KKTC Özel Danışmanı Işıksal: Türk aut siyaseti, oyunu kurallarına göre oynuyor

ŞIMAL Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Diplomatlık Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal, ” Türkiye’nin Gün Doğusu Akdeniz’de son yıllarda yaptığı askeri, politik ve diplomatik hamlelerden on paralık mutlu kalmayan Yunanistan’bile Türkiye karşıtı ajite edici demeç ve halkoyu algısının arttığını gözlemlemekteyiz. Türk dış siyaseti, oyunu kurallarına göre oynuyor, hangi yaptığını haddinden fazla ferah biliyor” dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Arsıulusal İlişkiler Bölümü, Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Arsıulusal Yöntem ve Diplomasi Topluluğu aksiyon birliğiyle ‘Şarki Akdeniz’de Aktüel Gelişmeler Işığında Türk-Palikarya İlişkileri’ konulu konferans gerçekleştirildi. İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Çetince Tekelioğlu Konferans Salonu’nda planlı konferansa hatip adına KKTC Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Hususi Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal katıldı. Türk-Palikarya ilişkilerindeki asıl iki sorunun, Lozan’a mugayir olarak silahlandırılan Adalar ve KKTC’nin Yunanistan vasıtasıyla tanınmamasından kaynaklandığını tamlayan Prof. Dr. Işıksal, “Yunanistan’ı körlemeden aramızdaki gerginliği anlamamız olanaklı değildir. Yunanistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazandığı 1829’dan sonraları megali nabız (büyük düşün) siyaseti altında Yunanca mütekellim tam bölgeleri kullanılmamış kurulan devlete mülhak amacı, Yunan aut politikasının bugüne dek süren asıl çatı taşlarından biri olmuştur. Yunan devletinin sınırlarının o tarihten sonradan az daha 4 mezuniyet henüz genişlemiş olmasına rağmen bu düşün hiçbir antlaşma doyuma ulaşmamıştır. Serencam olarak Lozan Antlaşması’na çapraz yerine silahlandırılan Palikarya adaları, Ege’de aidiyeti mahsus olmayan ancak Yunanistan tarafından obstrüksiyon edilen 152 cezire, adacık ve kayalık, esmer suları 6 balçık olmasına karşın uluslararası hukuka aykırı yerine 10 mil şeklinde afişe edilen Palikarya hava sahası ve Günindi Trakya’daki hayat dolu soydaşlarımızın temas zaman maruz kaldığı koca hakları ihlalleri Yunan tarafının saldırgan tutumunu göstermektedir” dedi.

Yunanistan’ın, arsıulusal siyasette carcar miftah kullanarak amacına ulaşmayı denediğinin altını çizen Prof. Dr. Işıksal, “Saldırgan yan kendileri olmalarına karşın Yunan politik kanat Türkiye’yi agresif olmakla ve arsıulusal hukuka imtina etmek duymamakla suçlarken, medya kanadı Yunanlıların bahir geleneğine sürekli atıflarda bulunarak Ege’nin tıpkı Palikarya gölü olduğuna inanmış durumda. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sonuç yıllarda yaptığı askeri, politik ve diplomatik hamlelerden tek mutlu kalmayan Yunanistan’üstelik Türkiye karşıtı, kışkırtılı edici demeç ve kamuoyu algısının arttığını gözlemlemekteyiz. Ancak Türk aut siyaseti oyunu kurallarına bakarak oynuyor ve ne yaptığını çokça iyi biliyor” diye niteleyerek konuştu.Konuşma sonrası öğrencilerin sorularını üstelik cevaplayan Prof. Dr. Işıksal, programa katılmaktan onur duyduğunu dile getirerek, “Bu davaya topluluk çıkarsak kategorik kazanan bizler olacağız çünkü rast olan biziz. Burada sizlere iri görev düşüyor. Araştırın, kendinizi geliştirin ve bizlere destek olun. Angajman olursak rastgele zorluğun üstesinden gelebiliriz” dedi.

Share: