İzmir Fuarı’nda Diyarbakır damgası

Türkiye’nin sunu şişman uluslararası turizm platformlarından biri olan Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, üçüncü gününde dahi renkli görüntülere fon oldu.

Diyarbakır’ı İzmir’üstelik tanıtıcı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın standı, zaman birlikte ziyaretçilerden ilişki gördü. Hafta sonu olması zımnında farklı günlere göre daha kalabalık olan fuarda, ziyaretçilere çiğköfte ağırlama edildi. Sanatçılarının söylediği Kürtçe şarkılara haremlik eden gurbetçiler, meydanlık duruluk halaylar çekti.

Diyarbakır Ticaret ve Endüstri Odası Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, “Diyarbakır’ın dünyaya sunacağı haddinden fazla zenginlikleri var. Tarihi, kültürel varlığı, inanç değerleri ve seçkin inancı kucaklayan hoşgörüsü var. Biz, Mezopotamya’nın zenginliklerini üç periyot süresince dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini aynı araya getiren, Türkiye’nin bildirme balaban arsıulusal turizm platformu TTI İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi’nde tanıtmaya çalıştık. Çok balaban ilgi vardı. Yöremize özgü, DTSO yerine Coğrafi Tescil belgesi aldığımız ürünleri ikram ettik, standımıza misafir olan ziyaretçilere tarihi, kültürel değerlerimizi anlattık. Kürtçe ezgilerimizi seslendirdik. Tığ, fuara iştirak sağlayıcı evcil ve ecnebi eksiksiz misafirlerimize insanlığın anavatanı, dünyanın ve Türkiye’nin yeryüzü önemli merkezlerinden birisi olma özelliğine topluluk Diyarbakır’ımızı keşfetmelerini istiyoruz. Kültürel ve tarihî mirasa sahip ilimiz Diyarbakır’ı DTSO yerine, Sivil topluluk bileşenlerimizle alay malay değme platformda tanıtmaya bitmeme edeceğiz” dedi. – DİYARBAKIR

Share: