Kahramanmaraş haberleri | Anavatanı Peru olan meyveyi Ekinözü’nde yetiştirdi

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde, anavatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olan pepino meyvesi yetiştirme denemeleri liyakatli akıbet verdi.

Elbistanlı terbiyeci Ayşegül Göçkün, ilkbaharda bahçesinde sebze desteklemek için fide alırken pepino fidesi dikkatini çekti. Göçer, soluk şekerini düzenlediği üzere diyabetik beslenmede mehabetli bire bir yere sahip olduğu tanıdık pepinonun Ekinözü ilçesindeki bahçesinde yetişip yetişmeyeceğini çekmek istedi. Göçkün, ülkemizde alelumum ağız şeridindeki mutedil iklimde yetiştirilen pepino meyvesini fidelerini 1400 rakımlı bahçesinde toprakla buluşturdu. rastgele özel bakım yapmadığı bitkiden sonuç almayı başaran eğitimci Ayşegül Göçer, beherglas fideden 10 sayı pepino yetiştirdi.

Anavatanı, Türkiye’den 12 bin 500 kilometre uzakta olan pepinoyu Elbistan-Ekinözü bölgesi ile buluşturan Göçer, “İlkbahar mevsiminde bahçeme sebze fideleri satın alırken, pepino fideleri dikkatimi çekti. Deneme amaçlı az sayıda satın aldım. Biber bitkilerini diktiğim yere bunları da diktim ve hiçbir özel hizmet yapmadım. Gür tıpkı şekilde büyüdü. Şu dakika her bir fidede 10 büyüklüğünde meyve var. Bibi çiçek üstelik açıyor” dedi.

Ekinözü ilçesinin iklim özelliğine dikkati çeken terbiyeci Ayşegül Göçer, “Ekinözü ilçesine tutkun Akpınar Mahallesinde bire bir bahçemiz var. Bu bölgenin havası ve suyu haddinden fazla farklı. Eşimle bu bölgeye kemiksiz çekicilik hastanesi ismini verdik. Ekinözü’nde haddinden fazla farklı nebat ve ağaç türlerinin yetiştiğini öğrendim. Nebat yetiştirmeye alın özel bire bir ilgim ve sevgim var. Pepino bitkisinin 1400 rakımda gayet domuzuna yetişmesi, bölgenin akman havası ve iklimin fena hâlde geçmesi ile açıklanabilir. Pepino bitkisi, anne kendisine Cenup Amerika ülkesi olan Peru kökenlidir. Ülkemizde bundan sonra kıran şeridinde mutedil bölgelerde yetişmektedir. Ancak Erzincan ve Malatya’nın gâh bölgelerinde üstelik yetiştiğini öğrendim. Sağlığa faydası az çok çok. Bu nebat haddinden fazla yıllık olup, hobi amaçlı saksıda ocak içinde de şen tıpkısı şekilde yetişmektedir. artık fideleri çelikten üretilmektedir. Ego da kış mevsiminde eş içre saksıda deneyeceğim. Eğer ilmî manada denemeler yapılır ve adamakıllı sonuçlar alınır ise, Ekinözü-Elbistan bölgesi ihtimal dahi pepino üretim yerlerinden biri haline gelebilir” ifadelerini kullandı. – KAHRAMANMARAŞ

Share: