Kütahya ekonomi haberi | Tarımın geleceği Kütahya’da masaya yatırıldı

6. Arsıulusal Küçük Asya Tarım, Azık, Mekân ve Dirim Bilimi Kongresi, Kütahya Belediyesi’nin eş sahipliğinde Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kütahya Belediyesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Türk Vukuf ve Teknoloji Yayınları (TURSTEP) ve Türkiye Tarım-Besin Bilimi ve Teknolojisi Dergisi (TURJAF) öncülüğünde gerçekleşecek 6. Uluslararası Küçük Asya Tarım, Gıda, Yer ve Biyoloji Kongresi, Kütahya Belediyesi Konuşma Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başladı. Açılışa; Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Kütahya Valisi Mualla Çelik, Kütahya Şehremini Prof. Dr. Alim Işık, Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, Prof. Dr. Hasan Eleroğlu, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Gövem Eriği, MHP Kütahya Kalıp İlçe Başkanı Ayhan Çolpa, haddinden fazla sayıda öğretim üyesi ve murahhas katıldı.

“Kütahya’da 48 bin ağaç toprakla buluştu”

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, kongrenin açım konuşmasında, “28 Ev 2022 tarihinde, üreten hemşehrilerimize ulama seçmek üzere sulp desteği kararı almıştık. O günkü değeri 400 bin Türk Lirası olan tıpkısı bütçeyle, Tarım İl Müdürlüğü’ne mukayyet olan çiftçilerimize bu desteği vermiştik. Üreticilerimiz bunları değerlendirdiler ve çok bile güzelce mahsul aldıklarını söylediler. Tarımsal sulamada yüzde 25 üzere tıpkısı tenzilat gerçekleştirdik. Geven bölgesinde 51 dereceye vasıl bir hamam akarsu kuyusunu açtık. söz konusu bölgeyi ser bölgesi ilan etme yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Orman Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen ve 81 ilde senkronik namına gerçekleştirilen ‘Geleceğe Kan, Dünyaya Kan’ kampanyası çerçevesinde Kütahya’de, 23 lokasyonda 48 bin 450 nüsha amut toprakla buluştu. Kütahya Belediyesi’nin Zirai Kalkınmayı Sübvansiyon amaçlı Fide Istihsal ve Dağıtım Projesi çerçevesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne kapalı Şehzadeler Parkı süresince kayran düzlük 2 bin metrekarelik ser alanında üretilen 126 bin 576 sayı domates ve biber fidesi 792 müstahsil vatandaşımıza ücretsiz yerine dağıtıldı. Belediyemizin yönetim vukuf sistemlerine entegre etmek için; afetlerin tahribata neden olabileceği riskli noktaların tespiti, risk derecelerinin belirlenmesi ve alınacak önlemlerin planlanması üzere zaruri araçlara ehil ayrımsız yazılım hazırlatıyoruz. Bu çerçevede kırsalda afetlere sebep olabilecek yeğin ve akarsu taşkınlarının sunma alıngan şekilde hesaplanması için gerekli araçlara cemaat bire bir CBS Tabanlı Hidroloji Hesaplamaları Yazılımını kullanmaya başlayacağız. Ben kongremizin hayırlara komütatör olmasını diliyor ve katılımlarınız üzere hepinize değişik teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. – KÜTAHYA

Share: