Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan-Miçotakis gerilimi üzerine geçmiş açıklama: İkisinin birlikte oyları düşüyor, popülist cenk kartına oynuyorlar

Yunanistan’ın Ege’üstelik adalarını silahlandırması ve ABD’ye Türkiye’ye cidal uçağı satmaması üzerine takı yapması dolayısıyla tıpkı süredir iki ülke beyninde yüklülük sürüyor. Reisicumhur Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ” İzmir’i unutma Yunanistan. Ayrımsız geceleyin anlayışsız gelebiliriz” sözleri Yunanistan’de şişman ürkü yaratmıştı ve Yunan basını bu resti olası bir faaliyetler olarak yorumlamıştı.

MİÇOTAKİS, ERDOĞAN’IN RESTİNE KARŞILIK VERDİ

Ankara ile yaşanan gerilime ilgili açıklamalarda kâin Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ise Cumhur Reisi Erdoğan’a ve Türkiye’ye kuvve gönderdi. Miçotakis, “Dikkatimizi öncelikle silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesine, gönençli ekonomimize ve uluslararası ittifaklarıma verdik. Yunanistan kendisine uluslararası hukuka olan bağlılığımızı gösterdik.” ifadelerini kullandı.

TÜRKI KONUŞARAK “DAYILIK YOK” DEDİ

Miçotakis, Erdoğan’ın Yunanistan’ı amaç düz “Tıpkı tün akılsız gelebiliriz” ile başlayan sözlerine üstelik değinirken, yegâne söz ile ‘hayır Sayın Erdoğan’ dedi.” Külhanbeylik namevcut” sözlerini kullanan Miçotakis’in videosu içtimai medyada çabucak ruzname oldu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GERİLİMİNE İLK YORUM

Konuyla ilgilendiren CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dahi sessizliğini bozdu. Reisicumhur Erdoğan ve Miçotakis’in ortak noktasına ilgilendiren konuşan Kılıçdaroğlu, “Bu Yunanistan meselesi ve kavga tamtamları ile ilgilendiren… Miçotakis ile Erdoğan’ın kuma bir noktası var; ikisinin üstelik oyları düşüyor. Haliyle iki halkçı çekişme kartına oynuyor. Çıban bu! Adaların silahlanmasıyla ait tavrımız nettir, iktidara geldiğimizde bu meseleyi biz çözeriz” dedi.

PALIKARYA BOTLARI, TİCARİ GEMİYE ŞIDDETLI AÇMIŞTI

Öte yandan, Bozcaada açıklarında geri yaşanan akse üstelik Palikarya basınında gündem oldu. Ülkenin yeryüzü çok okunan gazetelerinden Ta Nea, haberi manşetlere taşırken, diplomatik kaynakların, iki ülke ortada tansiyonu yükseltecek ve hassaten çatışmaya sokabilecek gelişmelerin “Ege’de balıkçıların yahut göçmenlerin karıştığı tıpkısı kazayla başlayabileceğine ilgi çektiğini” vurguladı.

Geçtiğimiz dönme Yunanistan Sahil Asayiş botları Ege’da uluslararası sularda davranış halinde olan ticari gemiye taciz ateşi açmış, Türk Deniz Boyu Düzenlilik botlarının devreye girmesiyle Palikarya unsurları bölgeyi terk etmişti. Taciz ateşi açılmasının peşi sıra Türkiye, Palikarya makamları nezdinde Ankara ve Atina’da girişimde bulunarak olayı protesto etti ve olayın derhal araştırılması ile izahat verilmesi talebinde bulundu. Diplomatik kaynaklar, “Uluslararası hukuka ağız ağıza yeraltı bu olay üzerine Yunanistan nezdinde Ankara ve Atina’bile derhal girişimde bulunularak görüngü protesto edilmiştir. Olayın vahametine ilgi çekilerek derhal araştırılması ve izahat verilmesi talep edilmiştir” ifadelerini kullandı.Share: