Kanserle mücadelesi hastalarına onma dağıtmasına engel olamadı

Benzeri yandan kanserle uğraş eden Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Acı Pelin Avcu benzeri yandan birlikte hastalarına şifa dağıtmayı sürdürüyor.

Aynı çocuk annesi Dr. Avcu’ya kestirmece 4 sene ilk hatır ağrısı şikayeti üstüne yapılan tetkiklerde kolon kanseri teşhisi konuldu.

Avcu, 6 ay süresince gördüğü kimyasal tedavi sonucu iyileşti. Sabık sene kasımda hastalığın nüksetmesinden dolayı yapılan ameliyatla Avcu’nun böbreğinin ve pankreasının tıpkısı kısmı alındı.

Yaklaşık 8 aydır 2 haftada aynı kemoterapi tedavisi gören Avcu, 5 yaşındaki oğlu ve meslektaşlarının verdiği güçle aynı yandan hayata tutunmaya çalışırken ayrımsız yandan bile hastalara bakım veriyor.

“Anneliğin vermiş olduğu tıpkı güçle oğlumla hayatıma devam ediyorum”

Pelin Avcu, AA muhabirine, sevdiklerinin desteğiyle kansere menfi bakmadığını belirterek gripmiş kadar hastalığı atlatmaya çalıştığını söyledi.

Vücudunda yayılan hastalığı zımnında geçirdiği dokunaklı ameliyatla böbrek ve pankreasının aynı kısmının alındığını anlatan Avcu kemoterapi tedavisinin birlikte korkulu geçtiğini aktardı.

Avcu, “Bu terapiye halen devam ediyorum. Değişik kombinasyonlarda ilaçlar alıyorum. Buna ilişkin cilt döküntüleri, işkembe bulantısı, edim, halsizlik, bezginlik ve saç dökülmesi oluyor. Bazı Bazı gücüm kalmıyor. Hiç kimseyle temas etmek istemediğim anlar oluyor. Amma gine de anneliğin vermiş olduğu tıpkı güçle oğlumla hayatıma devam ediyorum.” ifadesini kullandı.

Ağır geçirdiği kimyasal tedavi sürecinde dinlendiğini anlatan Avcu, arkası sıra görevinin başına döndüğünü ve hastalarına bindi olduğunu dile getirdi.

Hastalığın işine engel olmadığını belirten Avcu şöyle konuştu:

“Alışılagelen hayatıma bitmeme ettiğim üzere çalışmayı da tek zaman hayatımdan çıkarmayı düşünmedim. Çünkü sadece hastalığa odaklanırsam oğlumla birlikte ilgilenemezdim. Bilcümle depresif bir durum yaşardım. Amma iş hayatım, ailemin desteği, oğlumla mesafelik geçirmem, sevdiklerimin desteğiyle da ayakta durdum ve görevime devam ettim. Bu süreçte üvey anne görevim tek antlaşma aksamadı.”

“Kuşkusuz bedenin kanseri varsa haddizatında ruhun üstelik kanseri var”

İşini severek yaptığını ve hastalarına elinden geldiğince apotr olduğunu söyleyen Avcu şöyle devam etti:

“Bittabi bedenin kanseri varsa aslında ruhun da kanseri var. Ruhun bile iyileştirilmesi gerekiyor. Zira vücut ve ruh bire bir bütündür. Biri bozulursa diğeri de bozulur. O bedenin iyileştirilmesi, topluma kazandırılması, çarkıt sosyal hayatını bitmeme ettirmesi gerekiyor. İşimi severek yaptığım amacıyla hastalara muavenet etmek beni mutlu ediyor. Beni birlikte iyileştiriyor. Bana bile bereketli geliyor. Bu nedenle işime devam ediyorum.”

Görevinin başında olduğunu, sonuna büyüklüğünde birlikte çalışacağını nâkil Avcu, “Zihayat tıpkısı imal olduğunu düşünüyorum. Ruhlu ayrımsız anneyim, kadınım ve hekimim. İnsanlara muavenet etmek benim idealim. Sonunda ego bile daha olağan iyileşebilirim.” dedi.

Hiçbir zaman vazgeçmediğini vurgulayan Avcu şöyle devam etti:

“Çünkü telakki vazgeçerse eğin elan çabuk vazgeçiyor. Onun için zihinsel namına bire bir olumsuzu ve ölümü düşünmedim. Endişelerim var amma bu endişelerinin tırsmak değil. Bu hastalığa alın elbet hazırlık alacağım yönünde. Oğlum ne olacak, ben hangi olacağım kabilinden endişelere tek kapılmadım. Çünkü zihnimi o büyüklüğünde iyice şeylerle doldurdum kim sevdiklerimle verimli artağan mesafe geçirdim. İşime devam ettim. Bibi bile canlı namına çalışıyorum. Hastalara felah vermeye çalışıyorum ve bunu bayıla bayıla yapıyorum.”

“Takdire eder aynı cereyan”

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammet Asena dahi Avcu’nun kanser hastalığıyla uğraş ettiğini, ayrımsız zamanda birlikte görevini büyük tıpkı aşkla sürdürdüğünü söyledi.

Asena, “Bu de takdire porte aynı cereyan. Canı ilgiyle hocamızı kutlama ediyorum. Sayrılarevi yönetimi ve psikiyatri ekibi kendisine namına onurluk arz ettik. Gayretleri ve emekleri için çokça teşekkür ediyoruz.” dedi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Diyaddin Güleken ise arkadaşları beyninde haddinden fazla müstehap Avcu ile 4 yıldır çalıştığını belirtti.

Avcu’nun pahal ayrımsız rahatsızlığına rağmen fedakarca çalıştığını dile getiren Güleken, “Kimyasal Tedavi almasına karşın yardımımıza koştu. Hastalarına imge tevessül etmek üzere hala birlikte görevine devam ediyor. Kendisinden haddinden fazla memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: