyiz. Bu hümayun zaferi kutladığımız bugünden yüz sene önce Türk bu vatanda hava uyarlanmak istenmişti. Ama Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Beyoğlu’ndan başlayan Milli Uğraş yolculuğu, Türkiye Şişman Kavim Meclisi’nin açılması, Cumhuriyetin ilanı ve İstanbul’dan ayrılışından 8 sene bilahare İstanbul’a geldiğinde bu caddenin ismini İstiklal Caddesi namına Ana Yol-i Kebir’den değiştirmişti. Çünkü verdiğimiz uğraş aynı İstiklal mücadelesiydi. Büyük Taaruz’un 100’üncü yılı Galibiyet Bayramı’mız hümayun olsun. Kısaca bire bir aydır İstiklal Caddesi’ni şanına yakışan tıpkısı şekilde, mücadelemize yakışan bire bir şekilde bin yıllık biricik budun, tek öncü, biricik vatan ve bir tane oran anlayışını referans alarak ve caddemizin ismini aldığı Milli Savaş’mizin şanına yakışan ayrımsız şekilde bu caddeyi Beyoğlu Uray’si yerine Türk bayraklarıyla donattık. Bundan şişman aynı öz saygı duyuyoruz. Tığ bayramlarımızı tıpkı sayıyoruz, bizi birleştiren molekül bayramlardır. O bakımdan 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın hepimiz için kutlu olmasını diliyorum. Özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk oluşmak için parçalanmamış Milli Savaş şehitlerimizin, İstiklal şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diye konuştu. – İSTANBUL

Share: