Kars’ta havaların serinlemesiyle cirit atları dörtnala sahaya sürüldü

Kars’ta havaların serinlemesiyle ciritçiler atlarını dörtnala sahaya sürmeye başladı.

Türklerin Ölçülü Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları cenk oyunu namına bilinen ağababa sporu, yörede havaların sıcak olmadığı ilkbahar ile güz ve kışın kar üstünde oynanarak yaşatılmaya çalışılıyor.

Havaların serinlemesiyle ahırlardan çıkardıkları cirit atlarını sahaya süren Sarıkamış ilçesindeki köylüler, ısınma antrenmanlarının arkası sıra kaba olan atın sakatlanmaması üzere aralarında bodur kesiksiz ülfet maçları yapıyor.

Atların sakil depolamasının arkası sıra ekimde cirit oyunu maçlarının başlayacağı yörede, sporcular kış boyu dahi kar üzerinde korkunç mücadelelerine devam edecek.

“Ayrıntılı benzeri süredir atlarımız içerideydi”

Kars Kafkas Atlı Spor Kulübü Başkanı Selçuk Başkaya, AA muhabirine, köylerde spor kulüpleri kurarak ata sporu ciridi yaşatmak amacıyla çabalama harcama ettiklerini söyledi.

Şita aylarında yerel ve yabancı birçok turistin bölgeye gelerek cirit oyunu izlediğini tabir eden Başkaya şöyle konuştu:

“Ciridimizi literatür çokça fazla yapamıyoruz, güzün havalar az buçuk soğuduğu amacıyla atları çıkarıp egzersiz yaptırıyoruz, karşılaşma yapıyoruz. Antrenmanlara başladık, devamını de getireceğiz. Ince bire bir süredir atlarımız içerideydi. Ciridi köylüler dahi özledi. Atlarımızı sezona bereketli hazırlamak amacıyla antrenmanlara bitmeme edeceğiz.”

Sporculardan Meze Özbaş da ciride özlenti kaldıklarını ve sonbaharın gelmesiyle atları antrenman amacıyla sahaya sürdüklerini anlattı.

Sıcak hava dolayısıyla atları antrenmana çıkartamadıklarını dile getiren Özbaş, “Haftada 2-3 defa egzersiz yapıp atların formlarını yerine getireceğiz. Kış geliyor ve kışın cirit çok çekişmeli geçiyor, bunun amacıyla bile atın çok akva olması geçişsiz kim oynadığın oyundan gusto alabilesin.” diyerek konuştu.Share: