Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne Açılan Davanın Duruşması 11 Ocak’a Ertelendi

Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’hangi açılan yama davasının ikinci duruşması yapıldı. Maktul kadınların ailelerinin müdahillik taleplerini reddeden duruşma, duruşmayı 11 Sülale 2023 tarihine erteledi. Duruşmayı izleyen CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer, “Avrat cinayetlerini tenvir etmek ve avrat cinayetlerini menetmek, kadının dirim hakkını gözlemek yanlışlık değildir. Tığ da bu mücadelede derneğimizin beraberinde olacağız” dedi.

Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan metres davasının üçüncü duruşması zaman yapıldı. İstanbul 13. Esas Hususiyet Mahkemesi’nde açılan sorun, duruşma salonunun hoşur olması zımnında İstanbul 27. Yavaş Ukubet Mahkemesi’nin murafaa salonunda yapıldı. Duruşmada, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin yöneticileri ve dernek avukatlarıyla çokça sayıda gönüllü avukat hazır bulundu. Duruşmaya, TBMM Avrat Koca Vesile Eşitliği Komisyonu Başkanvekili CHP milletvekili Jale Ziya Süllü, CHP İnsan Haklarından Mesul Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Kara peyrev yerine katıldı.

TOPLULUK AVUKATLARI: DAVA HUKUKA AYKIRI, DÜŞÜRÜLMESİ GEREKİYOR

Topluluk avukatları duruşmada, yama davasının hukuka mugayir olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına neden olan ve dosyada beyyine aziz polis güçleri fezlekelerinde yer kayran suçlamaların, ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler. Avukatlar, mahkemeye sundukları şahit listesindeki herkesin dinlenilmesini murat ettiler.

ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN AİLELERİ, DAVAYA MÜDAHİL OLMA TALEBİNDE BULUNDU

Bu arada öldürülen kadınların aileleri üstelik davaya karışan olmayı rica etti. Muğla’dahi yakılarak maktul Bulak Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, şöyle konuştu:

“Bulak kaybolduğu zaman Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu düzlem vardı. Tekmil duruşmalara gittim. Gelişigüzel duruşmada, kar, şita, sıcak altında saatlerce benimle gelişigüzel beklediler, bana destek oldular, avuntu ettiler. O devir bugündür seçkin zaman yanımdalar. Kimesne kazanç yerine düşünmesin, manevi destek verdiler. Mesafelik bu platforma gelene kadar Türkiye’birlikte kapatılması müstelzim haddinden fazla topluluk var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa yarayışlı, halka hizmet fail bu derneğin lağvedilmek istenmesini anlamıyorum. Davaya karışan kalkışmak istiyorum.”

“BABAM, ANNEMİN ALDIĞI VASEKTOMI ELBİSELERLE İNDİRİM ALDI”

Kalkmak istediği eşi marifetiyle öldürülmüş Muhterem Göçmen’in kızı Deren Melis Muhacir üstelik mahkemede şöyle konuştu:

“Annemi 2013’te kaybettim. O günden bugüne kadar âlem yanımızdan ayrılmadı. Annemi kaybettikten sonraları ölmeyi istedim, internette ‘Kendimi nasıl öldürebilirim’ diye aratırken tıpkı dönme ‘Kadınları zahir yaşatırız’ diyerek aratmaya başladım. Biz, tığ diyorum zira yıllardır bu platformun üyesiyim. Biz, bir özdek yapmazsak, kadınlar sesini çıkarmazsa kadınlar öldürülmeye bitmeme edilecek. Benim babam, annemin aldığı topluluk elbiselerle tenzilat aldı. O günden sonraları, yaşadığım şeylerin tek husus olmadığını anladım. O büyüklüğünde kırıcı şeyler güçlü avrat tanıdım ki, annem şanslıymış dedim. Annem yaşındaki kadınlar, bana ulaşıp, benden yardım istiyor. Benim, dernek tarafından kendilerine apotr olabileceğimi görüyorlar. Ego yolda yürüdüğümde 155’i aratacak şekilde hazır tutuyorum telefonu. Bu ülkede güvende değiliz. Ama boydak yürümeyeceğiz. Bu davaya ego de karışan kalkışmak istiyorum.”

Dernek avukatlarından Aşk Işıklı Saraka bile bütün müdahillik taleplerinin akseptans edilmesini ve parçalanmamış tanıkların dinlenilmesini irade ederek, benzeri ahir duruşmada tekmil dosya kapsamında defans yapmaları için süre istedi.

MÜDAHİLLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Mahkeme, yakınlarını kaybeden ailelerin müdahillik taleplerinin reddine karar verdi. Hakim, tanıkların dinlenilmesine ve yekpare dosya geldikten sonraları avukatların beyanda bulunulması üzere süre vererek duruşmayı 11 Sülale 2023 tarihine erteledi.

“BUGÜNE GELENE BÜYÜKLÜĞÜNDE HEMEN HERHANGI BIR ZAMAN ANNE DOĞRULUK VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZE SALDIRILARLA KARŞILAŞTIK”

Mahkeme öncesinde adliye uğrunda toplanan kadınlar, burada basın açıklaması yaptı. Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Zaman haddizatında hiç açılmaması icap bire bir davanın duruşması amacıyla ikinci kere buradayız. Elan evvel maktul avrat kardeşlerimiz için, yaralı kadınlar üzere, hayatta kalma mücadelesi verenler için defaatle geldiğimiz adliyeye bu şekilde bizi getirmelerinden çevre kimesne utanç duymuyor amma tığ utanç duyuyoruz. Bu sorun, derhal düşürülmesi gereken davalardan biridir. Zira tığ bir numara duruşmayla ikinci mahkeme beyninde da bunu kanıtlayan çok sayıda gelişme gördük. Bugüne gelene kadar derhâl rastgele aktarılma asil hak ve özgürlüklerimize saldırılarla karşılaştık. Sahne sanatçıların mahpushane gördüğü ve en son bürokratların cinayetler işlediği eyyam görüyoruz. Dolayısıyla bizim derneğe açılan davanın arkasında kimler çıplak ortaya çıkıyor. Derneğimize ahali uzatmanın, Türkiye’de anne doğruluk ve özgürlüklere ve bunun için savaş fail herkese ilgili bire bir engelleme olduğunu ve savaşım edecekleri susturmaya müteveccih olduğunu, bu öngörümüzün doğrulandığı günlerdeyiz. Avrat cinayetlerini durdurana, cümle kadınlar, LGBTİQ artılar bedel, mutlak ve bütün renkleriyle bütün bayraklar dalgalana büyüklüğünde, o gökkuşağı bayrakları da özgürlüğüne kavuşana kadar mücadeleye bitmeme edeceğiz.”

“BİR PERIYOT OLSUN YANIMIZDA DURMAYAN İKTİDAR, BU SAATTEN SONRADAN DA BİR SIKINTI KARŞIMIZDA DURMASIN”

Siper kararı olduğu halde hasrolunmak istediği eşi marifetiyle maktul Saygıdeğer Muhacir’in kızı Deren Melis Muhacir, şöyle konuştu:

“Ego annemi kaybettiğimde 13 yaşındaydım. Annemin mezarında yanımızda takkadak Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan kadınlar vardı. Bizi ne tıpkısı siyasi hangi tıpkı müddeiumumi on paralık kimesne bindi olmadı. Şimdi kalkıp kadın cinayetlerini yırtmak için tıpkı çaba, tıpkı cenk veren bu kadınları ahlaksızlıkla suçluyorlar. Tıpkısı posta politik bire bir düşünceden yana bırakırsak bu sözleri benzeri kayırıcı namına vicdani şekilde nasıl söylemeye yürekleri kaldırıyor ego anlamıyorum. Bu ‘ahlaksız’ diye niteleyerek söylediğiniz kadınlar, tamamıyla kadınlar kendileri zorla birileriyle izdivaç etmek istemedikleri veya evlendikleri erkekler vasıtasıyla hasrolunmak istedikleri için öldürülüyor. ‘Ahlaksızlık, ahlaksızlık’ diyerek bahsettiğiniz insanlar 13 yaşındaki çocukları kendilerine herif adına görebiliyor. Ego çokça zaaf ediyorum sıradan bu noktada ahlaksızlık kimde? Çokça utanıyorum. Epey siyasilerin adına çok utanıyorum. Efsus. Tığ, Türkiye’bile ve dünyanın hiçbir durumunda kadınlar olarak güvende değiliz. Ha güvene dahi sokacağız. Amma bu zamana kadar bire bir periyot olsun bizim yanımızda durmayan bu nüfuz, bu siyasiler yanımızda durmadınız bu saatten sonradan de tıpkısı sikinti karşımızda durmasınlar. Yani siz ayrımsız molekül yapamıyorsunuz keşki özne kadınlara bariyer olmayın diyorum. Yazık diyorum yani bayağı. Platformun kapatılacağına inanmıyorum. Amma velev kim kapandı. Sanmasınlar kim ‘tamam yapacak bire bir öz yok’ deyip biz kulağımızın üzerine yatacağız. On Paralık kusura bakmasınlar. Biz yeniden benzeri vasat açmasını biliriz. Bu bizim kendi hakkımız. Tığ ölsek dahi kadınları yalnız bırakmayacağız. Öleceksek üstelik şayet bu yolda öleceğiz.”

“BU CEMIYET KAPATILAMAZ, KAPATILSA BİLE BU KADINLAR BU MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEZLER”

CHP İnsan Haklarından Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, basın açıklamasına katılarak Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’hangi destek verdi. Kara şunları söyledi:

“Kızları, anaları katledilenleri, yakınlarını kaybedenleri dinledik. Sıradan onları dinledikten sonra burada bütün kurabilmek az çok el. Zaman burada karı cinayetlerini önlemekle sorumlu olan iktidarın talimatıyla, canlı soruşturup, etkili yargılaması failleri yargılaması gereken geçerlilik maatteessüf bu yükü üstlenmiş kâin tıpkısı sivil cemiyet örgütünü, Eş Cinayetlerini Durduracağız Derneği’nin kapatılmasına ait davaya bakacak. ve gerekçe o kadar birey acıtıcı, çöz patetik ki gerçekten inanmakta benzeri hukukçu kendisine dahi zorlanıyoruz. Aktöresel değerlere karşı işlenmiş benzeri cürüm üzere gösteriyorlar. Demincek ego buradan soruyorum. ‘İntihar etti’ süsü sunulan tıpkı karı arkadaşımızın, yoldaşımızın, bu intihar olmayıp avrat cinayetini ortaya sezmek ahlaksızlık mı oluyor. ya de karanlık avrat ölümlerini aydınlatarak, faillerini ortaya çıkaran ve etkin yargılanması ve türe ettikleri cezayı alması için dövüşmek ahlaksızlık mı yoksa bu mücadeleyi alıkoymak amacıyla, bu mücadeleyi avrat cinayetlerini ve kadınların sesini büzdürmek üzere bu davaları yazmak mı ahlaksızlıktır? Sıkıntı bilcümle kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Eş cinayetlerini aydınlatmak ve kadın cinayetlerini engelletmek, kadının hayat hakkını korumak suç değildir. Biz bile bu mücadelede derneğimizin yanında olacağız ve onlarla alay malay kapatılmaması üzere değme soy baskıyı, rastgele cins mücadeleyi göstereceğiz. Bu dernek kapatılamaz, kapatılsa birlikte bu kadınlar bu mücadeleden katiyen vazgeçmezler. İstanbul Sözleşmesi köylü ati, İstanbul Sözleşmesi yürürlüğe girecek ve kadının dirim hakkı ve eş dirim hakkının güvencesiyle baştan bu sokaklarda özgürce yürüyecek.”

Share: