İzmir’de İşçilerden Hükümete Aksülamel: “Belediyelerdeki İpoteği Kaldır, İşçi Evine Atlatmak Götürsün”

İzmir’de DİSK’e merbut Genel- İş Sendikası üyeleri, AKP hükümetinin, muhalefet partilerince kazanılan belediyelerin taşınmazlarına tutu ve haciz koyup banka kredilerini onaylamamasını, İller Bankası’ndan mevrut payları birlikte düşürmesini ihtarname etti. “İpoteği Kaldır, İşçi Evine Atlatmak Götürsün” pankartı açan işçiler, “Bu ülkenin neyi varsa soyan, neyi varsa tevzi fail 5’li çetenin bütün borçlarını, vergi borçlarını siliyorsunuz ama bölüt hizmet fail, işçileriyle ölümden doğuma kadar mecmu hizmeti sürdüren belediyelerin maaşlarına dahi haciz koyacak kadar alçalıyorsunuz, küçülüyorsunuz. Bunu sizin yanınıza bırakmayacağız” açıklamasını yaptı.

DİSK’e sınırlı Umumi- İş Sendikası İzmir Şubesi üyeleri, zaman Eğlek Meydanı’ndaki Toplumsal Asayiş Kurumu binasının önünde tıpkı matbuat açıklaması yaptı. AKP hükümetinin mugayeret partilerindeki belediyelerin taşınmazlarına ipotek ve haciz koymasını, banka kredilerini onaylamamasını ve İller Bankası’ndan mevrut payları düşürmesini ihtarname eden işçiler, “İpoteği kaldır, işçi evine aldatmak götürsün” pankartı açtı. İşçiler, “Hükümet istifa”, “Halas yok bir tane başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Yandaşa değil emekçiye bütçe”, “Gün ati talih dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

“AMAÇLARI ‘BELEDİYELER İŞ YAPMIYOR’ DEDİRTMEK”

DİSK Iye Bölge Temsilcisi Memiş Solgun, basın açıklaması öncesinde, “Bu ülkede o kadar çokça ülkü var ki; hangisine değineceğimizi, hangisine alın savaşım edeceğimizi şaşırıyoruz. Ama en son, seçime giderken aykırı belediyeleri durdurmak, Güneydoğu’daki belediyelere kayyum atayarak ve Batı’daki, Anadolu’daki belediyelerdeki baskıları dahi hepyek yaşıyoruz. Amaçları işçilerle halkı yüz yüze getirmek ve ‘bu belediyeler gelişim yapmıyor’ dedirtmek. Amma bizi karşı karşıyaka getiremeyeceksiniz. Haziranda bunun hesabını sandıkta vereceğiz” dedi.

“BELEDİYELER İŞÇİ MAAŞLARINI ÖDEYEMEYECEK DURUMA GELDİ”

Solgun, matbuat açıklamasında ise ülkede akse dolayısıyla şişkinlik daima artarken, işçilerin hava gücünün azaldığını, dirimlik dağılımının bozulduğunu ve yoksulluğun ağırlaştığını dile getirdi. AKP hükümetinin cepheli uygulamaları dolayısıyla belediye işçilerinin bu krizde iyicene kıygın olduğunu anlatan Soluk, şöyle konuştu:

“Ülkede kazançlı ve açık oturum yerine kamu tıpkısı yıkım içindeyiz. Hesaplı kriz ile alay malay enflasyon değme güzeşte devir artarken, işçilerin alım günü azaldı, dirimlik dağılımı bozuldu, yoksulluk arttı, yaşam koşulları ağırlaştı. Avlu pahalılığına alın gelişigüzel devir yoksullaşan işçiler sunma anne ihtiyaçlarını bile karşılayamaz arkaç geldiler. Amme hizmetleri, özelde da uray hizmetleri hem toplumun esas taşları hem de işkolumuzda etkin işçilerin istihdam alanıdır. Bu yüzden belediyelere uygulanan yönlü evet de ahval aracısız bizi ve üyelerimizi ilgilendirmektedir. Antrparantez hem işçi maaşı ve hem birlikte belediyelerin hizmetleri amacıyla gönderilen İller Bankası payı merkezi hükümet yoluyla kesintiye uğratılıyor. Bu durumda geliri olmayan belediyeler işçi maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelmişlerdir. Birlikte tıpkı de bunun konusunda SGK ve kazanç daireleri, algı borçlarını kulp ederek kâh belediyelerinin borçlarına, kâh belediyelerin tam varlıklarına ipotek koymuştur. Bu durum yasal değildir. Çünkü SGK ve idrak borcu ne kadarsa o kurumun o kadar mal varlığına ipotek ve haciz konulması gerekmektedir. Ancak, çapraz belediyelere eşi tıpkı görülmemiş şekilde, eksiksiz taşınmazlarına ihtiyati hazırlık kararı konulmuştur. Hesaplarına haciz konulmuştur.”

“YANDAŞ BELEDİYEDE İŞÇİ OLSAK BAŞIMIZA BUNLAR ATI MİYDİ?”

AKP’li belediyelerde ise durumun bütün tersi olduğunu vurgulayan Memiş Sarı, şunları söyledi:

“Hatırlarsınız, Melih Gökçek döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’hangi her makule emeksiz sağlanmış, üste eskimemiş kanun çıkarılarak vergi borçları silinmiştir. Tıpkısı şekilde Aliağa Belediyesi’nde, Bergama Belediyesi’nde cami, meslek kabil kamu yararına olan yerler kazanç borçlarına fiyat SGK’ya ve kazanç dairelerine devredilmiştir. Fazlası da var; serencam 10 yılda 128 sefer idrak indirimi mamul. Demincek sorarız; taraftar tıpkısı belediyede etkin işçiler olsak bu başımıza ati miydi? Bunların sonucu kendisine bile belediyeler ek bir geliri olmadığı ve mal varlıklarını değerlendiremediği kabilinden tıpkısı şekilde İller Bankası’ndan gelen esham bile yüzde 50 kesilmiştir.

Bu ülkenin neyi varsa soyan, neyi varsa talan fail 5’li çetenin bütün borçlarını, algı borçlarını siliyorsunuz amma bölüt hizmet fail, işçileriyle ölümden doğuma kadar yekpare hizmeti sürdüren belediyelerin maaşlarına da haciz koyacak büyüklüğünde alçalıyorsunuz, küçülüyorsunuz. Bunu sizin yanınıza bırakmayacağız. Bırakmayacağız. Fakat bu hakeza gitmez diyen ve hayatı elleriyle yaratıcı işçiler, seçme günü geldiğinde ülkeyi elleriyle baştan yaratarak, sandıkta bu açlığın, yokluğun ve yoksulluğun hesabını soracaktır.”

HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPTI

Zerrin, AKP hükümetine şu çağrıyı yaptı:

“Buradan siyasal iktidara ve ilgili bakanlıklara sesleniyoruz, İller Bankası’ndan mevrut payı hafifletmek yerine, bu payı amme yararına kullanacak olan belediyelere enflasyon oranında arttırarak gönderin. Bankaların belediyelerin talepleri doğrultusunda yüreklilik onayı vermesinin önündeki engelleri kaldırın.”

Uygulamadan tıpkısı zaman önceki vazgeçilmesini talip Memiş Zerrin, “Siftinlik düzende akva çark gayrimümkün diyorlar. Amma siftinlik düzeni değiştirecek olan ve dünyayı mucit işçilerin elleridir. İşçilerin güçleridir. Zaman sembolik yerine SGK ve idrak dairesinin önündeyiz. Ama iktidar, bizi bu açlığa mahkum eden hamlelerinden vazgeçmezse, bakanlıkların önünde, yetmezse AKP İl Binası’nın uğrunda hep birlikte kamu işçilerle olacağımızı buradan kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

“ŞAYET BU SAV ÇÖZÜLMEZSE BİZ HAZİRANDA MAHMUL ÇÖZECEĞİZ”

Zerrin, TBMM’birlikte grubu kâin siyasal partilere ve AKP’li belediye sedir üyelerine de ayrımsız çağrı yaparken, şunları söyledi:

“Mecliste grubu mevcut ve ‘İzmir Milletvekiliyim’ diyerek sokaklarda gezen, AKP, MHP, İYİ Tümen, CHP, HDP milletvekillerine buradan sesleniyoruz; İzmir’birlikte işçinin ekmeğini kesecek yekpare hamlelere cebin Meclis’te efdal sesle, direnişle yanıt vermezseniz ferda sokaklarda işçilerden rey beklemeyin, rey istemeyin. İktidarın milletvekillerine ve iktidarın burada, belediyelerde kâin divan üyelerine sesleniyoruz. İzmir’de hizmet üretilmiyor diyen AKP’li sedir üyelerine sesleniyoruz. Bu kadar haddinden fazla İzmir’i, bu kadar haddinden fazla işçiyi ve emekçiyi düşünüyorsanız, kudret elinizde, yegâne herif yanınızda, söyleyin benzeri kararnameyle bu sorunu çözsün. Eğer bu sav çözülmezse tığ işçiler, emekliler, memurin, çalışanlar bu sorunu haziranda evet de elan önce yapacağınız seçimde komple çözeceğimizin sözünü çok efdal sesle söylüyoruz.”

Share: