“Kaşif Şahgaga” Türkiye’ye anlayışsız döndü

Yaralı halde mevcut ve Ankara Üniversitesi Aşılanmamış Hayvanları Otama Biriminde bakımı yapılarak doğaya salınan “Kaşif Şahgaga” isimli şah kartal, 5 ay sonraları Türkiye’ye döndü.

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, nesli od altında olan türlerin korunması için bilgi toplama çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara ve Eskişehir’dahi makul habitatlarda şah kartal yuvaları tarandı.

Belirlenen yerler ziyaret edilerek, kestirmece 80’e yakın yuva bulundu. Yuvalardaki uygun yavrulara uydu vericili takip cihazları takıldı. 2017’den bu yana cihaz takılan kartal sayısı 12’yi buldu.

Uydu vericili bireylerin izlenmesi ile şah kartalların ülkede uygun habitatlardaki dağılımları ve çocuk bireylerin kendilerine kullanılmamış akla yatkın hayat alanları arama davranışları adese altına alındı.

Bu çalışmalarla, yaralanan yahut apışık düşen bireylerin tedavilerinin arkası sıra doğada hayatta kalma muvaffakiyet oranlarının araştırılması dahi amaçlandı.

Kaşif Şahgaga’nın dönüşü

Dertli halde bulunarak Ankara Üniversitesi Melez Hayvanları Otama Birimine getirilen tendürüst şah kartal dahi 6 maaş tedavinin arkası sıra peyk vericisi takılarak doğaya salındı. 18 Mayıs’ta doğaya bırakılan canlı şah kartal hızlı şekilde doğuya doğru yol almaya başladı. Bu tam şah kartal amacıyla Bakanlığın ilişkin birimlerince sosyal iletişim araçları üzerinden bir kişi kampanyası başlatıldı. Böylelikle şah kartala “Kaşif Şahgaga” ismi konuldu.

Kaşif Şahgaga, yaklaşık tıpkı haftada Rusya’nın Dağıstan Mahalle Muhtarı Bölgesi’ne barhana etti. Bu bölgeye geçtikten sonra kartaldan çevir sesi alınamadı. Taze kartal, kısaca 5 ay sonra, bir geçen sene olduğu gibi kışı geçirmek için esasen Türkiye topraklarına geldi. Son ayrımsız haftadır Çankırı civarında mevcut şah kartal, bu kafile hareketiyle ülkedeki şah kartal popülasyonunun elan ilk bilinenin aksine yatay bir göç hareketi yaptığını gösterdi.

Geri ahit hareketi herhangi bir hangi kadar denizin üstünden geçiyor kabilinden görünse da bunun bilim sıklığından kaynaklanan tıpkısı nitelik olduğu gözlendi. Kuşun bir eski verisiyle Çankırı’daki verisi arasında eksantrik ayrımsız yasakçı kaydedilmediğinden harita üzerinde kuşun denizin üstünden geçiyormuş kadar verdiği görüntünün kayışçı olduğu öngörüldü. Kuşun karalar üzerinden uçarak çarkıt yaşam alanlarına ansız döndüğü aritmetik ediliyor.

10 yılda 260 yaban hayvanına GPS vericili tasma takıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Dulda ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, büyüklük genelindeki yaban hayvanı çeşitliliğini, kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izliyor.

Son 10 yılda 24 türden 260 melez hayvanına GPS vericili tasma takılarak, bunların hayat döngüleri mercek altına alındı.

Share: