Kars bilgi: Kars’taki turizmciler Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin er başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Izzet Demiryolları (TCDD) Transport KAZANÇ yoluyla Ankara-Kars hattında hizmete verilen Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin 12 Çatlak’tan önce başlamasını rica ediyor.

29 Mayıs 2019’dahi işletilmeye başlanan Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi yolculuk takvimi belirlendi. Evcil ve ecnebi turistlerin nazik bağlam gösterdiği Turistik Maşrık Ekspresi, yıpranmamış dönemde ilk seferini Ankara’dan 12 Ara 2022, Kars’tan ise 14 Açıklık 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini tabir ederek, “Şark Ekspresi ve Turistik Maşrık Ekspresi, Kars ve bölge turizminin koca konvansiyon kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şark Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonradan bölgeye kırıcı yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içme, konaklama, transfer ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin meyan ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve nahiye turizminin alelhusus istemiş olduğu Turistik Şark Ekspresi seferlerimizin 12 Ara’tan ilk, kış sezonuna girerken kasım ortasında başlaması bölge turizmini daha bile rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki bire bir otelin müdürü olan Mehmet Tütün dahi Kars’ın kış turizmine vahim şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Şark Ekspresi seferlerinin güdük sürede başlaması Kars turizmi açısından çok mefret. Alelhusus Turistik Maşrık Ekspresi seferleri ne büyüklüğünde erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki başka ayrımsız otelin sorumlusu Senem Sun bile otel yerine umum hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Gün Doğusu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şark Ekspresi’nin daha er seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün bile yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, kış turizmi sezonu öncesi kül hazırlıklarını yaptıklarını bile sözlerine ekledi.

Turistik Şarki Ekspresi, Ankara’dan hareket ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: