İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden İlk Okul Haset İçin ‘Toplu Ulaşım’ Uyarısı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, okulların açılacağı 12 Eylül Pazartesi gününden itibaren toplu ulaşım hizmetlerinin problemsiz verilebilmesi üzere tedarik aldı. Okulların açılmasıyla kent içi gidiş geliş yoğunluğunun artacağına özen çekici Komutan Bronz Soyer, “Temiz, emniyetli ve konforlu toplu muvasala araçlarımızı kullanalım. Güçlük yaşamayalım, vakitten kazanalım” çağrısı yaptı.

İlk ve ılımlı basamaklı okullarda 2022-2023 terbiye-tedrisat dönemi yarın başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Muvasala Dairesi Başkanlığı, ‘şita trafik düzeni’ kapsamında ayrımsız dizi film önlemi hayata geçirecek. İzmir Büyükşehir’e tutkun şişko erişim gelgel ve kuruluşları de yol düzenlerini şita aylarına bakarak planladı.

Okullardaki eğitim-talim düzeninin ve servis planlamalarının alelumum önce hafta netleştiğini vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, “Alelhusus ekol servis araçları, özel açacak sahibi veliler ve eğitimciler, ağırbaşlı namına trafiğe çıkacaktır. Türlü olduğunca şişman ulaşım araçlarını kullanalım kim gidiş geliş sıkışıklığının ve detaylı bekleme sürelerinin önüne geçebilelim. Bozulmamış, sakıncasız ve konforlu şişman erişim araçlarımız gelişigüzel yere ulaşıyor, zamandan kazandırıyor” dedi.

SEFERLER SIKLAŞTIRILIYOR

12 Eylül Pazartesi gününden itibaren geçilecek şita trafik düzeni kapsamında bitmeme edecek ve başlayacak uygulamalar şöyle olacak: Otobüs, yer altı treni ve tramvay hatları ek seferlerle güçlendirilecek. Gösterişli saatlerde yer altı treni seferleri 3 dakikada benzeri yapılacak. Konak Tramvayı 5 dakikada tıpkı, Karşıyaka Tramvayı ise 7,5 dakikada aynı çalışacak. Yaz döneminde hafta içi sayı farkı günce bin 100 araçla hizmet veren ESHOT Umumi Müdürlüğü, okulların açılmasıyla alay malay otobüs sayısını bin 350’ye çıkaracak. Hele öğrencilerin yavaş kullandığı hatlarda sefere çıkan otobüs sayısı artırılacak. hafta içi seçme bölüm 370’e mail üste, toplamda yaklaşık 20 bin otobüs seferi gerçekleştirilecek. Ayrıca ESHOT’un cümle yönetsel personeli, 12 Eylül Pazartesi günü sahada olacak. Hizmet akışının devamlılığı için muhtemel kazalara ve arızalara hemencecik engelleme edilecek.

İZULAŞ’ta herhangi bir çağ 245 otobüs seferde olacak. Seferihisar ve Kiraz’a bakım veren ESHOT denetimli mecmu 40 İZTAŞIT ara bulucu de sefer sıklıklarını artıracak.

YENİ OTOBÜS HATLARI ÜSTELIK VAR

Üniversitelerin açılacağı 26 Ilkgüz Pazartesi haset, 475 No’lu Tınaztepe Üniversitesi-Halkapınar Metro otobüs hattı hizmete alınacak. 3 Ilk Teşrin Pazartesi günü ise 977 No’lu Demokrasi Üniversitesi-Üçkuyular İskele otobüs hattı devreye girecek.

15 DAKİKADA BİR GEMİ

İZDENİZ Genel Müdürlüğü palyatif gemileri ve makine vapurları, hele çetin saatlerde 15 dakikada ayrımsız seferlerine bitmeme edecek. Icabında munzam seferler bile kolaylıkla devreye alınabilecek.

Trafik yoğunluğunun yer iri nedenlerinden biri olan ‘falsolu park’ üzerine, itimat ve zabıta ekipleri alay malay çalışacak. Özellikle kırıcı saatlerde, kentin ciharıyek yanındaki asıl arterlerde kusurlu parkların, beklemelerin engellenmesi üzere titizlikle görev yapılacak. Yeniden trafikte yoğunlaşmalara bozukluk olabilen doldurma-tahliye faaliyetleri birlikte adese altına alınacak. UKOME kararı mucibince; ulaşımın bunaltıcı olduğu cadde ve bulvarlarda 06: 00-10: 00 ve 16: 00-19: 00 saatleri arasında bu faaliyetlere izin verilmeyecek.

İl Güven Müdürlüğü koordinasyonu ile yapılan Altınyol’de arttırma şerit uygulaması sürdürülecek. 07: 30-09: 30 saatleri ortada Karşıyaka’dan Han yönüne, 17: 30-19: 30 saatleri beyninde ise Konak’tan Karşıyaka yönüne mülhak abdestbozan açılacak. Çankaya Fevzi Paşa Bulvarı ile Cumhuriyet Altını Bulvarı kesişimindeki arttırma şerit uygulaması dahi devam edecek.

ÜCRETSİZ MISIL YARDIM HİZMETİ

hafta arası 07: 30-10: 30 ve 16: 30-20: 30 saatleri ortada verilen ‘ücretsiz çekici’ hizmeti üstelik sürdürülecek. Esas arterlerin makul noktalarında hazır muntazır İzmir Büyükşehir Belediyesi çekicileri, kaymakamlık ya bile arıza zımnında yolda mütezayit araçları hemencek bulunduğu yerden kaldırıyor. 9 Eylül 2020’den bu yana bitmeme fail aplikasyon kapsamında toplanmış 150 şalter, ortalama 19 zaman süresince çekilerek trafiğin açılması sağlandı.

Öte yandan Muvasala Dairesi Başkanlığı, yavaş arterlerde trafiği etkileyebilecek zir ve üstyapı çalışmalarına kısa süreliğine mesafe verecek. Ulaşım birimlerindeki tam personel da teyakkuzda olacak.

Share: