İzmir’de Balkanlılar El Dansları ve Hars Festivali Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 16. Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali mülevven görüntülerle başladı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılış töreninde mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, “Birbirimize güç atfetmek, kuma akla ve vicdana temas zamankinden de çok tutunmak mecburiyetindeyiz. Hele kim uğraş rüzgarlarının şiddetlendiği bu açık oturum iklimde barışa bütün bu arada sıkı sıkıya sarılmalıyız” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ilk defa 1935’te düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen merasim ve bayram yürüyüşü ile başladı. Atatürk’ün “Yurtta sulh, dünyada sulh” sözünün arkası sıra Balkan kardeşliğini katmak amacıyla başlatılan ve bu sene 16’ıncısı planlı festivalin açım törenine aile sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, 24, 25 ve 26. Devir İzmir Milletvekili Musa Çam, Eğlek Şehremini Abdül Bahadır, başkonsoloslar, Balkan derneklerinin temsilcileri ve İzmirliler katıldı.

SOYER: MURAT ATAMIZ’DAN YADİGAR BU EŞSİZ KÜLTÜR MİRASINA SAHİP ÇIKMAK

Bu festivali küçümseyici benzeri şekilde yapmalarının iki nedeni olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

“Bu nedenlerimizden birincisi Atamızdan bize yadigar bu nazirsiz ekin mirasına erbap geçmek, ikincisi ise ondan aldığımız ilhamla acun barışına curcunalı çevirmek. Kültür, bire bir şehrin ve toplumun ruhunu, özünü oluşturuyor. Hars, barışın yeşermesi ve dostluğun güçlenmesi amacıyla politik, diplomatik ve ekonomik ilişkilerin çokça ötesinde ayrımsız bağ kurulmasını sağlıyor. İnsanlığın sonuç yıllarda yaşadığı iklim krizi ve pandemi kabilinden iki balaban felaketin etkilerini bütün birlikte yaşıyoruz. Hiçbirimiz bu felaketlerin hırçın sonuçlarından serbest değiliz. Bu nedenle birbirimize yoğun isnat etmek, ortak akla ve vicdana temas zamankinden de çok tutunmak mecburiyetindeyiz. Alelhusus kim cenk rüzgarlarının şiddetlendiği bu siyasal iklimde barışa hep beraber sımsıkı sarılmalıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı bu curcuna, Balkan ve acun halkları beyninde barışı tesis etmek için atık sunma cihanşümul adımlardan biridir. Temelleri 86 sene evvel atılmış bu festivale on beş sene süreyle İzmir’in sahip çıkması ise tıpkısı doğru değildir… İzmir’in Balkan Festivali, dünyanın en nazik Balkanlı nüfusuna ehil şehirlerinden olan İzmir’imizin cumhuriyete, barışa ve özgürlüğe vurgun insanlarının eseridir”

KENTE ALAY GETİRECEK

İzmir Büyükşehir Uray Meclisi Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak ise “4 dolaşma sürecek olan bu festivalin kentimize mahiyet ve bayram getirmesini, dostluk getirmesini diliyorum. Esas ve babaların üzülmediği, çocukların ağlamadığı, yaşayış içinde benzeri dünya diliyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Komutan Soyer ve beraberindeki yıldız bilimi, kortej yürüyüşüne katıldı. Çalgı eşliğinde yapılan ve ahali dansları topluluklarının yerel kıyafetleri ile katıldığı korteje yurttaşlar da alkışlarla eşlik etti. Hezel Kültürpark Lozan kapısında akıbet buldu.

Görüntü Dökümü

-Umumi ve detay görüntüler

-İBB Meclisi Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak”ın konuşması

-İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer”mağara konuşması

-Meze yürüyüşü

-Drone görüntüleri

Share: