Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun feshi davasına devam edildi

Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin, yasa ve ahlaka ters faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla açılan yama davasının görülmesine devam edildi.

İstanbul 13. Asliye Hususiyet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, davalı derneğin avukatları, başbuğ ve yardımcıları, temsilcileri ile bazen illerin baro temsilcileri katıldı. TBMM Eş Ayvaz Okazyon Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Jale Saf Süllü, İsveç ve Hollanda konsolosluğundan temsilciler da duruşmayı izleyici adına strateji etti.

Duruşmada amade kâin Mor Yapı Kadın Sığınağı Vakfı ile Evvel Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatları feri karışan talebinde bulunurken, Türkiye Eş Dernekleri Federasyonunun davaya müdahillik başlamak için başvurduğu öğrenildi.

Duruşmada söz alan Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin avukatları, kapatma davasının hukuka marjinal olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini, davanamedeki iddiaların rapor özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

Avukatlar, mahkemeye sundukları listedeki tanıkların dinlenilmesini istedi.

Müdahillik talepleri kabul edilmedi

Muğla’da öldürülmüş Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, müdahillik talebinde bulunarak, “Kaynak kaybolduğu ant Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimesne yokken bu zemin vardı. Türkiye’de kapatılması gereken haddinden fazla toplum örgütü var. Bunlar kapatılacağı yerde insanlığa yararlı, halka bakım fail bu derneğin kapatılmak istenmesini anlamıyorum.” dedi.

Boşanmak istediği eşi yoluyla İstanbul’da öldürülmüş Muhterem Göçmen’in kızı Deren Melis Muhacir de müdahillik talebinde bulunarak, “Annemi 2013’te kaybettim. O günden bu güne kadar vasat yanımızdan ayrılmadı. Annemi kaybettikten bilahare ölmeyi istedim, internette kendimi pekâlâ öldürebilirim diye aratırken kadınları şüphesiz yaşatırız diyerek aratmaya başladım. Biz, tığ diyorum çünkü yıllardır bu platformun üyesiyim.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, davalı derneğin bildirdiği tanıkların beyanlarının alınabilmesi üzere adreslerine çağrılık gönderilmesine hükmetti.

Müdahillik taleplerinin reddine karar veren duruşma, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Duruşma öncesi ve sonrası İstanbul Doğruluk Sarayı uğrunda toplanan Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, matbuat açıklaması yaparak, davaya tepki gösterdi.

Davanın konusu

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 tarihli yazısında, Şişli Kurtuluş’ta zindelik gösteren Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği için şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor.

Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, “eş haklarını himaye kisvesi altında aile mevhumunu, kadınları ve çocukları bulunmayan farzımuhal parçaladığı, bu kişiler üzerinden çıkar elde ettiği, toplumda kargaşa yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Reisicumhur karşı hakaret söylemleri olduğu, aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı, sakat HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak kadar isimlerle terör faaliyetine katılan kadınları savunarak im yaptığı” bildirilerek, gereğinin yapılması isteniyor.

Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin amacına, yasa ve ahlaka mugayir faaliyetlerle mevzuata hilaf zindelik gösterdiği belirtilen davanamede, derneğin feshine değişmeyen verilmesi temenni ediliyor.

Share: