Kılıçdaroğlu, manasız fişek fabrikası patlamasında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla buluştu

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Sakarya’nın Hendek ilçesindeki boş fişek fabrikası patlamasında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla tıpkısı araya geldi.

Patlamada yaşamını yitiren Sebahattin Tepeçınar’ın ablası Hanım Göktepe’nin Akyazı ilçesindeki evine gelen Kılıçdaroğlu, ailelerle dostane etti.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, adaletin sağlanması gerektiğini söyledi. Avukatların çalıştığını belirten Kılıçdaroğlu, “Mebus arkadaşlarımızı olaydan anında bilahare görevlendirdik çünkü yaşama hak bekliyorsa ve kendisini güçlüler karşısında güçsüz hissediyorsa birilerinin ona bindi vermesi geçişsiz, adalet için bu şarttır.” dedi.

Kılıçdaroğlu, patlamanın peşi sıra planlı yemekli toplantıyı eleştirerek “Bunun takipçisi gelmek hepimizin görevi. Benim de adam kendisine görevim. Bunu ayırmak zorundayız. Bu acıyı durdurmak zorundayız. Sizlerden özür dilemeleri, sizlerle oturup helalleşmeleri geçişsiz. Böyle bir molekül olamaz. Bütün bunlar yokmuş kabilinden davranılması, konuşulması doğru aynı öz değildir.” diyerek konuştu.

Kendilerine gösterilen misafirperverlik üzere teşekkürname eden Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Şundan güvenli olmanızı isterim; doğruluk yerini buluncaya kadar bu mücadeleyi takip edeceğiz elimizden geldiği kadar. Sizin duruşma sonrası feryatlarınızı duyduğum an güvenli olun içim parçalandı. Zulmün hakim olduğu yerde hak olamaz. Bu zulmü bitirmemiz geçişsiz. Bunu yapacağız, zulmü de bitireceğiz, bu ülkeye adalet de gelecek, tolerans de gelecek. Tehlikesiz olun topluluk namına bizim kucaklaşmaya ihtiyacımız var. O büyüklüğünde haddinden fazla kamplaştık ki ayrıştık kim birbirimizi antagonist kendisine görmeye başladık. Bu ülke hepimizin memleketi, vatan hepimizin vatanı, sancak hepimizin bayrağı.”

Kılıçdaroğlu, adaletin yerini bulacağını dile getirerek “Bu devletin yetkilileri, gelip sizin sofranıza oturup sizden helallik istemek zorundalar zira devleti yönetenlerin kendilerine sakıt görevi yapması lazım, vatandaşa karşı görevini yapması lazım.” dedi .

Patlamada hayatını kaybeden Arı Yılmayan’ın babası Muammer Yılmayan de “doğruluk yerini bulana kadar” mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Ziyarette, CHP Grup başkanvekilleri Engin Özkoç, Hür Özel ve milletvekilleri de düzlük aldı.

Sakarya Yerli Kültür Derneği ziyareti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, henüz bilahare Sakarya Yerel Ekin Derneğini ülfet ederek Topluluk Başkanı İbrahim Delice ve üyelerle buluştu. Mecnunca, ziyarette Kılıçdaroğlu’na derneğin simgesi olan, Türkçe Cumhuriyetlerin bayraklarının rengini içeren kefiye (atkı) sunma etti.

Kılıçdaroğlu, kültürün insanları kaynaştırdığını, dostlukları pekiştirdiğini söyledi. Kültürü yaşatmanın, unutturmamanın serencam derece değerli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bir toplumun zenginliği, kültürünün zenginliğiyle paraleldir. Kültürü zenginse o topluluk doğrusu zengindir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, dünyanın takatli haddinden fazla ülkesine göre haddinden fazla zengin aynı kültüre ehil bir devlettir. Tığ zenginliğimizi; sulh, geçim, kucaklaşma için görmek zorundayız.” diyerek konuştu

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin değme bölgesinde olağanüstü tıpkı işve olduğuna dikkati çekerek “Bu olağanüstü zenginliği unutturmamak zorundayız. Kendi kültürümüzü yaşattığımız antlaşma, çocuklarımıza o kültürü öğrettiğimiz ant o kültür Türkiye’nin zenginliği kendisine yazılacaktır.” dedi.

Kimlik, dirim tarzı ve akide üzerinden siyasetin akla yatkın olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Herkesin inancına, kimliğine, yaşam tarzına kaçınmak yorumlamak bizim temel görevimiz olmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Konuşmasının arkası sıra lokal lezzet “dartılı keşkek” kazanını karıştıran Kılıçdaroğlu, daha bilahare dernek üyeleriyle 6 beyaz zehir güvercini gökyüzüne bıraktı.Share: