Kars’ta 26 yıldır ata mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki tıpkısı gönül 26 yıldır ata mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır yapan 43 yaşındaki Meram Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini isteyerek yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 yavru babası Maksat Suner, yüzüne taktığı özel maskeyle kovanların arasında tütün çıkaran körük sayesinde arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla alay malay yegâne tek petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir ağababa mesleğini yürütme ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri ata mesleğini özne müstahsil Amaç Suner, “Arıcılığı ilkbahar bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz sonra öz yaylalarımıza tahminî bin 900 rakımlı yerlere getirip elan sonra zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Cenabıhak bu yıl herkese nasibini verdi bize da verdi çok şükür. Bu yıl önceki yıllara bakarak ürün iyiydi, eski yıllar çokça kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan âlem etkilendi, bu yıl yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı sayı farkı 10 kilo örgensel ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Berat ve Işaret Kurumu tarafından coğrafi bel belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Tahminî 3 kamer evvel kentin mütenevvi yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ait 65 bin kovanda bu zaman bin 730 ton bal üretimi yapıldı.

Kentte, has balın kilosu 250 liradan azrail bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: