İtalyanlar Türkiye’ye yatırım üzerine hevesli

İtalyanlar Türkiye’ye envestisman üzerine hevesli

Sefirikebir Marrapodi: “Yatırım üzerine İtalyan firmaların Türkiye ile bunaltıcı ilgilendiklerini görüyoruz”

İSTANBUL – İtalyan döküm sanayisinin önde mevrut 13 firmasını İstanbul’a geldi. İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, yatırım üstüne İtalyan firmaların Türkiye ile alçak ilgilediğini söyledi.

Otomotiv, yapım, sivil sanayi ve beyaz pırtı kabilinden sektörlerin genişlik mehabetli tedarikçilerinden İtalyan döküm sanayisinin önde gelen 13 firması, İtalyan Dış Ticaret ve Lansman Ajansı ve İtalyan Döküm Sanayicileri Derneği’nin desteğiyle ANKIROS Fuarı amacıyla İstanbul’a gelerek genişlik eskimemiş ürünlerini tanıttı. İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, VERME Direktörü Riccardo Landi ve AMAFOND Başkanı Fabrizio Carmagnini’nin da fuara katılma gösterdi.

Sefirikebir Giorgio Marrapodi ve ITA Direktörü Riccardo Landi, Türkiye ve İtalya arasındaki ticareti değerlendirirken, iki ülkenin coğrafi konumuna ilgi çekti.

“Envestisman konusunda İtalyan firmaların Türkiye ile bati ilgilendiklerini görüyoruz”

İki mevki arasındaki ticareti değerlendiren İtalyan Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, “Türkiye ve İtalya arasında son yıllarda ticari hacminde sonsuz kalan bir trendin olduğunu görüyoruz. Hele yılın önce 6 ayına bakacak olursak bu yıl ticari hacmin faziletkâr olacağını hesap pusulası ediyoruz. Bunun ahir yıllarda dahi devam edeceğini düşünüyoruz. Envestisman üstüne İtalyan firmaların Türkiye ile korkulu ilgilendiklerini görüyoruz, firmalarımızın Türkiye’da her sektörde elektrik gösterdiğini söyleyebiliriz. Türkiye’üstelik halihazırda 600 ila bin 300 ortada İtalyan firması bulunmakta ve Türkiye’ye bati tıpkı ilginin olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İtalya’daki seçimlere değinen Büyükelçi Marrapodi, “Seçme konusunda şöyle bir teltik var; esasen başvekil seçilmedi, vatandaşlar başbakanı seçemiyor. Önümüzde günlerde Cumhur Reisi bu seçimi yapacak ve hükûmet oluşturulacak. İlişkilere değinecek olursak; Türkiye ve İtalya coğrafi anlamda bire bir bölgeyi paylaşıyor. Bu bölgede önemli öneme topluluk. Bu bölgede seçkin iki mutluluk birlikte çalışarak, siyasi anlamda problem olmadan ilişkilerin bitmeme etmesini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“Türkiye ve İtalya arasındaki ticari miktar serencam yıllarda gösterişli rakama ulaştı”

ÖDEME Direktörü Riccardo Landi şöyle konuştu: “Türkiye ve İtalya arasındaki ticari cirim serencam yıllarda kilolu rakama başarmış durumda. 2021 yılında 20 bilyon dolar namına gerçekleşti. İthalat ve ihracat açısından kararlı. İki devlet arasından ticari anlamda eke ahzüita söz konusu. Döküm sektörüne bakacak olursak; İtalya’nın, Türkiye’ye döküm, araba ve uygulayım bilimi konunda kilolu ihracatı var. Türkiye’deki döküm sektörü çok eke. Maden ürünlerinde bir nice ülkeye ihracatı bahis konusu ve Avrupa’da istihsal konusunda 2’nci tam saha almakta. İtalyan teknolojilerinin, Türkiye’deki döküm sektörüne vahim katkılarının olduğunu düşünüyoruz. Fuarda 30 İtalyan firması saha alıyor. Bu firmalar direk ya birlikte temsilcisiyle birlikte katılıyor. Ticari anlamda eli nimetli tıpkısı fuar olmasını ümit ediyoruz.”

Fuar 8 Ilk Teşrin tarihine kadar bitmeme edecek.

Share: