Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Kadro Toplantısı’nda konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Ülkemizin haddinden fazla çok bulutsuz yarası var, kabul edelim. Ben ucu nereye varacaksa varsın, bedeli hangi olacaksa olsun bu yaraları sarmaya devir içtim.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Kol Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, iktidarın “faize karşıyız, faizi indireceğiz” ifadeleriyle bölüt dalavere söylediğini argüman etti.

Form Bankasının bankalar üzere faizi indirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Yani halkın, esnafın, çiftçinin, sanayicinin, üretenin, karşı teri dökenin faizini değil; Suret Bankası bankalara emniyet açıyor, onun faizini indirdiler.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepten henüz gür arabaya yanılmak, daha ferah telefon alabilmek, tamamen çıktı konsere gidebilmek için kötü heveslerle ellerin, yani başka ülkelerin, ayrıksı toplumların kapısına varanlara acıyarak bakıyoruz.” sözlerini anımsatan Kılıçdaroğlu, “aşağı”nin söz anlamının “bayağı, alçak” olduğunu belirtti.

Gençlere, insanlara tevakki etmek duymaları nasihati veren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bu dili zinhar kullanmayın. Bu çevirici zehirli bir dildir, bu açacak kutuplaşmayı mucit aynı dildir. Öyle bire bir dili sebep kullanıyorsunuz? Öz insanına, zat gençlerine… Sen ülkede hisse senedi verdin bile çalışmadı mı? Sen imkan sağladın da olmadı mı? Eğer ülkede gençlerin umudunu kırarsan, gençler geleceğini güçlükle dışında arar. Onların düşüncelerinin önüne kategori koyarsan onları işsiz bırakırsın. Bu tabloyu beraber değiştireceğiz, alay malay değiştireceğiz. Türkiye’deki çoluk çocuk sarayın evet da havuz medyasının beslemeleri almak istemediler. Bu çoluk çocuk çalışarak, üreterek, kazanarak kendilerine elan iyi ve elan bahtiyar aynı dirim inşa etmek istediler. Bu Arada çalışacağız, birlikte savaş edeceğiz. Onlar bizi kimi zaman tahrik ederek sokaklara dercetmek istiyorlar, sırça, söve düşürmek, polisleri üstümüze patlatılmak istiyorlar. Çokça tetik, haddinden fazla azimli bilcümle birlikte sandığı bekleyeceğiz. Sandık geldiği ahit temas birimiz biricik bir tane arkadaşlarımızı, dostlarımızı, komşularımızı alarak sandığa gideceğiz ve Türkiye’nin kaderini bilcümle birlikte değiştireceğiz.”

Gençlerin tayf kurmaktan vazgeçmemesini ve birbirleriyle paylaşmasını talip Kılıçdaroğlu, “Bire Bir şeyden tehlikesiz olmanızı isterim, sizin hayalleriniz benim hedefim olacak.” dedi.

“Beraber DNA testi yapacağız”

MHP Umumi Başkanı Izzet Bahçeli’nin bugün “Ulan Kılıçdaroğlu, DNA testi yap.” çağrısında bulunduğunu nâkil Kılıçdaroğlu, “Iyice bire bir öneri ama ayrımsız şartım var, beraber DNA testi yapacağız. Kimin hangi olduğu çıksın.” ifadesini kullandı.

Bahçeli’ye “bire bir laboratuvarda DNA testi yaptırma” teklifinde bulunan Kılıçdaroğlu, “Benim kim olduğumu öğrenmek istiyorsan Konya’nın Akşehir’ine gideceksin, Seyyid Mahmut Hayrani Türbesi’nde benzeri Fatiha okuyacaksın. İstanbul Müftülüğüne gideceksin, Kuyud-ı Kadime Arşivi var, o arşive bakacaksın, benim kim olduğumu öğreneceksin. Herkesin kimliği kuşkusuz şerefliyse benim kimliğim de öyle alicenap.” diye niteleyerek konuştu.

“Ayrışmanın kesinlikle bitmesi lazım”

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden dün akşam paylaştığı videoya dahi değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu budun ne çektiyse ayrışmadan, kutuplaşmadan, kamplaşmadan, siyasilerin dahi isteye düşmanlaştırmasından çekti ve emniyetli olun Cumhuriyet Altını tarihimizin hiçbir döneminde bugün yaşanan kutuplaşma ortamını yaşamadık. İlk posta bu büyüklüğünde yoğun tıpkısı kutuplaşma yaşıyoruz. Eğer bu sosyete yarınlara umutla bakacaksa, geleceğe odaklanacaksa bu ayrışmanın kesinlikle bitmesi lazım. Bu nedenle ben bire bir helalleşme çağrısı yaptım ve helalleşme yolculuğuna çıktım. Ince süredir ülkenin yaralarını kapatmaktan kortej ediyorum zira ülkemizin çokça çok kilitsiz küreksiz yarası var, akseptans edelim. Bu yaraları kanatanlar fikir tedvin etmek isteyen ve koltuğunu arkalamak talip siyasilerdir. Halkımızı apışık düşürdü bu yaralar. Çıktı devlet bu yaraları bloke etmek zorundadır. Ego ucu nereye varacaksa varsın, bedeli ne olacaksa olsun bu yaraları sarmaya zaman içtim.”

Kılıçdaroğlu, başörtüsü hakkını kanuni garanti altına almak için Meclis’e sunacakları kanun teklifine ilgilendiren, “Saray beni dolgunca dinlesin. Kadınların duygularını, inançlarını istismar ettiğiniz yeter. Bugün kanun teklifimizi Gazi Meclis’imize veriyoruz. Göreceğiz ki içten, ki özden değil. Imdi kanunu çıkaralım ve bu çağ dışı ağız dalaşı bitsin. Yüreği yeten da peşimden gelsin.” dedi.

(Bitti)

Share: