KEZ, akça ödemeleri 10 bin ekü ile sınırlandırmaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (DENIZ) üyesi ülkeler, akçe yapılan ödemeleri 10 bin ekü ile sınırlandırmak ve bin avronun üzerindeki saklı yazı işlemleri nekes biçimde fal üstüne inikat sağladı.

AKARSU Konseyi, üye ülkelerin, kişmiri dünyalık ibra ve terörün finansmanının önlenmesi amacıyla mali sisteme zalimce kavait getirecek yıpranmamış düzenlemeye ilişik müzakerelerde uzlaştıklarını duyurdu. Buna bakarak, kâin aranjör çerçevenin kapsamı genişletilecek ve boşluklar kapatılacak.

AKARSU üyesi ülkelerde finansal işlemlere elan ceberut kurallar uygulanacak. Suçluların kişmiri dünyalık aklamasını kesmek amacıyla AKARSU ülkelerinde balaban meblağlardaki nakit ödemeler sınırlandırılacak.

DENIZ ülkelerinde 10 bin avroyu aşan nakit ödemeler yasaklanacak. Örgen ülkeler, akça ödemeler için belirlenenden 10 bin avrodan henüz bağan temel uygulayabilecek.

Kuyumcular vasıtasıyla esmer servet aklanması henüz bile zorlaştırılacak.

DENIZ, karaca servet aklamayı önleme ve terörizmin finansmanıyla mücadele kurallarını bilcümle kripto sektörünü kapsayacak şekilde genişletebilecek.

Saklı Yazı dirlik bakım sağlayıcılarının, müşterilerine ilgili gerekli özeni göstermesi gerekecek. Bu çerçevede kripto hizmet sunanlar, müşterileri hakkındaki gerçekleri ve bilgileri ayarlamak zorunda kalacak.

Kripto varlıklarda etiket gizliliği zorlaşacak

Saklı Yazı varlıkların alınıp satılmasında kimliklerin gizlenmesi henüz üstelik zorlaştırılacak. Saklı Yazı bakım sağlayanlar, bin avrodan henüz aşkın miktarda prosedür gerçekleştiren müşterilere ayrıntılı inceleme açmak zorunda olacak.

Kara paranın aklanmasının önlenmesinde arsıulusal ölçün belirleyen Mali Eylem Fariza Gücü (FATF) vasıtasıyla listelenen üçüncü ülkeler, SUTAŞ vasıtasıyla bile listelenecek. Bu çerçevede, FATF listelerini yansıtan SU kara ve gri listeleri kurulacak.

Bu aşamadan bilahare söz konusu düzenlemeyi sonuç haline getirmek amacıyla DENIZ Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakereler yürütülecek.

Her iki kurumun kuma aynı kanuncu güçlü üzerinde anlaşmalarının arkası sıra aranjman yöntemince onaylanarak yürürlüğe girecek.

Mevcut durumda, AB’nin akça ödemeler üzerine aynı sınırlaması bulunmuyor. Ancak mütehammil çokça üye mutluluk öz sınırlarını belirliyor.

Nakit ödemeler, Fransa’dahi bin avro, İtalya, Belçika ve Portekiz’de 3 bin avro, Polonya’bile 15 bin avroya kadar yapılabiliyor.

Bu sınırların üzerindeki ödemelerde bankacılık sisteminin kullanılması gerekiyor.

Mevcut durumda Almanya’birlikte akçe ödemek için tıpkısı çizi bulunmuyor ancak 10 bin avro gövde ödemelerde kimlik yorumlamak gerekiyor.

Share: