Konya Büyükşehir Belediyesi, erişim alanındaki çalışmalarını sürdürüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, şişko ulaşımda kaliteyi ve güvenliği artırmaya müteveccih çalışmalarını sürdürüyor.

Belediyeden yapılan kayıtlı açıklamada, dublör uygulamalara imza atan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, sürdürülebilir erişim kapsamında duraklarda düzenleme yaptığı bildirildi.

Bu kapsamda ilki Kültürpark otobüs duraklarında hayata geçirilen turnike sistemiyle hem otobüslerin durakta bekleme süresinin hem bile karbon emisyonunun azaltıldığı aktarıldı.

Yapılan çalışmalarla ait açıklamada şu bilgilere vadi verildi:

“Konya Büyükşehir Belediyesi, günlük 63 hat, 1593 öğün ve 12 bin palyatif hareketliliğiyle Kültürpark aktarma merkezinden sonraki sunma büyük alıntı merkezi olan Alaaddin duraklarında bile turnike sistemini hayata geçirdi. Biniş ve baş aşağı esnasında oluşan karışıklıklar bu sistem sayesinde ortadan kalkarken yerini emin ve dizgesel aynı müstevi aldı. Büyükşehir Belediyesi trafikteki başka sürücülere ve yayalara daha güvenli ayrımsız yassı tesis etmek amacıyla Alaaddin otobüs duraklarındaki 3. peronu da halel etti. Durakta oluşturulan turnike sistemi ve 3. peronun halel edilmesiyle ana yol boyunca oluşan gidiş geliş yoğunluğunun önüne geçilirken otobüslerin durakta günlük bekleme süresi bile 498 zaman daha azaldı. Bu sayede otobüslerin mahrukat sarfiyatı azaltılırken, bekleme süresindeki oluşan karbon salınımı da 53 bin 351 gram elan düşerek çevrenin korunmasına bile katkı sağlandı.”

Share: