Kadınların hazırladığı magnetler gelire dönüştü

Ardahan’da avrat kursiyerlerin umum emeğiyle hazırladığı magnetler gelir kazandırıyor.

Halk Eğitimi Merkezindeki “Hediyelik Pırtı ve Aksesuar Yapımı Kursu”na katılan 15 avrat kursiyer, taş tozu ile yoğurdukları hamurla, kentin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini takdim etmek amacıyla birbirinden değişik figürde hediyelik magnet üretiyor.

Ardahan’ın Damal ilçesindeki Karadağlar’ın eteğine yaz mevsiminde, yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti ile Şeytan Kalesi, Ardahan Köprüsü ve Çıldır Gölü’nün sarı balığı ilkin almak için birçok simgenin işlendiği magnetler, bağlam görüyor.

Kursta yapılan magnetler hem kurumun toplumsal iletişim araçları adreslerinden hem de etkinliklerde kurulan stantlarda, özelliğine bakarak 10 ila 100 liralık beyninde mütebeddil fiyatla satılıyor.

Magnetin beraberinde ayrımlı figürlerde hediyelik eşya dahi üreten kadınlar, bu ürünleri evcil ve yabancı turistlere satarak idrak sağlıyor.

Kadınların hafta içi geldikleri kurs, ara ayında tamamlanacak.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mutlu Yaya, AA muhabirine, kursun kentin kültürü açısından eke olduğunu belirterek, Ardahan’ı yapılan çalışmalarla öncelemek istediklerini söyledi.

Muvakkat, kentin potansiyelinin seçkin alanda bilinmesini istediklerini anlatım ederek, “Sonuçta serhat kentimiz gerek zaman lüzumlu kültürel kendisine balaban tıpkısı yere ehil. Bu ayar ve potansiyelimizi farklı benzeri şekilde Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmanın gayretindeyiz. Tarihi ve turistik dokuyu turistik eşyalara yansıtarak ilimizin tanıtımını boşaltmak istiyoruz.” dedi.

İlk kere böyle ayrımsız ağırşak açıldı

Merkezin bünyesinde bir nice ağırşak olduğunu ancak hakeza tıpkısı kursun ilk defa açıldığını dile getiren Bulaşıcı, magnetlerden bazılarına Türk Patent ve Marka Kurumunca “tasarım tescil” belgesi verildiğini belirterek, “Iblis Kalesi, tarihi Ardahan Köprüsü, Atatürk silüeti ve Çıldır Gölü’nün soluk balığı bunlardan bazılarıdır.” diyerek konuştu.

Usta belletici Adanmış Çoruh birlikte kursa vahim ilgi olduğunu dile getirerek, “Magnetleri görenler, Ardahan’ın değerlerinin farkında oluyor. Buna dil olduğumuz amacıyla haddinden fazla mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Kursiyerlerden Sır Yılmayan ise kursta eskimemiş şeyler öğrendiğini, zamanın çokça artağan ve mülevven geçtiğini söyledi.

Share: