Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Son günlerin merak edilen lezzeti leblebi çorbasını ilk kez kere özne ev kadını hikayesini anlattı

DENİZLİ – Denizli’dahi son günlerde nikbet edilen konuların başında mevrut leblebi çorbası ilk kez geçtiğimiz yıl özne ev hanımı, gusto toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Birçok tarihi yerleri ve lezzetli yemekleriyle maruf Denizli’birlikte serencam günlerde leblebi çorbası konuşulmaya başlandı. Herkesin alçalma ettiği leblebi çorbasının yayılmasının peşi sıra çorbayı ilk kez fail ev hanımı Sıdıka Sıhhatli, çorbanın yapılma fikri ve püf noktalarından bahsetti.

Çorbayı yapmadan önceki benzeri haddinden fazla üründe deneme yaptıklarını nâkil Iyi, “İlk çorba geçtiğimiz Temmuz ayında yapıldı. Kişi mekanımız var orada denemesini yaptık. İlk kurabiyesi, tatlısı, helvası ve dondurma tatlısını yaptık. Bunları yaptıktan sonraları leblebiyle en üst çorbasını denedik. Önümüzdeki ant diliminde ise hazır çorbasını deneyeceğiz. Yapılışı tereyağlı ve un çorbası kabil yapılıyor. Leblebi ununu tereyağıyla kavuruyorsunuz. Suyunu ilave etmemin ardından kreması ile sütünü koyuyoruz. Ardından karabiber ile tuzunu ilave edip, tereyağlı biberle sosunu yaptıktan sonraları de servis yapıyoruz. Değme mutfakta niteliksiz ayrımsız şekilde yapılabilir” dedi.

“O büyüklüğünde beğendik ki çorba bir anda farklı ürünlerin önüne geçti”

Kızılhisar Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı İlker Özmen de “Leblebiden kitap denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili keke, leblebili ekmekten leblebili revaniye kadar değişik mahsulat denedik. Leblebili dondurma birlikte denedik ve tıpkı çağ Sıdıka Hanım ‘leblebi çorbası’ denemesi yaptı. O büyüklüğünde beğendik kim çorba çabucak değişik ürünlerin önüne geçti” dedi.

Leblebi çorbasını ilk kez tadan Hırslı Öztürk ise “Denizli’de üretilen ve üreticinin üstelik içine sevgimi koyduğum dediği çorbayı içtik. Epey çorba çok ongun olmuş ve lezzeti güzeldi. Mutlaka bu çorbayı herkesin içmesi gerekiyor. Çorbanın tadı çokça noksansız ve zaten leblebi hem Denizli bölgesinde ve ülkede genelinde sevilen benzeri işaret kendisine meydan alıyor. Leblebinin lezzetli, pasta ve kurabiye üzere birçok değişik türlü ürünlerle buluşması çok mefret. Bu çorbanın Denizli’bile bundan sonra tanıtıldıktan sonra hem ülkemizde hem de dünya genelinde bilinen yüce çorbalardan olacağına inanıyorum. Fon ve yoğunluk namına yasmık çorbasını andırıyor amma içildiğinde leblebinin verdiği tatla farkını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; çorbanın Serinhisar ilçesinde 9 Boşluk 2022 tarihinde nahiye halkına ağırlama edileceği belirtildi.

Share: