Kayseri Serbest Bölge’de ‘yük vagonu’ üretilecek

Kayseri Açık Bölge Müdürlüğü (KAYSER) ile Erciyas Holding ortada denge vagonu üretimi yapılacak olan tesisin protokolü imzalandı.

Kayseri Serbest Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan tören düzeni imza törenine Kayseri Açık Bölge Umumi Heyet Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kayseri Tecim Odası Umumi Heyet Başkanı Ömer Gülsoy, Erciyas Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erciyas ve gelişim insanları katıldı.

İmzalanan envestisman sözleşmesi ile elden Kayseri amacıyla değil, Türkiye için mehabetli ayrımsız etap atıldığını belirten Kayseri Serbest Bölge Umumi Heyet Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “9 Mesafe 2022 tarihi Kayseri Uran üretimi, ihracat, istihdam açısından balaban aynı gün. Zira Kayseri Serbest Bölgesi’nde gerçekleştirilmek üzere, gelişmemiş adı KAYSER olan Kayseri Erkin Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. ile Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Erciyas Vagon ve Muvasala Araçları A.Ş. beyninde imzalanan yatırım sözleşmesiyle, Kayseri üzere değil, İç Küçük Asya ayrıca Türkiye’miz üzere koca önceki kadem atılmış oldu. Şehrimize ve ülke ekonomimize dokunaklı ivme kazandıracak, efdal istihdam ve kalifiye iz teksir gücü sağlayacak, tamamen ihracata müteveccih bu yatırım ile Kayseri Serbest Bölgesinde üretilecek vagonlar ve bunun tamamlayıcı parçalanmamış parçaları dünyanın dört yanına ihraç edilecek ve dolayısı ile şehrimiz Kayseri Başıboş Bölgesi aracılığı ile ulaşım sektöründe mehabetli bire bir minval haline dönüşecektir. Bu yatırımın öncülük edeceği diğer yan sanayiler ve taraf sektörler şehrimizin talih ekonomisindeki payını daha birlikte istikbal taşıyacak. Kayseri Serbest Bölgesi yoluyla sürdürülen yatırımlar, makro projeler ve bölge firmalarına sağlanan vergisel, coğrafi ve ticari bir nice avantajlar sayesinde ister Türkiye’deki, gerek ayrımlı ülkelerdeki balaban sanayi kuruluşlarının yeni rotası haline gelmiş olmaktadır. Bu gelişmeler yardımıyla yakın gelecekte caba 6 bin kişinin daha bölgemizde istihdam edilmesi beklenmektedir. Bu yatırım için Erciyas Vagon ve Erişim Araçları A.Ş.’ye 200 bin metrekare düzlük satışı yapıldı. Bu istihsal alanında üretilecek cümle mahsulat yüzdelik 100 dış satım edilerek korkulu ayrımsız döviz girdisi kazanılacaktır. SELIM Öğür Domestik Yönetimler Başkanı ve Kayseri Milletvekilimiz Sayın Mehmet Özhaseki’nin gayretleri ile bire bir bambaşka ilde yapılacak bu yatırımın ilimize yapılması amacıyla firma yetkilileri ile birçok derinti gerçekleştirerek şehrimize kazandırılmıştır. Bu yatırımın şehrimize yapılmasında yatırımcımız Ahmet Erciyas Beyi motive ederek Kayseri’ye bu yatırımı yapmasını heveslendirme fail Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki Beye teşekkürname ediyorum. Erciyas Holding sahibi Ahmet Erciyas ve oğlu Emre Erciyas ile yaptığımız yatırım görüşmelerini acul bir şekilde sonuçlandırdık. Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Kayseri Serbest Bölge’da gelişigüzel çalıştığımız Yönetim Kurulu Başbuğ Yardımcılarım, Sanayi Odası ve Ticaret Odası Başkalarımız ve umumi heyet üyelerine ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Bu muhteşem yatırımın Kayserimize filinta olmasını diliyorum” dedi.

Kayseri Serbest Bölge Umumi Heyet Başkanı Mustafa Palancıoğlu, KAYSER namına seçme soy imkanın seferber edildiğini ve Kayseriye bu tuhaf aynı yatırımın devlet üzere haddinden fazla önemli benzeri envestisman olduğunu belirterek, önce vagonların 2024 yılında üretilerek ihracatının gerçekleştirileceğini belirtti.

Erciyas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erciyas birlikte, “Tığ ürünlerimizi geliştirdik ve geliştirdiğimiz mahsulat tuttu. Tığ birlikte bire bir an evvel kullanılmamış fabrikamızı ika ihtiyacı hissettik. Vagonlarımız Sivas ve Sakarya Kombinasyon Uran’bile üretiliyor. Kapasiteyi arttırmak için 3. fabrikamızı burada kuralım dedik sayın başkanımın ve Haseki bakanımın desteğiyle. Konuştuk, saika hızıyla karar verdik. Bugün imzalarımızı atacağız. İlk fırsatta birlikte çok çabuk bir şekilde üretime başlayıp, buradan ihracatın Avrupa’ya yönelmesini sağlamamız geçişsiz” ifadelerine kayran verdi.

KTO Umumi Heyet Başkanı Ömer Gülsoy ise, “Zaman iyicene tıpkısı dolaşma. Pir şeylere şehadet ediyoruz. Doğru güzel olsun. Rabbim tamamına erdirsin ve kazasız, belasız aynı şekilde tamamlamayı felek etsin diyorum” dedi.

Konuşmaların arkası sıra dara vagonu üretim tesisi üzere hazırlanan protokol imzalandı. – KAYSERİ

Share: