Konya vukuf | Adilcevaz’da Selçuki ve Osmanlı dönemine ilişik camiler ışıklandırıldı

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Selçuki döneminde inşa edilen Celil Cami ile Osmanlı dönemine ilgilendiren Zal Ciddi Cami ışıklandırıldı.

Adilcevaz Kaymakamlığı ve ilçe belediyesinin çalışmaları sonucu ışıklandırılan tarihi iki cami, Van Gölü kıyısında iyicene manzara oluşturdu.

Kaymakam İsmail Demir, yaptığı açıklamada, bu yıl Selçuklu ve Osmanlı’ya hizmet fail Adilcevaz Kalesi’ni ışıklandırarak kaza turizmine ulama sağladıklarını anımsattı.

Belediye ile atalar mirası Celil ve Zal Ağırbaşlı camilerinin birlikte ışıklandırmasını tamamladıklarını belirten Demir, “Akşam Ezanı saatlerinde ilçemizden sabık araçlar kebir tıpkı dekor eşliğinde seyahat ediyor. Bu eserleri koruyup sakınmak bizim genişlik şişman görevimiz. Emeği geçen Vangölü Neşelilik Tevzi YEMEK ekibine ve herkese teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Necati Gürsoy ise deniz boyu önünde aydınlatması tamamlanan camilerin iyicene aynı görüntüye kavuştuğunu belirtti.

Gürsoy, “İki camimiz üstelik ibadete berrak. Akşamları ilçemizden sabık yolcular burada durarak hem ibadetlerini yerine getiriyor hem üstelik tatil fırsatı buluyor. Kaymakamımıza ve VEDAŞ ekibine teşekkürname ediyorum.” dedi.

Share: