Kılıçdaroğlu: Bundan Sonra bu çağ dışı tartışma bitsin

Kılıçdaroğlu: Daha Çok bu çağ dışı ağız dalaşı bitsin

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Başörtüsü yasa teklifimizi bugün meclise veriyoruz. Göreceğiz kim içtenlikle kim gönülden değil. Artık kanunu çıkaralım ve bu köhne tartışma bitsin. Yüreği yeten da peşimden gelsin” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, TBMM’bile partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, ilk adına, 81 ilden toplantıya katılan 600 gence seslenerek, “Ayrımsız müzisyenimizin öldürülmesi hepimizin yüreğinde koyu izler bıraktı. Tıpkı müzisyeni mıhlamak; bu büyüklüğünde kamplaşma, bu büyüklüğünde çekişme toplumu nereye götürecek. Canan gençler; Türkiye’yi barıştırmak istiyorum, Türkiye’üstelik varlık olsun istiyorum, değme zinde özgürcesine dolaşsın, istediğimi müziği dinlesin, düşünce özgürlüğü olsun istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

‘7,5 MİLYON GENCİN TARİHSEL BİR SORUMLULUĞU VAR’Kılıçdaroğlu, gençlerin, “Hak, ülfet, türe” sloganları konusunda, “Evet siz haykırıyorsunuz, adaleti istiyorsunuz. Adaletin olmadığı bir yerde; bilgisizlik imkânsız, fikir hürriyeti, doğruluk, ahbaplık, cesamet gayrimümkün. Devleti adalet konusunda inşa edeceğiz. İkinci yüzyıla giderken cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız. Bunun sözünü veriyorum size. Bunları yapmaya kararlıyız. Arz büyük gücüm, bu ülkenin gençleri yani sizlersiniz. 7,5 milyon gencimiz ilk defa sandığa gidip düşünce kullanacak. 7,5 milyon gencin tarihî bire bir sorumluluğu var. Benimle beraber olmaya hazır mısınız? Hazırsanız bu arada çalışacağız” ifadelerini kullandı.DEZENFORMASYON YASASI’NA TEPKİArdından bugün Umumi Kurul’üstelik görüşmeleri başlayacak olan ve kamuoyunda, ‘Dezenformasyon Yasası’ namına tanıdık kanuncu düzenlemeye tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Yazı yazdı diye hapislere atık insanların sesi olacağız. Tıpkısı kanun teklifi getirmişler, bunlar yetmiyormuş kadar müstakil medyayı abanmak üzere apayrı arayışlara giriyorlar. Bu ülkenin gençleri doğruları görecektir. Ben bu ülkenin gençlerine katıksız güveniyor ve inanıyorum. Sesinizi kısmak isteyebilirler, onun hazırlıklarını yapıyorlar. Dezenformasyon yasası getirdiler. Sabık aktarılma CHP’liler buna alın imdi ve dümbelek çektiler. Deminden yasama kurulu açılıyor, ilk önce bu yasa teklifini getiriyorlar.”BAHÇELİ’YE, ‘DNA’ YANITIArdından Bahçeli’nin namına müteveccih, “DNA testini yaptırırsan, ölen teröristin sınav sonuçlarını üstelik görmüş ve anlamış olursun” açıklamalarına karşılık veren Kılıçdaroğlu, “Sayın Bahçeli zaman, ‘Ey Kılıçdaroğlu DNA testi yap’ demiş. Tallahi güzel benzeri öneri ama tıpkısı şartım var, bu arada DNA testi yapacağız. Kimin ne olduğu çıksın ortaya. Bu Arada gideceğiz, tıpkısı laboratuvara gideceğiz, gelişigüzel DNA testi yaptıracağız. Amma ona bire bir karine henüz vereyim. Benim kim olduğumu sanmak istiyorsan Konya’nın Akşehir’ine gideceksin. Seyyid Mahmud-ı Hayrani türbesinde benzeri Fatiha okuyacaksın. İki, İstanbul Müftülüğü’hangi gideceksin, Kuyud-ı Kadime arşivi var, o arşive bakacaksın. Benim kim olduğumu öğreneceksin. DNA testi yapmaktan asla vazgeçmem, ki olduğumu biliyorum. Herkesin kimliği nasıl şerefiyse, benim kimliğim de benim şerefimdir” dedi.’YÜREĞİ YETEN PEŞİMDEN GELSİN’

Kılıçdaroğlu, geçmiş akşam içtimai medyadan başörtüsü yasa teklifiyle ilişik bire bir video yayımladığını hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı: “Aynı helalleşme çağrısı yaptım. Teferruatlı süredir ülkenin yaralarını kapatmaya çalışıyorum. Bu yaraları kanatanlar düşünce dermek ve koltuğunu arkalamak talip siyasilerdir. Mehabet daha çok bu yaraları kapatmak zorundadır. ve ego, ucu nereye varacaksa varsın bu yaraları sarmaya ant içtim. Birileri, ‘Aday kim, çekişme mı var, tartışma mı var’ diye uğraşsın. Tehlikesiz olun geliyoruz. Saray beni bol dinlesin; kadınların duygularını, inançlarını sömürme ettiğiniz kâfi. Başörtüsü kanun teklifimizi zaman meclise veriyoruz. Göreceğiz kim gönülden, ki yürekten değil. Imdi kanunu çıkaralım ve bu köhne tartışma bitsin. Yüreği yeten üstelik peşimden gelsin. Bu büyüklüğünde berrak ve kemiksiz söylüyorum.”

Görüntü dökümü:

– Kılıçdaroğlu’nun konuşması

– Umumi ve detay

Haber:  Besti KARALAR/ANKARA,

Share: