İzmir yerel: Gaziemir Belediyesi’nden Mahalleliye “Tandır Fırını” Hizmeti

Gaziemir Belediyesi, ilçedeki ekin mozaiğine ilgilendiren geleneklerin yaşatılması için bakir bir projeyi hayata geçirerek Tandır Fırını açtı.

Vatandaşlar, Beyazevler ile Dokuz Ilkgüz Mahalleleri’nin cümle ortasındaki abes arazide teferruatlı zamandır çamurdan oluşturdukları fırınları kullanarak geleneklerine uygun ekmek üretiyordu. Hijyenik olmayan ve kaynak kirliliği yarattığı amacıyla eleştirilen bu tandır fırınları gâh vatandaşlarca şikayet konusu da oluyordu. Bunun önüne saklamak isteyen Gaziemir Belediyesi, çarkıt fırınları yıkarak görsel anlamda mahallenin dokusuna akla yatkın, vatandaşların geleneklerini yaşatabileceği çağcıl bire bir tandır fırınlarını can geçirdi. Kullanımı herkese örtüsüz ve ücretsiz olan tandır fırınlarından dizge istediği saatte yararlanabilecek.

Özellikle Dokuz Eylül ve Beyazevler Mahalleleri’nde etkili vatandaşların Mardin ve çevresinden kafile etmiş olması nedeniyle Mardin mimarisinin tercih edildiği ve ortamında benzeri anda 4 kişinin pişirme işlemi yapabileceği tandır fırını inşaatında Ankara’ya saf andazit taşları kullanıldı. Sarnıç Yurt Caddesi’ndeki yol restorasyon çalışmaları sırasında sökülen ve hasar görmemiş taşlar ayrıştırılarak tandır fırınının çevresine döşendi. Bu şekilde kesim tandır fırınlarının birlikte yıpranmamış aynı meydana da kavuşmuş oldu.

Tandır fırınlarının tamamlanmasının ardından ilk coşkun yakılması şerefine Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, alanda mahalle sakinleriyle tıpkısı araya geldi. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan’ın bile saha aldığı etkinlik, bateri – zurna ile şenlenirken, ahali dansları ekibi gösterisi nazik tabiat topladı. Mahalleliler tarafından pişirilen tandır ekmekleriyle ikindi kahvaltısı özne mahalleliler, özellikle Mardin görünmek üzere geldikleri bölgelerdeki kültürlerini yaşattıkları için çok bahtiyar olduklarını söylediler.

“ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK ÖNEMLİ ZENGİNLİK”

Mahalle halkının isteklerine uygun şekilde tandır fırınını tamamladıklarını tamlayan Başbuğ Ardıl, şöyle konuştu:

“Belediyemiz marifetiyle yapılan bu tandır fırını ile vatandaşlarımız ekmeklerini yaparken yağmur ve güneşten etkilenmeyecek, geleneklerine akla yatkın tandır ekmeğini üretebilecekler. Çok kültürlülük Gaziemir amacıyla yetişkin tıpkısı zenginlik. Göçle ilçemize mevrut vatandaşlarımızın hem kültürlerini kaybetmemeleri hem bile yıpranmamış can alışmaları amacıyla dikkat gösteriyoruz. Geldikleri bölgedeki kültürel zenginliklerini tıpkı nebze olsun keyiflendirmek namına çamurdan yaptıkları fırınların yerine yenisini nesir ettik. Ülkemizde yaşanan soylu erki akse nedeniyle paketlemek fiyatları da katmerli arttı. Hem bu zamlar hem de geldikleri bölgeden getirilen kültürler vatandaşlarımızı bu gibi tandırlarda kendi ekmeklerini yapmaya itiyor. Tığ birlikte bu ihtiyacın karşılığı kendisine bu hizmetimizi kişi geçirdik. Ayrımsız zamanda Sarnıç Vatan Caddesi’nde yaptığımız kere çalışmasında sökülen ve bozulmamış olan taşları dahi kullanarak bir yerde ayrımsız yer düzenlemesi üstelik yaptık. Yaptığımız bakım ile kültürleri yaşatırken dahi mahallemize eskimemiş benzeri dirim alanı kazandırdık. Vatandaşlarımızın hem içki alacağı hem birlikte tandır ekmeklerini üretebileceği bu düzlük hepimize filinta olsun.”

Share: