İsveç’in Türkiye’ye iade edeceği kişinin Okan Kale olduğu öğrenildi

İsveç’te online işaret eden Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye ayyarlık suçundan iadeli etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı. Kale’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’üstelik 3 bankaya müteveccih bilgili dolandırıcılığı suçlanması nedeniyle İsveç’e kaçtığı aktarılan haberde, Kale’nin Haziran 2012’üstelik sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kale’nin İtalya’da 2 sene geçici sığınmacı oturum kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 gözyaşı balaban İsveçli biriyle evlendiğine ilgi çekilen haberde, Kermen’nin bu dünyaevi yardımıyla İsveç’te habitat ve say izni aldığına işaret edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’bile Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kale’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı rapor edildi. Türkiye’ye reddetme edilmemek için kült değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale’nin ismini birlikte Johan Gustavsson olarak değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç heybet televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin ayyarlık suçundan al bültenle aradığı 35 yaşındaki aynı kişinin Türkiye’ye iade edilmesine değişmeyen verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Hak ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin aynı genişlik olduğunu söylemişti. Johansson “Yüksek Duruşma durumu değme zamanki üzere inceledi ve reddetme amacıyla bir engel olmadığına değişmeyen verdi.” şeklinde konuşmuştu. bahis konusu kişinin Türkiye’birlikte 14 yıl hapishane cezası bulunduğu aktarılmıştı.Share: