Kurutmalık Domates henüz üstelik yaygınlaştırılacak

Malatya’nın Kuluncak ilçesinde 400 dekarlık alanda, organik kurutmalık domates üretilip satılarak üreticiye dirimsel sağlanırken, önümüzdeki mevsim bu istihsal daha de yaygınlaştırılacak.

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ile Kuluncak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü eliyle alay malay ölçülü, Bakanlığın Nebati Üretim Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla desteklenen “Organik Ürünlerde Kurutma Fileleri ile Gündeş Yetiştiriciliğe” projesi çerçevesinde Mayıs ayında dağıtımı gerçekleştirilen yüzde 50 hibeli, yüzdelik 75 geçirgenli 18 bin metrekare kurutma filesi ile üreticiler ürünlerini hijyenik şartlarda kurutmaya başladılar.

Proje ile ilgilendiren Kuluncak İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Sevinçli Çokluk Esmer yaptığı açıklamada, kurutma fileleri ile çiftçilerin geleneksel hasat yöntemlerinden vazgeçip gündeş yetiştiricilik yapmasına kat sayı oluşum ettiğini vurguladı. Kara, “Ustalık personelimiz ile gelişigüzel projenin sürdürülebilirliğinin takibi gayeli görüşme gerçekleştirdik. Çiftçilerimiz kısaca 400 dekarlık alanda, örgensel kurutmalık domates hasadı gerçekleştirmiş ve domatesler kurutma filelerinde kurutulup tüketime hazır ağıl gelmiştir. Kurutma fileleri çiftçilerimizin anadan görme hasat yöntemlerinden vazgeçip modern yetiştiricilik yapmasına benzer teşekkül etmiştir” dedi.

“Fileler kurutmayı hızlandırıyor”

Ekincilik ve Orman İl Müdür Vekili Ahmet Turan Esmer ise proje ile ilgilendiren kurutma filelerinin önemini dile getirdi. Esmer, “Demostrasyon amacıyla dağıtmış olduğumuz kurutma fileleri ile çiftçilerimizin geleneksel hasat yöntemlerini elan da geliştirmelerini ve başka çiftçilerimize bile örnek olmasını istiyoruz. Kurutma filesinin sunu nazik özelliği kurutmayı hızlandırması, yağışlı havalarda geçirimlilik sağlayarak eser kaybını engellemesi, hijyen şartlarında kurutulmanın sağlanmasıdır. Bu komütatör ile projemizin üreticilerimize balkı olmasını ve verimli kazançlar getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kuluncak ilçesinde 400 dekarlık alanda, uzvi kurutmalık domates üretilip satılarak üreticiye gelir sağlanırken, önümüzdeki mevsim bu istihsal henüz de yaygınlaştırılacak. – MALATYA

Share: