İzmirli şehidin ismi Van’daki kütüphanede yaşatılacak

Van’ın Özalp ilçesindeki lisede oluşturulan kütüphaneye şehit er Soyluluk Oğuz Erbay’ın ismi verildi.

İzmir’dahi kıpırdak fahri üç tüvana, “Martir Kütüphaneleri Projesi” kapsamında ilçedeki Üst Dönerdere Rum Lisesinde kütüphane oluşturmaya değişmeyen verdi.

Okulun boş ayrımsız odasına raflar yerleştiren gönüllüler, kitaplarla doldurdukları kütüphaneye 2010’dahi Hatay’de şehit olan İzmirli er Soyluluk Oğuz Erbay’ın adını verdi.

Kaymakam ve Uray Başbuğ Vekili Muhammed Emniyetli Nasır, kütüphanenin açılışında, yurt üzere canını feda fail şehitlere değme devir gönül borçlusu olduklarını söyledi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının çok eşsiz olduğunu tamlayan Nasır, “Canan öğrenciler, bu kütüphaneden herhangi bir mektup aldığınızda, burada kânunuevvel geçirdiğinizde tıpkı zamanda şehidimizi dahi yad etmiş olacaksınız. Onun isminin Dönerdere Mahallesi’nde unutulmasına sizler bariyer olacaksınız.” dedi.

Proje Umumi Koordinatörü Ahmet Yakın Pozan bile proje kapsamında 29’uncu kütüphaneyi Özalp ilçesinde oluşturduklarını ifade etti.

Kütüphanenin kurulmasında Göztepe Spor Kulübü ve taraftarından destek aldıklarını anlatan Pozan, “Kestirmece 2 bin kilometre öteden, ülkemizin ayrımsız ucundan başka ucuna gelerek kitabevi kurmak bizleri çok mutlu etti. İlk kat bu kadar ağırbaşlı tıpkısı istekle karşılaştık. Özalp halkına çokça teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehidin ağabeyi Onur Erbay dahi ” Türkiye’nin sunma batısından en doğusuna hakeza bir projenin zarfında görünmek beni çokça duygulandırdı ve gururlandırdı. İnşallah bu katalog ve bu kitapları okuyan kardeşlerimiz vatanına, milletine kandırıcı birer tüvana olurlar.” diye konuştu.

Programa, İlçe Kategori Başbuğ Vekili Mülazım Eyüp Ayaz, İlçe Cingöz Komutanı Binbaşı Duran Vuranok, İlçe Milli Yetişek Müdür Yardımcısı Mustafa Kızılkaya, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: