Kars’ta Onbinlerce Gönül Kerbela Şehitlerini Andı

TACETTİN DURMUŞ

Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı, Aşure Ayı ayının 10’uncu günü olan ‘Aşure Günü’nde Kerbela’dahi martir edilişlerinin 1383. yıl dönümü zımnında Kars’ta muhtelif etkinliklerle anıldı.

Sabahın er saatlerinde 3 Cami uğrunda toplanan binlerce birey, Hz. Yüce Çarşı Camii uğrunda tıpkısı araya geldi. Ellerinde Türk bayrağı, Atatürk ve Hz. Mürtefi ile Hz. Hüseyin’in posterlerini haiz binlerce Karslı, Faikbey Caddesi, Gazi Ahmet Kocabaşı Vakur Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’ni bilgisiz Garnizon Şehitliği’hangi geldi. Burada bütün şehitler amacıyla ürkmek duruşunda bulunan topluluk, İstiklal Marşı’nı okuduktan bilahare esasen katar hattı süresince yürüyüşe geçti. Merasim alanına vasıl guruplar, burada baştan okunan mersiyeler eşliğinde döş dövdü. Serbest düzenlilik önlemlerinin alındığı ihtifal etkinliklerinin akıbet bölümünde ise törene katılan Karslılar orada kâin Yıpranmamış Mahalle Mezarlığı’nda yatan yakınlarını mülakat etti.

Kars ve Iğdır’dahi dinamik Caferiler, Hz. Büyük Çarşı Camii, Ay Cami ve Ehlibeyt Işıklı Camisi’nde ‘deste’ grupları oluşturarak mütenevvi ibadetlerde bulundu.

“KERBELA VAKASINDAN ÖĞÜT ÇIKARMAMIZ GEREKİR”

Ihtifal töreninde günün mazmun ve önemini anlatan Kars Ehlibeyt Alimleri Birliği Derneği Başkanı ve Ehlibeyt Işıklı Cami Alimi Seyit Ahmet Yiğitlik, şöyle konuştu:

“Bugün Kerbela şehitlerinin şehadetlerinin yıldönümüdür. Bundan 1383 yıl ilk ‘Kerbela’ denilen bela çölünde Peygamberimizin evlatlarına eşi ve benzeri görülmeyen benzeri kalpsizlik yapılmıştır ve o günden bugüne kadar İslam’ın ve bütün Müslümanların ve başkaca bilcümle insanlığın kanayan yarası namına devam etmiştir. Kerbela vakasından ibret çıkarmamız gerekir. Bütün adamlık ve bilcümle Müslümanlar Kerbela Sancağı altında, Kerbela’dan ibret çıkartarak muadele, angajman ve el birliği örneği teşhir etmek durumundadır. Kerbela’nın mesajını yer bereketli kayran şehirlerden birisi birlikte Kars’tır. Kars’ta seçme makule akide yapısı ve etnik bina olmasına rağmen Hz. Hüseyin bayrağı altında birleşerek, Hz. Hüseyin’e matem tutarga Peygamberimize vefa örneği sergilemiştir. Bu araç ile daha çok şurası sunmak isterim; daha çok bilcümle Müslümanlar akıllarını başlarına almalıdır. Bağlantı ve beraberliklerini bozmadan ve ümmet içerisinde bugüne büyüklüğünde ne olmuşsa olmuştur. Bunda sonraları Kerbela acılarından öğüt çıkartarak kardeşliğimizi, bağlantı ve beraberliğimizi yetiştirmek durumundayız.”

“YENİ KERBELALAR YAŞAMAMAK İÇİN ARTIK ANLAYIŞA, ELAN FAZLA SÜKÜNETE, DAHA DERİN FERASETE İHTİYACIMIZ VARDIR”

Kars İl Müftüsü Hamza Küçümseme birlikte yaptığı konuşmada, Kerbela’nın geçersizlik karşısında direnmenin adı olduğuna vurgu yaparak, “Bize düşen vazifelerden biri da Kerbela’dan aynı ihtilaf-gayrılık değil ayrımsız kontak, muadele ve el birliği çıkarmaktır. Şunu bereketli bilinmelidir kim, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının uğruna duygusal verdikleri kez, Hz. Muhammed Mustafa’nın yoludur. Kerbela, geçersizlik karşısında direnmenin adıdır. Unutulmamalıdır ki; zalimin da mazlumun dahi mezhebine ve meşrebine bakılmaz. Bugün bakir Kerbelalar yaşamamak üzere çikti anlayışa, henüz fazla sükünete, daha yoğun ferasete ihtiyacımız vardır. Şimdi ortak değerlerimizi yücelterek hilkatte kayırıcı, dinde cömert olduğumuzu aynı defa elan ilan etme zamanıdır. Şimdi Hüseyni tıpkı tavır ortaya koyarak, firkat ve gayrılığa zulme ve şiddete dur mersiye zamanıdır” dedi.

“ZULME, ESARETE SORUMLULUK EĞMEDİLER”

Kars Valisi Türker Kimsesiz birlikte “Vatanın bağrında yatan cemi şehitlerimiz de Şehidi Şüheda, cennet gençlerinin efendisi Hz. Hüseyin’in izinden gittiler. Zulme, esarete boyun eğmediler, canları pahasına, İslam için, yurt uğruna, bağımsızlık uğruna, hıyanet sancak uğruna şehadet şerbeti içtiler. Hz. Hüseyin, peygamber efendimizin ‘Hüseyin bendendir, ben birlikte Hüseyin’denim. Allah’ım onu seveni sev, ona antagonist olana düşman ol’ sözüyle bizlere emanet ettiği, İslam’ın ayakta kalması için Kerbela’birlikte kendisi ve ailesini fedadan kaçınmayan yetişkin bir şahsiyettir” diye niteleyerek konuştu.

“CENABIHAK VATANIMIZI VE MİLLETİMİZİ ANTAGONIST ESARETİNDEN KURTARAN BÜYÜK KUMANDAN ATATÜRK’E YAĞMUR ETSİN”

Törende özellikle Kerbela şehitleri atılmak için tamam şehitler için yakarış okuyan Hz. Yüce Çarşı Camii İmamı Şıh Behram Gelengi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü dahi andı.

Gelengi konuşmasında “Cenabihak vatanımızı ve milletimizi düşman esaretinden kurtaran balaban komutan Atatürk’e rahmet etsin. Tığ Türk Milleti olarak o şahsa, o kumandana ve ecdatlarımıza borçluyuz. Tanri kamu şehitlerimiz ile birlikte büyük başbuğ Atatürk’ün da ruhunu ferih etsin. Tanri Muhammed Ulvi Muhammed hürmetine burada yatan yekpare şehitlerimizi ve ayrıksı yerlerde martir olan vatanımızda martir olan kardeşlerimizin tümümü ilahi Kerbela şehitleriyle mehzun eylesin. Cümlesinin ruhlarını keyifli etsin” dedi.Share: