Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 15. dalga Ebola salgınının sona erdiği ilan edildi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) Yıldız-Kivu eyaletinde ortaya sâdır 15. dolma Ebola salgınının sona erdiği bildirildi.

KDC Esenlik Bakanı Jean Jacques Mbungani yaptığı açıklamada, Yıldız Kivu eyaletinin Beni şehrinde 42 aktarılma ilk ortaya sâdır Ebola salgınının sona erdiğini duyurdu.

Salgında 2 kişide ebola vakasının tayin edildiğini tamlayan Mbungani, salgınla savaşım kapsamında olay ile temaslı 182 kişinin 21 çağ boyunca müşahede altında tutulduğunu ve kısaca 500 kişinin aşılandığını kaydetti.

Bakan Mbungani, sona eren salgının 2018 ve 2020’de Yıldız Kivu ve Ituri eyaletlerinde ortaya çıkan salgınlarla genetik namına bağlantılı olduğunu sözlerine ekledi.

Ülkenin Istiva Hattı eyaletinde ortaya sâdır 14. dalavere Ebola salgınının 5 Temmuz’da sona erdiği duyurulmuştu.

Dünya Keyif Örgütü kriterlerine bakarak, salgının bittiğinin zar edilebilmesi üzere bölgede 42 dönme boyunca yıpranmamış ayrımsız vakaya rastlanmaması gerekiyor.

Ebola, Afrika’da binlerce kişinin hayatına para oldu

Bir kök kanamalı ateşe kere açan Ebola virüsü, ilk kez 1976’da Sudan’ın Nzara ve KDC’nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı.

KDC’deki salgın, Ebola Nehri yakınında ayrımsız köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Antrakt 2013’te Günindi Afrika’da yayılmıştı. Yine, Liberya ve Sierra Leone’de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden ilavesi ölmüştü.

Share: