Karadeniz’de kullanılmamış eğitim bilimi tedris yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Kalabalık, Artvin, Rize ve Giresun’birlikte bakir eğitim talim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ders başı yaptı.

Trabzon memleket merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 öğrenci, sabah saatlerinde ibret zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası kullanılmamış terbiye öğretim yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin görev yapacağı 2022-2023 yetişek talim yılında ayrıca 18 ilçedeki 351 okulun hizmet ve tamirat çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta yeni eğitim ve talim döneminde 138 okulda 1022 hoca eşliğinde 14 bin 103 mektepli, ders başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Vali Cüneyt Epcim ile İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Rahmi Cenup, 21 Küçük Ay Kurtuluş İlkokulu’nu ziyaret etti.

Ilbay Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere başarı diledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Güney ise öğrencilerin daha dosdoğru ortamda terbiye alabilmesi amacıyla yaz boyunca gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Ordu

Kargaşa’birlikte 575 okulda kısaca 123 bin öğrenci ile yaklaşık 11 bin sarıklı kullanılmamış eğitim ve tedrisat dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda merasim düzenlendi.

Törende, Ilbay Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’dahi “Eğitim Bilimi; hikmeti, hakikati ve güzelce olanı beklemek için yapılan tıpkısı yolculuktur. Bu nadir yolculukta behişt ülkemizin aydın yarınlarının, aziz milletimizin istikbalinin birey edileceği çocuklarımızın incelik deryasına kulaç atacağı yıpranmamış benzeri eğitim tedris yılını daha karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Kargaşa Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Milli Yetişek Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Kip Çakır, kaymakamlık uray ağyar, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’dahi yıpranmamış 2022-2023 terbiye tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ibret başı yaptı.

İl genelindeki 237 eğitim bilimi kurumunda 24 bin 832 öğrenci ve bin 941 öğretmen kullanılmamış yetişek tedris yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmayan Şahika beraberindeki İl Milli Yetişek Müdürü Fahri Enerjik ile Atatürk Ortaokulu’na musahabe etti.

Burada bir müzakere eden İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Acara, milli eğitim bilimi camiası kendisine eskimemiş eğitim bilimi tedris yılana hem öğretmen ve yönetsel kadrolarıyla hem de fiziksel koşulları iyileştirilen okullarla hazır benzeri şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’da eskimemiş ekol türlerinin üstelik hizmete açıldığını kaydeden Enerjik, “Geçen sene spor lisemizi açmıştık, bu yıl iyice sanatlar lisemizi ve Hopa’dahi marifet nutuk merkezimizi hizmete açtık. Zaman birlik adına yekpare okullarımızda öğüt başı yaptık.”dedi.

Meslek öncesinde yüzdelik beniz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Enerjik, “İlk ve orta öğretimde de esbak yıllardaki muvaffakiyet çıtasını henüz birlikte artırarak tahminî 2 bin sarıklı arkadaşımızla bütün zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Zirve ve Acara henüz sonradan sınıfları gezerek öğrencilere ders ve nesep kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’de yeni eğitim bilimi ve tedris dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 öğretmen eşliğinde kısaca 55 bin 240 öğrenci, yaz tatilinin ardından ders başı yaptı.

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, bakir eğitim bilimi-tedrisat yılı nedeniyle yayınladığı mesajında, detaylı ayrımsız aranın arkası sıra eskimemiş tıpkısı eğitim bilimi ve tedris dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın anında gelişip dönüşürken gani olgun âdem gücü ve bunu sağlayan kaliteli yetişek ihtiyacının dahi daha bir önem kazandığını kaydeden Çeber, “Yetişek ve öğretimdeki yeryüzü muhteşem hedefimiz çocuklarımızı ilmî ve teknolojik donanımların beraberinde milli, aktöresel, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş yerine yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’bile ekol öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, ılımlı okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 kalkmak üzere örgün eğitimde 65 bin 500 öğrenci yeni terbiye yılına başladı.

Vali Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda organize edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine vabeste, milli ve manevi değerlerine cemaat çıkan, insanı değerleri benimseyen efrat olarak yetiştirmenin yer iri maksat ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrik, içerisinde mektepli ve öğretmenlerin yer aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti:

“Ekol tıpkı zamanda aynı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve münevver geleceğidir. Böylesine önemli ayrımsız kurumun sorumluluğu çokça cesim, benzeri zamanda kutsaldır. Bu bilinçle davranmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize alın yeryüzü şişman sorumluluğumuz terbiye öğretim hizmeti için yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu mucibince namına getirebilirsek aha o devir vicdanen de bayındır peki, elimizdeki kutsal bayrağı elan yükseklere taşımaları için gelecek nesillere yaşayış içerisinde devredebiliriz.”

SELIM Öğür Giresun Milletvekili Kıymetiharbiye Görgülü ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların hayat dolu olduğu benzeri ahit yaşandığını ifade ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var dinç beyinlere, gayretlere, yeni keşiflere, kullanılmamış ufuklara ihtiyacımız var. Biz gelecek nesillerden çıktı umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu yeni talim yılının çocuklarımız özellikle atılmak üzere ülkemiz için dobra olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup ahali oyunları gösterilerinin sunduğu program Ilbay Adlı’nün ibret zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Belediye Komutan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Güllabi Bölge Komutanı Ferik Selçuk Sebep, İl Güven Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Terbiye Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: