Kılıçdaroğlu: CHP iktidara bildirme yakın dönemde

CHP Az Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı, İstanbul Maltepe Yaşar Eksiksizlik Kültür Sarayı’nde başladı. CHP’nin yurt dışındaki 43 birlik başkanları ile yöneticilerinin katılacağı çalıştayın açılışını Genel Komutan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu yaptı. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye’da bile olmasını istediklerini kaydeden Eksiksizlik Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

SİYASET TARİHİNE BİR MADDE BIRAKMAK İSTİYORUZ

– Rastgele birimiz tarihî ayrımsız sorumlulukla yüz yüze olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Zaman süresince yaşadığımız şartlar, seçkin birimizin henüz aşkın düşünmesini, henüz aşkın tartışmasını, kullanılmamış yollar, yöntemler bulma konusunda çalışmasını mecburi kılan ayrımsız süreç. Biz acun politika tarihine aynı molekül tezyit etmek istiyoruz. Dünya siyaset tarihine bırakacağımız bırakıt, özellikle gençlerin bırakacağı ayrımsız miras.

– Yani ilk defa rey kullanacakların bırakacakları miras, otoriter tıpkı yönetimi demokratik yöntemler ile değiştirmektir. Bunu akdetmek üzere yola çıktık. Tığ takatli haddinden fazla dava yaşadık. İster Türkiye’üstelik olsun lüzumlu yurtdışında olsun. Çıktı sorunlarımızdan arınmak istiyoruz. Geleceğe güvenle andırmak istiyoruz, daha güzelce ayrımsız Türkiye’de aylamak istiyoruz.

– Avrupa Birliği’nde (AKARSU) öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye’üstelik da olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürce rapor ettiği bir Türkiye istiyoruz. Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, hayat tarzından ötürü ötekileştirilmediği tıpkısı Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını veriyoruz, mücadelesini veriyoruz.

TOPLUMA DUYURAN BİR PARTİYİZ

– Sakat alışılmış söylemlerin haddinden fazla dışında, uygar dünyanın tıpkı parçası olmak amacıyla mücadele eden aynı CHP var. Bunun farkında olmanız lazım. Ve bizler, eleştiri yaparken takiben kesin çözümü üstelik getiren, çözümü da öneren, topluma duyuran tıpkı partiyiz. Sorunları hoppadak dillendiren değil, sorunların lacerem çözüleceğini de anlatım eden partiyiz. Dolayısıyla uzun yıllardır erk olamayan tıpkısı CHP, iktidara sunma andıran dönemdedir. Bunu yapacak olan, bunu sağlayacak olan sizlersiniz, bu partiye düzentileme verenlerdir.

NİYE BİZE DÜŞÜNCE VERSİNLER

– Kestirmece 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında sıkı dışında dinamik vatandaşlarımız var. Biz oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Sebep bize rey vermiyorlar? Esas üzerinde düşüneceğimiz bekçi bu. Çuvaldızı önceki kendimize batırmak zorundayız. Şayet tığ yiğitlik vermiyorsak, niye bize oy versinler? Siyaseti bireysel çıkarlar üstüne düz yazı ediyorsak, niçin bize düşünce versinler? Derdini söylemek isteyen vatandaş derdini anlatırken lafını ağzına tıkıyorsak, ne bize düşünce versinler? Yaşadığı acun büyüklüğünde sorun var, çözümüyle ilişkin çaba harcamıyorsak, niye bize görüş versinler?

YENİ SİYASET ANLAYIŞININ MEYVELERİ

– Kullanılmamış aynı politika anlayışını haddizatında ülkemize getiriyoruz. Bakir yöntem anlayışının CHP’ye kapılarını araladığını bile gayet ongun biliyoruz. Yerel yönetimler bunun yer güzelce örneğidir. Biz şişman kentleri alacağımızı söylediğimizde kimesne inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Amma biz bakir politika anlayışımızla bu kapıları araladık. Bugün yıpranmamış politika anlayışının meyvelerini bile görüyoruz. Bugün Türkiye’birlikte nüfusun yarısından fazlasını CHP’li büyükşehir belediye başkanları yönetiyor.

ÇOK ÇALIŞKAN BİR HALKIZ

– Verdiğimiz savaş, aynı hak mücadelesidir, benzeri el erki mücadelesidir. Tamam örgütlendik, amma halkın bölgede yaşadığınız ilde, kentte veya ülkede seçmenlerle çokça ısıdam ve yürekten bire bir veriş kurmak zorundasınız. Onların sorunlarını itaat etmek, biz bittabi çözüyoruz, neyleri öneriyoruz bunu çokça gür ifham etmek zorundasınız. Dar dışından mevrut kardeşlerimiz var. Oralarda çalışıyorlar, say harcıyorlar, o ülkelerin kalkınmasında, büyümesinde katkıda bulunuyorlar. Unutmayalım, aslında çok etken aynı halkız tığ. Yaratıcı tıpkısı zekamız var. Düzlük işçi adına bizim babalarımız, dedelerimiz gitti. Ama deminden onların üçüncü, dördüncü kuşakları üniversitede hoca, artist, gazeteci, selen insanları. Hayatın her alanına girmiş vaziyetteler.

KISIR ÇEKİŞMELER YOK ARTIK

– Zamanında CHP’birlikte çorak çekişmeler vardı, bunları ağız ağıza ayıkladık. Bakımsız çekişmeler bulunmayan çıktı. Gelişigüzel birimiz iktidara odaklanmış vaziyetteyiz. Gelişigüzel birimiz Türkiye’nin sorunlarını haddinden fazla iyi biliyoruz. Sorunları fora etmek istiyoruz, sorunların elbet çözüleceğini biliyoruz. Hoppadak fırka zarfında değil, akademik dünyadan, bürokratik dünyadan bile arkalama alıyoruz. Sivil Toplum Örgütleri ile tartışıyoruz.

EV ÇEKICI SEÇİM ÇEVRESİ OLUŞTURULMALI

– Çağdaş benzeri CHP, sorunları bilici, mıhlı insicamlı analizör üreten CHP var imdi. Bunu yemeden içmeden Türkiye’da hayat dolu yurttaşlarımız değil, imdi bilcümle acun bunu biliyor. Ülkesini dost, yurtta barışı ve dünyada barışı savunan, barışın ne büyüklüğünde altın olduğunu bilen, hep halklarla hazar süresince yaşamayı unsur edinen bire bir anlayışı büyütmeye çalışıyoruz. Esas görevlerimiz bu.

– Yaşadığınız ülkelerde sorunlar var biliyoruz. Türkiye’birlikte emeklilik haklarınız, sair yasalar, sağlık hizmetlerini Türkiye’üstelik yeteri büyüklüğünde alamamak kadar sağlam çok sorunlarınız var. 2013-2022 ilk kez ev dışında zihayat vatandaşlarımızın kendilerini afişlemek için mahdut dışı intihap çevresi oluşturulması gerekir diye niteleyerek telaffuz eden ve kanun teklifini veren bir partiyiz.

KUCAĞIMIZI HERKESE AÇACAĞIZ

– Sizler CHP’yi dubara ediyorsunuz bulunduğunuz ülkelerde. Kucağınızı ne kadar şişman açarsanız, ne büyüklüğünde degaje kitleleri kucaklarsanız, emin olun o büyüklüğünde büyüyeceksiniz. Kucağımızı açacağız, herkese açacağız. Kimlik üzerinden siyaset yapmayacağız, akide üzerinden siyaset yapmayacağız, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız. Eğer politika yapacaksak, Türkiye’yi kuşkusuz büyütürüz, ekleme değeri faziletli ürünleri elbette üretiriz… Bunları tartışmalıyız.

ÜLKEMİZDE BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİ OLMALI

– AKARSU’bile ne demokratik standartlar varsa, oturalım parlamentoda hepsini yapalım. Dönüp DENIZ’ye diyelim kim, ‘kardeşim filhakika tığ hepsini yaptık. Bizde fikir hürriyeti var. düşüncelere, insana çekinmek, demokrasi var. Sizin ülkenizde var olan hep demokratik kurallar bizim ülkemizde da var.’ Onların talimatı, beklentileri değil. Tığ üçüncü sınıf demokrasiyi doğruluk eden tıpkısı ülke değiliz. Ülkemizde kaliteli demokrasi olmalı. İnsan hakkı olmalı, mekân hakkı olmalı. Birilerinin dayatmasıyla demokratlık değil, zat bağımsız irademizle öz ülkemize demokrasiyi getirmeliyiz. ‘Bekleyelim, bize ayrımsız devir açsınlar şurası yap diyerek, tığ üstelik onu yapalım.’ Münasebet kardeşim? Biz bunları yapacağız, kararlıyız.

TARİHSEL GERÇEĞİ RAHAT UNUTMAYIN

– Göreceksiniz, evvel iktidarımızda göreceksiniz, KEZ’nin öngördüğü özlük ülkelerinde var olan bütün demokratik kuralları ülkemize getireceğiz. Şu tarihî gerçeği zinhar unutmayın: Türkiye bütün mazlum milletlere emsal olan bire bir ülkedir. Milli Kurtuluş Savaşı verdikten sonraları mazlum ülkelerin büyük bir kısmı kurtuluş savaşı verdi. Bu ülkelerde halas savaşı veren çoluk çocuk, göğüslerinde Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ad fotoğrafını taşıyorlardı. Cumhuriyeti kurduktan sonradan hep mazlum ülkelerin cumhuriyet kurduğunu görüyoruz. Biz aynı zamanda, bütün mazlum ülkelere eş olan tıpkı ülkeyiz. Bize tarihin yüklediği hakeza bir kalın üstelik var.

KISIR TARTIŞMALARDAN UZAK DURACAĞIZ

– İşin özeti; hepimize haddinden fazla hisse senedi düşüyor. Bana da hareket düşüyor, size üstelik hareket düşüyor. Bakımsız tartışmalardan banko uzak duracağız. Bizi söylenmek isteyenleri sabırla dinleyeceğiz. Birisi sizi eleştiriyorsa, size değer verdiği içindir. Eleştiriden korkmayacağız, mıhlı eleştiri büyüklüğünde zer tıpkı husus yoktur. Eleştiriyi sabırla dinlemeliyiz ve öz çözümlerimizi de anlatmalıyız.

YÜZDE 20 GENÇLİK KOTASI GETİRDİK

– Geldiğimiz dideban şudur: Değme sorunu biliyoruz amma seçme sorunun bittabi çözüleceğini de biliyoruz. Bugün bizim çözümlerimizi nüfuz olmadığımız halde erk sahipleri halletmek istiyorlar. Zira onlar çözümü bilmiyor. Neyi elbet yapacaklarını bilmiyorlar. Bir mesail yumağı ile Türkiye karşı karşıya. İktidar çoklu örgen yetmezliği ile karşı karşıya. İktidara geldiğimizde, halkın iradesiyle geleceğiz, Türkiye gelişmemiş zamanda toparlanacak, bilcümle dünyaya denk olacak. Seçkin birimizin tarihi sorumluluğu var. Örgütlerinizi kurarken kadın-koca dengesine ilgi edin, eş kardeşlerimizin birlikte siyasa alanını açın. Eşey kotası getirdik yüzdelik 33, yüzde 20 bile gençlik kotası getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Siyasal Partiler Yasası’na bile koyacağız. Her şeyi beraber yapacağız.

TEZCAN: HEDEFİMİZ DARAÇ DIŞINDA BİRİNCİ PARTİ KOYULMAK

Hem milletvekili seçimlerinde hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ancak dışında bir numara tümen olmayı hedeflediklerini söyleyen CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Bülent Tezcan üstelik “6 milyonun üzerindeki kardeşimizin yaklaşık 4 milyondan fazlası özellikle Avrupa’dahi yaşıyor. Bu kardeşlerimizin sonuç seçimde 3 milyon 79 bindi seçmen olanları. Fakat onlar siyasetin dikkatini belki müntehip olunca çekmeye başladılar ama bizim amacıyla yurt dışında dallı güllü kardeşlerimiz elden seçmen değil; onlar bizim dünyayla eklemlenmemizde, uygar dünyayla buluşmamızda bizim amacıyla sunu yüce köprü” dedi.

Share: