KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NUN FESHEDİLMESİ DAVASINA KATILMA TALEPLERİNE RET

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin tüzüklerine karşıt davrandığı iddiasıyla feshedilmesine ilişkin açılan davada, cinayete kurban revan kadınların ailelerinin iltihak talepleri reddedildi.

İstanbul 13. Temel Ülfet Mahkemesindeki duruşmaya, davalı dernek başkanı Fatma Gülsüm Önal, Topluluk Başbuğ Yardımcısı Dikme Ataselim ve müddeialeyh dernek üyeleriyle avukatları hazır bulundu.  TBMM Karı Okazyon Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Çiğ Vuzuh Süllü, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Denizli Saylav Gülizar Biçer Esmer, Norway Pen Derneğinden Caroline Stockford, İsveç Konsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Björn Johnson, Hollanda Başkonsolosluğu Başkonsolos vekili Karin Cones Scapen, Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Sazak Bölüm Başkanı avukat Şerife Arıcı Baht, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu dahi duruşmaya peyrev namına katıldı.

Mahkemede saraka kayran topluluk avukatları, derneğe açılan kapatma davasının hukuka karşıt olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına hastalık olan ve dosyada beyyine sevgili polis fezlekelerinde meydan düz suçlamaların, anlatım özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler.Türkiye Eş Dernekleri Federasyonu, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Geçmiş Kadınlar ve Ayrıntılar Derneği ile öldürülmüş kadınların aileleri da davaya iltihak talebinde bulundu. Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, “Pınar kaybolduğu ahit Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu düzlem vardı. Yekpare duruşmalara gittim. Seçkin duruşmada, kar, kış, sıcak altında saatlerce benimle birlikte beklediler, bana destek oldular, avuntu ettiler. O çağ bugündür herhangi bir ant yanımdalar. Kimesne kazanç yerine düşünmesin, manevi bindi verdiler. Kânunuevvel bu platforma gelene büyüklüğünde Türkiye’bile kapatılması gereken çokça cemiyet var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa yararlı, halka hizmet eden bu derneğin feshedilmek istenmesini anlamıyorum. Davaya müdahil tevessül etmek istiyorum” dedi. Topluluk avukatlarından Aşk Aydınlık Bayram, mecmu müdahillik taleplerinin akseptans edilmesini ve umum tanıkların dinlenilmesini irade ederek, bire bir ahir duruşmada cemi dosya kapsamında savunma yapmaları üzere süre istedi.

KATILMA TALEPLERİNE RETMahkeme, müdahillik taleplerinin reddine değişmeyen verdi. Hakim, tanıkların dinlenilmesine ve tam dosya geldikten sonraları avukatların beyanda bulunulması amacıyla müddet vererek duruşmayı 11 Karı 2023 tarihine erteledi.

DAVA KONUSU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Endüstriyel Haklar Anket Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 günlü yazısında, Şişli Kurtuluş’ta hayatiyet gösteren Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği için şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor. Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, kadın haklarını dulda kisvesi altında ev mevhumunu, kadınları ve çocukları namevcut farzımuhal parçaladığı, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Reisicumhur üzerine hakaret söylemleri olduğu, derneğin amacına, kanun ve ahlaka yeraltı hayatiyet gösterdiği belirtilerek feshine değişmeyen verilmesi irade ediliyor.

– İstanbul

Share: