Konya’da Yargılanan Işid’liden ‘Takas’ İddiası: “Ebu Hırslı İsimli Şahsın, Henüz Ilk Türkiye’de Cezaevindeyken Işid’in Elinde Kâin Türk Askerleri…

TAMER ARDA ERŞİN – GÜRKAN DEMİRTAŞ

Terör örgütü IŞİD’in Ankara’daki 10 Ilk Teşrin katliamına ilgili davanın dosyasına, örgüte uzuv olduğu gerekçesiyle Konya’birlikte yargılanan Ubeydullah Külgecioğlu’nun 7 Gücük Ay 2018 tarihinde terörle savaşım polisine verdiği ifadenin tutanakları girdi. Ubeydullah Külgecioğlu, ifadesinde, babası Ubdullah Külgecioğlu’nun peşi sıra Suriye’ye her an örgüte katıldığını, babasının örgütün Türkiye’deki saldırılarını kombinasyon fail Fursanül Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri ve MİT operasyonu ile yakalanan IŞİD’in Türkiye emiri Teşrinisani Güler’in arkadaşı olduğunu açıkladı. Külgecioğlu, namına babasının ahiret yolculuğu haberini veren erkek üzere, “Babamın hava saldırısı sonucu son ettiğini öğrendim. Bu haberi bana, bu (Fursanül Hilafe) ketibenin emiri olan Ebu Gözü Aç söyledi. Ebu Açgözlü isimli şahsın kök adını soyadını bilmiyorum. Fakat bu şahsın, elan ilk Türkiye’birlikte cezaevindeyken IŞİD’in elinde mevcut Türk askerleri ile takas olunduğu Kıymetli Doğan’dan duydum” dedi.

IŞİD’in 10 Teşrinievvel 2015 tarihinde Ankara Şimendifer Garı’nın uğrunda düzenlediği katliama ilişkin Ankara 4. Çetin Ukubet Mahkemesi’nde firari sanıklar yönünden süren davanın dosyasına, Konya’bile yargılanan IŞİD’li Ubeydullah Külgecioğlu’nun ifadelerine ilişkin vesaik girdi. Külgecioğlu, 7 Gücük Ay 2018 tarihinde Ankara Inanma Müdürlüğü Terörle Uğraş (TEM) Idarehane Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, örgüte lacerem katıldığını şöyle anlattı:

“Babam Abdullah Külgecioğlu, benim hatırladığım kadarıyla Konya ilinde Misak gazetesinde dağıtım müdürü idi. O dönme Konya ilinde dini kardeşçe gruplarının sohbetlerine gittiğini hatırlıyorum. 2015 yılın ağustos ayında Suriye’de İslam devleti kurulduğunu ve süzülmek üzere buraya gideceğini söyledi. İlk ilkin tığ alın çıktık, fakat babam kafasına koyduğu üzere kararından vazgeçmedi. Babamın IŞİD terör örgütü içerisinde konumu olup olmadığını bilmiyordum. Babam, gittikten bilahare daima bizi arayıp oraya çağırıyordu. Ego, o dönemde Arabi eğitimi alıyordum. Babam da bana Suriye’üstelik bu eğitimi daha gür alabileceğimi söyledi. Ben, yani eğitim gayeli dahi gittim diyebilirim. Annem bile ego ve babam Suriye’da olacağımızdan ayrı eğlenmek istemedi. Ego, annem ve kardeşlerim, 12 Ilk Teşrin 2015 tarihinde Konya ilinden yola çıktık.

IŞİD’İN ASAP EMİRİ İLHAMİ BALI KARŞILAMIŞ

Suriye sınırını geçtikten sonraları bizi tıpkısı arabayla bire bir camiye götürdüler. Burada bizi (IŞİD’in temel emiri ve aktif bombaların sınırdan geçişini organize fail 10 Ilk Teşrin katliamının firarı sanıklarından) Ebubekir (K) İlhami Balı karşıladı. Birlikte biraz adamı vardı. İlhami ve adamlarının hatırladığım kadarıyla silahları vardı. İlhami, kadınları ayrı tıpkı yere gönderdi. Erkekleri üstelik ayrı ayrımsız eve gönderdi. Benden bambaşka, gene Türk olan, ama Almanya’dan mevrut benzeri koca vardı. Bu şahsın ismini bilmiyorum, evvel ve son kere orada gördüm. Bu ocak Rai kasabasındaydı ve ailemle tabiiyet koptu.

“100 KİŞİDEN 20’Sİ TÜRKTÜ”

Rakka’dahi ben, benzeri kamer evde şeri muasker eğitimi üzere bekledim. Bu evde beklerken muasker eğitimi üzere gelenler gidenler oluyordu. Ben 29 aktarılma bekledikten sonradan, şeri muasker eğitimi amacıyla mecmu yerini bilmediğim, Rakka’de olduğunu düşündüğüm ayrımsız yere götürdüler. Ego, burada 25 dolaşma dini eğitim aldım. Tahminî 100 dirilik eğitim bilimi alıyordu, bunlardan 20 kişisi Türk’tü diyebilirim.

Askeri eğitimimiz 15 bölüm sürdü ve kestirmece 15-20 hayat idik. Bu eğitimi verenler ortada, hatırladığım Antepli olan Ebu Nurlu kod isimli özlük… Gerçeklik ismini bilmiyorum, bu şahsın resmi gösterilirse tanırım. Bu koca bize silah eğitimi verdi. Yine Türk olan Ebu Epilepsi isimli can vardı. Bu eş de Antepli olabilir. Bu birlikte cebe eğitimi verdi. Yeniden Türk olan Ebu Muhammed isimli özlük vardı, cebe eğitimi veriyordu.

Benim eğitimim sırasında, bana yetişek veren Ebu Temiz isimli şahsiyet, babamın askeri ferman olduğunu söyledi. Yani babamın hangi gelişim yaptığını ilk defa orada öğrendim. Babam, beni iki yol ziyarete geldi. İlk görüşmemiz çokça kısa sürdü, ahir görüşmemizde Tabka’birlikte bulunan annemlerin yanına gittik. Bu görüşmemiz, filhakika birbirimiz haddinden fazla görmediğimizden özlem izale şeklinde idi diyebilirim. Babamın Fursan Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri olduğunu ben o çağ öğrendim. Elhak muasker eğitimim bittiği periyot, babamın hava saldırısı sonucu memat ettiğini öğrendim. Yani babam, 3 Ara 2015 tarihinde mevt etti. Bu haberi bana bu ketibenin emiri olan Ebu Gözü Aç söyledi.”

“IŞİD’İN TÜRKİYE EMİRİ KASIM GÜLER İLE YÂREN”

Ubeydullah Külgecioğlu, MİT operasyonuyla yakalanan ve IŞİD’in Türkiye emiri olduğu açıklana Kasım Güler ile babası Abdullah Külgecioğlu’nun eş oluğunu söyledi ve “Ebu Usame (K) Kasım Güler isimli şahsı ego Konya’dan tanırım, kendisi babamın arkadaşıydı. Bu zat bile Seyful İslam Ketibesi’nin emiri iken yaralandı, sonradan Tabka’ya gelince emirlikten çıkarıldı, tıpkı aktarılma şifahane polisi namına çalıştı. Ayağı sakattı” dedi.

BABASI, SALDIRILARI ORGANİZE FAIL KETİBENİN EMİRİYMİŞ

Külgecioğlu, 1 April 2018 tarihinde TEMA’da verdiği ikinci tabir birlikte babası Abdullah Külgecioğlu’nun Kavil gazetesinde tevzi müdürü olduğunu ve IŞİD’e katıldıktan bilahare babasının Fursanül Hilafe Ketibesi’nin (kısım) askeri emiri olduğunu öğrendiğini açıkladı. Külgecioğlu, şunları belirtti:

“Babamın Fursan Hilafe Ketibesi’nin askeri emiri olduğunu o dönüş öğrendim. Zaten muasker eğitimim bittiği gün babamın albeni saldırısı sonucu son ettiğini öğrendim. Yani babam, 3 Boşluk 2015 tarihinde ölüm etti.”

Külgecioğlu’nun bahsettiği Fursanül Hilafe Ketibesi, IŞİD’in sanki ‘medya bakanı’ Ömer Yetek’in anlatımına bakarak, örgütün 10 Teşrinievvel katliamı bile karışma saldırılarını tevhit fail ketibe. Yetek, bu ketibenin Türklerden oluştuğunu ve başında Muhammed Cengiz Dayan’ın bulunduğunu açıklamıştı. Dayan ise Gaziantep’te ‘terör örgütü üyeliğinden’ yargılanıyordu. Dayan, ifadesinde, “Para biriktirip bedelli (askerlik) yapacağım” demiş ve 10 Ekim katliamına ilgili şunları söylemişti:

“İlgi ve alakam yoktur. Bu olayı yabanlık ve katliam suçu yerine lanetliyorum. Bu konuda temas bilgim olursa yurttaşlık görevimi yapmaya hazırım.”

BU ŞAHSIN, DAHA ÖNCE TÜRKİYE’DE CEZAEVİNDEYKEN IŞİD’İN ELİNDE KÂIN TÜRK ASKERLERİ İLE DEĞIŞ TOKUŞ OLUNDUĞU NADİR DOĞAN’DAN DUYDUM”

Külgecioğlu, babası Abdullah Külgecioğlu’nun ahiret yolculuğu haberini namına Ebu Doymaz’in verdiğini söyledi ve bu şahsın Türk askerleriyle değiş sonucu cezaevinden çıktığını argüman etti. Külgecioğlu, şunları kaydetti:

“Bu haberi bana, bu ketibenin emiri olan Ebu Doymaz söyledi. Ebu Hırslı isimli şahsın temel adını soyadını bilmiyorum. Fakat bu şahsın, daha geçmiş Türkiye’birlikte cezaevindeyken IŞİD’in elinde hava bulunan Türk askerleri ile değiş olunduğu Kıymetli Doğan’dan duydum. Kaynak mi, dolma mı bilmiyorum. Ayrıca babamın cenazesi Rakka dışında tıpkı yerde gömülüdür.”

(ARŞİV FOTOĞRAF)

Share: