Kalbi durup nebati hayata giren zihayat kız, gerçeklik göze nakli ile hayata tutundu

Kalbi durup nebati hayata giren canlı kız, kaynak hücre nakli ile hayata tutundu

Köken hücre nakli umut ışığı oldu, geç kız baştan hayata döndü

ELAZIĞ – Tunceli’bile evinde kalbi durmuş halde mevcut, detaylı süre beynine oksijen gitmeyen ve nebati hayata giren 26 yaşındaki Gözde Özgül, Medical Otopark Elazığ Hastanesi’nde meri gerçek göze nakli ile adeta baştan hayata tutundu.

26 yaşındaki Gözde Özgül, Tunceli’deki evinde ailesi marifetiyle kalbi durmuş şekilde bulundu. Tunceli Cesamet Hastanesi’ne kaldırılan ve burada yapılan kalp mesajı ile hayata yeniden döndürülen Özgül, Medical Park Elazığ Hastanesi’ne gönderme edildi. Bilinci ilişkin, hayat bindi ünitesine sınırlanmış olarak hastaneye getirilen Özgül, Duyum Yitimi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Güneri Atalan eliyle otama altına alındı. Yapılan tetkiklerde beynin uzun süre oksijensiz kaldığı tespit edildi. Peşi Sıra Afiyet Bakanlığı’ndan mukteza bilcümle izinler alınarak, Türkiye’de ve dünyada deneysel ayrımsız araştırma statüsünde olan süt kuzusu kordon kanından nesep göze nakli yapıldı. Hakikat göze İstinye Üniversitesi Asıl Hücre Merkezi’nden gerçekleştirme edildi. İlk aktarım ile toparlanmaya başlayan Özgül, 5’inci nakilden sonraları konuşmaya, yemeye ve içmeye, bazı kendi ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Özgül, temel hücre nakli ile adeta gine hayata tutunurken, oksijensiz kalma sonucundaki beynindeki dejenere tam lezyonlar dahi ortadan kalktı. Hamur hücrenin tıpkı imge ışığı olduğunu belirten Uzm. Dr. Atalan, Özgül’ün beş altı kamer içerisinde yürüyebileceğini söyledi.

Flaş’nin Tunceli’deki evinde kalbi durmuş şekilde bulunduğunu dile getiren Uzm. Dr. Güneri Atalan, “Hastaneye götürüldüğü zaman orada kalbinin çalışmadığı belirleme ediliyor. Yaklaşık 30-35 dakikalık önsezi masajı öyküsü var. Tunceli’den Medical Park Elazığ hastanemize geldiği ahit zihin ve şuuru kapalıydı. Herhangi Bir şeyi ile yaşam bindi ünitesine sınırlanmış bir hastaydı. İlerleyen günlerde kâin nebati sahn devam etti. Solunum cihazı desteği bitmeme ediyordu. Çektiğimiz düşünce görüntülenmesinde beynin oksijensiz kaldığına dayalı benzeri topluluk görüntüler vardı. Yaşının haddinden fazla dinç olması, bizi Türkiye’da ve dünyada yapılan ampirik bir araştırı statüsünde olan bebek kordon kanından alınan ana hücre nakli yapabilir miyiz diye düşündürdü. Siktirici üstelik yatışının ikinci ayında, boğazı delikken, solunum cihazına bağlıyken, yemiyor, içmiyor ve tuvalet ihtiyacını yapamıyorken, ilaçlara karşılık vermeyen gösterişli kasılmaları varken yapılan önce gerçek göze naklinden sonradan klinikte kısmi toparlanma görmeye başladık” dedi.

“Ortaya mehabetli benzeri son daha çok”

Şu temel büyüklüğünde 5’inci gerçeklik hücre naklini yaptıklarını aktaran Uzm. Dr. Atalan, “6’ncıyı planladık amma az buçuk bekleteceğiz. Ortaya yetişkin bir sonuç bundan sonra. Gözde’nin beyninde olan oksijensiz kalma sonucundaki o mefsuh tamlık lezyonlar ortadan kalktı. Biz birlikte bunu haddinden fazla şaşırarak gördük. Bu pespaye dayanılmaz tıpkısı sonuçtu. Sonrasında hastamız konuşmaya başladı. Kodes olan boğazını kapattık. Yemeye ve içmeye başladı. Benzeri takım ihtiyaçlarını kendisi görmeye başladı. Tuvalet ihtiyacını kendisi giderebiliyor. Annesi ve teyzesi ile konuşuyor. Bir mızıka kelimeleri haddinden fazla güzelce söylemeye başladı. Bundan sonraki süreçte daha çok dolgunca tıpkı iyileştirme sürecine ihtiyacımız olacak. Yürümemesi için tek sebebimiz namevcut. Biraz ayak tabanı büyüklüğünde üstelik yürüyecek ve bunu göreceğiz” diye konuştu.

“Asıl hücre bizim amacıyla imge ışığı oldu”

Bunun ampirik bir araştırı olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Atalan, “Kalbi duran ve acile mevrut, duygu masajı ile beyni oksijensiz kalanlarda gerçeklik göze bizim amacıyla rüya ışığı oldu. Ensiz dışında birçok ülkede yapılıyor. Türkiye’birlikte henüz berduş. Bu süreçte biz Sağlık Bakanlığı onayı alınmasında, köken göze temininde İstanbul’daki İstinye Üniversitesi Liv Hospital Esas Göze Üretim Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Karaöz hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Onun de çok şişman tıpkı desteği oldu. Töz göze teminini oradan yaptık. Beş Altı haftaya kadar de Flaş hastaneden taburcu olacak. Benzeri iyileştirme merkezinde bundan ahir tedavisini tamamlayacak” şeklinde konuştu.

“İmkansız hakikat oldu”

Teyzesi Leyla ise “İlk bulduğumuzda Gözde’nin kalbi durmuştu. Sonra hastaneye kaldırdık. Orada kalp masajı yapıldı ve buraya sevk edildi. Buraya getirildiğinde bitkisel hayattaydı. İki kamer süreç öyle geçti. Bilahare ilk gerçeklik hücre naklini yaptı. Ondan bilahare direkt odaya çıkarıldı. Kendine yavaş yavaş gelmeye başladı. Flaş’m şu an burada ve çok mutluyuz. İmkansız hakikat oldu. 5 köken hücreyi aldıktan sonraları şuan Gözde’min bilinci engelsiz ve konuşabiliyor. Ayrımsız de ayağa kalkarsa bizim için çok büyük benzeri madde olacak. Buralara gelmesi üstelik çok şişman tıpkı fenomen. Uzm. Dr. Güneri beyi bol ki tanıdık. Hakeza tıpkı hastaneye geldiğimiz amacıyla bile çok mutluyuz. Herkese yeğenim eş olsun. İnsanlara bire bir rüya olsun. Bunu deneyebilirler” diye kaydetti.Share: