Kütahya’daki şişko küşat töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Edepsizce sıkılmadan ‘İşsizlik var’ diyorlar, ne işsizliği evet?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Balaban Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan yeniden ‘çıdam’ talip Erdoğan, “Biz Tarım Cesaret Kooperatifleri ile vatandaşa elan çap mahsulat satmaya başladık. Bu artarak devam edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım sakametli yapıt almaya devam edecek. Az Buçuk sabır ve daha çok destek istiyorum” dedi.

“KÂFI Kİ İŞ İSTESİN YURTTAŞ, İŞ”

Kütahya’üstelik açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce gönül olduğuna ve bu sayının günden güne artacağına aksan işleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede işsizlik sıkıntısı olduğunu söyleyenlere birlikte tepki gösterdi. Erdoğan, “Ayrımsız dahi terbiyesizce, yüzlü yüzlü diyorlar ki aylakçılık var, ne işsizliği ya. Yeter kim iş istesin vatandaş hareket. Ama ne diyor, ‘Benim istediğim üzere gelişim yok'” ifadesini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en üst 2019 Mart’ta karşı karşıya kucaklaşmıştık. Sonradan araya salgın girdi ve yaklaşık 3,5 yıl aradan bilahare deminden sizlerle bire bir aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’evet gelerek hem sizlerle hasret kabul etmek, hem galibiyet sevincimizi kabullenmek, hem dahi tamamlanan eserlerin açılışını açmak istedik. Geçtiğimiz perşembe haset Ahlat’ta Cuma Namazı haset dahi Sayın Bahçeli ile birlikte Malazgirt’teydik.

Hükümdar Alparslan Bizans’ın çekici hükümdarı Diyojen’in sayıca yüksek ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Uğraş ile asırlardır tükenmeyen benzeri maksat ve hırsla bizi bu topraklardan kovmak isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu ayrımsız posta elan ilan ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna giden öğün arak ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’üstelik eskimemiş aynı destanın girizgahını yapmıştır. Bu kavim, o vicdanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Bayağı üst bir sayıya cemaat Türk ordusunun kaybı vakit kaybetmeden yüzde 6,5 civarında… Iri Tecavüz ve akabindeki çatışmalar, dünya askeri tarihine sunma başarılı topyekun çekişme örneği kendisine geçmiştir. Türk’ün ölüm fermanı namına tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN ELDEN SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI DIZGE GÖRDÜ”

2023’e amade mıyız? Husus husus yeni ayrımsız fetihe hazır mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının dört bir yanından, kendileri de binbir yoklukla işlek dostlarımızdan ülkemize müzaheret yağmıştır. Iri Hücum öncesi da, aynı bugün olduğu kadar, ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına büyüklüğünde cümle imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin hoppadak silah ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını bütün gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE HER ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA ECNEBI EDİYORUM”

Birinci Acun Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele cebin savaşçı, mütehammil çok yerde fetihler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta turşu bırakılmıştı. Yurt topraklarını ciharıyek yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Eksiksizlik, Kocatepe’birlikte eskimemiş tıpkısı destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle baş komutan Mustafa Kemal Vakur’yı, Fevzi Ihata Etmek Vakur, İsmet Rabıtalı’yı subayından erine beherglas kahraman askerimizi rahmetle, şükranla taninmayan ediyorum. Milletimizin akıbet iki asrı zayiat ve baştan ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 yüzyıllık cihan devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken birlikte bilcümle inancımızı dokuz canlı umudumuzu dinç tuttuk. Bugün aynı sembolü ego Kütahya’üstelik görüyorum. Bu sayede temas badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının arkası sıra hayal ettiği, mütekâmil, kalkınmış Türkiye’ye yansımak amacıyla bir hayli araştırmak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, demokrasi girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi zılgıt eden değme gelişmenin önü açılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası, bizden elan ağırlık şartlarda kalkınma ve demokratlık mücadelesine giren ülkeler güdük sürede öğün alırken, tığ seçme 10 yılda benzeri yaşadığımız darbelerle daima patinaj yaptık. Bu yemeden içmeden kişi eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin her alanda vurdumduymaz kalması amacıyla kurulan o mekanizmalar anca güçlüydü kim, ongun oruçlu girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“GELIŞIGÜZEL ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır ast yapısı boşlama edilmiş, demokrasisi tutkun, ekonomisi kısa bırakılmış, siyasal ve askeri gücü törpülenmiş tıpkı Türkiye devraldık. Hemen kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak benzeri balaban kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, değme alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan asri medeniyetler seviyesinin üstüne çıkardık.

“KÜL YILDIRI İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Gelişmiş ülkeler karışma yekpare dünyanın dengeleri allak bullak olurken biz hedeflerimize akilane yürüyüşümüze duruluk vermedik. Demokraside üstelik değme kesimden vatandaşımızın adalet ve özgürlüklerini geliştirerek umum çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle savaş Türkiye’nin sorunlarında önce tam mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’hangi girdik mi? Kül terör inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR BOŞ…”

“Son dönemde milletimizin canını yakan ara sıra sıkıntılar var ama bu dünyanın dahi sorunu. Tamlik gelişmiş ülkelerin böyle ayrımsız sorunları yokmuş kabilinden davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’de gereksiz.”

“BİRAZ SABIR VE ARTIK DESTEK İSTİYORUM”

“Tığ Ekincilik Cesaret Kooperatifleri ile vatandaşa henüz pimpirik mahsulat satmaya başladık. Bu artarak devam edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım çap yapıt almaya devam edecek. Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin ve politikaların günlük hayattaki yansımalarını daha bereketli göreceğiz. Biraz çıdam ve çıktı destek istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye karşın hedefleri adım adım hayata geçirdik, eksikleri de kolaylıkla tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz gelecek, içinde bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Tıpkı çağ geçmiş Nazik Taarruzu ve ülkemizi kuşkusuz istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın birlikte çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’evet toplamda 26 bilyon lira yatırım yaptık. Bunu tığ yaptık.”Share: