Kırşehir Belediye Reisi Ekicioğlu,  CHP’nin 99. Yıl Kutlamasına Katıldı

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk eliyle 9 Ilkgüz 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), 99’uncu yılı dolayısıyla CHP İl Başkanlığı marifetiyle hazırlanan programa katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99. yılı zımnında Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde, CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği çelenk genişlik programında kayran düzlük Belediye Reisi Ekicioğlu, akşam üstelik Neşet Ertaş Firez Tekellüm Merkezi’ndeki kokteyle katıldı.

CHP PM Üyesi Düş Aksungur, CHP Kırşehir mebus Mukavemetli İlhan ve CHP İl Başkanı Baran Gailesiz ile birlikte, 99. sene kokteyline katılan Komutan Ekicioğlu, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin önceki politik partisi olan Cumhuriyet Altını El Partisi, Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Eksiksizlik Atatürk tarafından kuruldu.

Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk vasıtasıyla ‘Ahali Fırkası’ adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te ‘Cumhuriyet’ sözcüğü eklendi. 1935’teki 4’üncü kurultayda ise bugünkü ‘Cumhuriyet Umum Partisi’ adı benimsendi.

Dünyanın en çarkıt ve yetişkin biraz partisinden biri olan; evvel kurultayı Sivas Kongresi kabul edilen Cumhuriyet Altını Ahali Partisi, bugüne kadar demokratlık mücadelemizin genişlik civar saflarında meydan aldı ve almaya birlikte devam ediyor.

Partinin 15 Teşrinievvel 1927’de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün ‘Büyük Nutuk’u okuduğu kurultay adına tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919’da başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın tüm dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş koşullarını belgelere binaen anlattı.

Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları ve Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na; şehitlerimizin desise kanlarıyla yazılan hürriyet mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış eksiksiz topraklarında CHP ruhu mevcuttur. ve zaman, Umumi Başkanlığı görevini yürüten Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ile el erki mücadelesinin arz yöre saflarında meydan düzlük Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin 99’uncu yılını kutluyor; tamam parti yöneticilerini ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.”

Share: