Karaman’da çobanlara yaylalardan inin uyarısı

Karaman’da çobanlara yaylalardan inin uyarısı

İl Umumi Meclisi Başkanı Eyyup Çayır:

“Yapılan masrafın yarısını onlardan alacağız”

KARAMAN – Karaman İl Umumi Meclisi Başkanı Eyyup Çayır, karla savaş esnasında kötü köylerindeki çobanları yaylalardan inmeleri konusunda önce uyaracaklarını, yapılan çağrıya uymayanlardan ise posta açılış çalışmasında harcanan masrafın yarısını kendilerinden alacaklarını söyledi.

İl Genel Meclisi Başkanı Eyyup Çayır, İl Özel İdare Umumi Sekreteri Şanlı Yener Terlemez ile gelişigüzel İl Özel İdaresi’nin 2022 yılında yaptığı yatırımlarla 2023 yılında yapacağı yatırımları görmek amacıyla tıpkısı matbuat toplantısı düzenledi. İl Özel İdaresi İhale Salonu’nda gerçekleşen toplantıya mülk genel meclisi üyeleriyle gazeteciler katıldı.

“Yapılan masrafın yarısını onlardan alacağız”

İl Genel Meclisi Başkanı Eyyup Çayır, Karaman’ın form ve ilçelerine sınırlanmış toplanmış 158 köyünde İl Özel İdaresi adına kış mevsiminde karla mücadele çalışması yürüttüklerini söyledi. Karla mücadele esnasında yaylaklardan inmeyen çobanlara gıda ve ağızotu ihtiyaçlarını ahzetmek için yollarında 10 ila 15 günlük ayrımsız düzentileme yaptıklarını rapor eden Çayır, “Yapılan icraat esnasında ise köylerimizdeki vatandaşlarımızın kıygın olmaması amacıyla yollarını açmakta arada bir teessürat çekiyoruz. Bu nedenle çobanlarımızın kışı mevsiminde köylerine yakın ve rakımı elan bağan bölgelerinde hayvanlarını otlatmalarını istiyoruz “dedi.

Çobanlara önümüzdeki günlerde İl Jandarma Komutanlığı ve İl Inanma Müdürlü ekipleriyle gelişigüzel uyarıda bulunacaklarını hatırlatan Çayır, “Bizler tekrar karda mahdut küsurat çobanlarımızı kurtaracağız. Fakat isteyerek ve keyfi olarak inmeyenler içinse İl Hususi İdaresi’nin yaptığı masrafın yüzde 50’sinin alımıyla ait benzeri sedir kararımız olacak. Biz banko İl Özel İdaresi yerine bu insanların ve çobanlarımızın paralarına ihtiyacımız namevcut. Bağımlı kim çobanlarımızda bizim bir değerimiz. Keyfi yerine yaylaklardan inmeyen çobanlarımız, köylerde ateş parçası insanlarımızın kıygın olmasına illet oluyor. Karye yollarını açmaktaki performansımızı düşürüyorlar. Bunu engel olmak için bu çalışmayı yapıyoruz. Tığ onlara yeniden bakım edeceğiz. Kış mevsimi güç geçerse bizim rakımı bağan olan bölgelerde üstelik karda kalabilecekleri yerler var. Tığ onlarında yollarını açacağız. Kefiyen kül vatandaşlarımızın karla mücadelesini engellememek için böyle benzeri değişmeyen almayı düşündük” diye konuştu.

Share: