Kütahya haberi | Kütahya’da cemevinin temeli Cumhur Reisi Erdoğan’ın enerjik bağlantısı ile atıldı

Kütahya’üstelik Hacı Bektaş-i Veli Cemevi, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans katılımı ile gelişigüzel temeli atıldı. Duayen Çelebi Mahallesi’nde mensur edilecek cemevi anne atma törenine video bağlantı yöntemi ile katılan Reisicumhur Erdoğan tıpkısı anda 4 cemevinin açılışını, aralarında Kütaya’nın birlikte olduğu 7 cemevinin bile temelinin atılışını gerçekleştirdi.

Verilen desteklerden muhit teşekkürname fail Hacı Bektaş-i Veli Firez Derneği Başkanı Niyazi Toğan, “Çok zer Valim, Uray Başkanım bizlere yaptıklarınız hizmetlerden ötürü verimli ışık gününde milletvekilleriyle birlikte sizlere faydalı dualarımızı fire etmeyeceğiz. Bu angajman ve dirliğimizi Hacı Bektaş-ı Veli’nin buyurduğu gibi ‘Bir olalım, deneyli olalım, zinde olalım.’ Cenab-ı Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın diyoruz. Sizlerin huzurunda öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun amacıyla bu dergahı bizlere bakım amacıyla, yapmış olduğumuz hizmetlerden ötürü halkımızın hesabına da şahsım adına dahi teşekkürname ediyorum. Zevalsiz gocunmak ve sevgilerimi sunuyorum. Bu bol günde herkesin kandilini kutluyorum. Leziz kandiller diyorum.” diye konuştu.

“Temeli atılmış cemevimizin üstelik körpe hayır olmasını diliyorum”

Temeli atılmış cemevinin adamakıllı olması temennisinde bulunan Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Bilici Işık, “Bu güzelce temel atma programının Mevlid Kandili’ne denk gelmesi ayrıca hayrına artağanlık katacak İnşallah. Kütahya Hacı Bektaş-ı Iye Derneğimizin öncülüğünde başlatılan cemevi temelimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sayın Dernek Başkanımız belediyemize buranın kendilerine tahsis etmelerini istediklerinde buranın kayırıcı tarafındaki alanın tamamını sancak bayır kapsamında projelendirilmiş ve hemşerilerimiz başlatmıştır. Temeli atılmış cemevimizin bile uz iyi olmasını diliyorum” diyerek konuştu.

“Cemevi 460 metrekare ayak tabanı alanına oturuyor”

Cemevinin 14 milyon teklik tıpkısı envestisman ile Mart ayına yetiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Kütahya Valisi Mehabetli Polat “Zaman asıl atma meselesiyle ayrımsız araya geldiğimiz fakat aceleci bir şekilde cemevimizin ilerlemesinde iri ulama ve destekleriyle Hacı Bektaş-ı Ege derneğimizin çok eşsiz yöneticileri ve Başkanımız Niyazi Satış, onun çokça eşsiz mücahede arkadaşları ve sevgili dedelerimiz zaman aynalı bir aksiyon amacıyla aynı araya geldik. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilimizde gerekseme olan, sıkıntısı olan cemevlerinin çağcıl bire bir yapıya kavuşması ve ihtiyaçlarının giderilmesi yerine benzeri mücahede başlatıldı. Bu himmet kapsamında bizler üstelik yerinde sahada yapılacak cemevlerimizin tamamlanması için takibe başladık. İş birliği çerçevesinde hem dernek başkanlığımızda hem de memur arkadaşlarımızla yoğun kontak ve enformasyon sonucunda onların ihtiyaçları, beklentileri ve lazım olanın yapılması konusunda istişareler sonucunda kuruntu birliğine başladığımız andan itibaren uygulamaya geçildi. Şu temel kadar yaklaşık 14 milyon TL civarı yatırımı bile sahada İl Hususi İdaremizin, derneğimizin ve vatandaşlarımızın desteğiyle bütün alay malay gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bunun bir parçası olan, Biçim Hacı Bektaş-i Ege Cemevi’nin ana atma sürecini, bire bir araya gelme vesilemiz olduğu için dahi hem dernek başkanımıza hem bile burada emeği güzeşte herkese şükranlarımı sunuyorum. Gördüğünüz kabil ikinci katın betonu dökülme aşamasına gelmiş, planlaması İnşallah tıpkısı uygunsuzluk olmazsa Mart kocaoğlan kadar cemevimizin tamamlanacağı yönünde. 460 metrekare aya alanına oturuyor. Dayanç zait iki kattan oluşacak. Methal katında kısaca 300 metrekarelik haddinden fazla amaçlı salon ve içtimai donatılar, cemevinin ihtiyacı olabileceği özge teçhizatlar mutfak, gasilhane kadar ve başka müştemilatlar. İkinci katında birlikte 300 metrekare üzerinde tıpkısı toplama alanı oluşturulacak. Mimar arkadaşlarımız kolonsuz olması amacıyla ceht gösteriyorlar. Görünümün adamakıllı olması amacıyla hep beraber derneğimizin talepleri kapsamında, dedelerimizin bize verdiği öngörüler kapsamında şekillendi” dedi. – KÜTAHYA

Share: