Malatya haberi… Malatya’nın lokal ürünleri Sultangazililerle buluştu

Malatya’nın yöresel ürünleri Sultangazililerle buluştu

İSTANBUL – Sultangazi’dahi düzenlenen Dernekevi Iz Günleri, Malatya Arapgir Üzüm Festivali’yle başladı, vatandaşlar festivale dokunaklı deste gösterdi.

Sultangazi Belediyesi, Arapgir Belediyesi ve Malatya Dernekler Federasyonu vasıtasıyla bu yıl 3’üncüsü planlı ‘Malatya Dernekevi Iz Günleri ve Arapgir Üzüm Festivali gerçekleştirilen törenle başladı. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile çok sayıda vatandaşın katıldığı festivalde Arapgir üzümünün yanı sıra kayısı, mor reyhan kabil ürünler stantlarda yerini aldı. Başkan Dursun ve katılımcılar stantları gezerek, ürünleri inceledi. Festivalde vatandaşlar Malatya’ya has mor reyhan çayı, sarıerik döneri, peynir ve lokal yemekleri tatma fırsatı bile bulurken vatandaşların ilgisinin bunaltıcı olduğu görüldü.

“Şehirleri tanıtmaya gayret ediyoruz”

Sultangazi Şehremini Abdurrahman Dursun, “Sultangazi’üstelik dernekevi günlerimizin startını veriyoruz. Temas sene Sultangazi’dahi yerel günleri ve bu etkinlikleri bitmeme ettiriyoruz. Zaman dahi Malatya’yla Arapgir Üzüm Festivali’yle Sultangazi’bile bu dernekevi günlerin startını vermiş olduk. Sultangazi’birlikte hemşerilik berenarı gösterişli, Anadolu’nun adamakıllı insanlarının buluştuğu, iyicene ayrımsız coğrafyada, 550 bin insanın yaşadığı bir coğrafyadayız. Memleketlerinden buraya büyüklüğünde geldiler. Örf ve adetlerinden, anane ve göreneklerinden kopmasınlar diye şehirleri tanıtmaya çaba ediyoruz. Arada Bir gastronomisini tanıtıyoruz zaman zaman kültürünü, turizmini, folklorünü tanıtmaya hız ediyoruz. Mütenevvi konserlerle gine şehirde yaşayanları mutlu etmeye gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2 ay boyunca buradayız”

İnsanların sosyalleşmesi için etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Sultangazi Belediye Başkanı Dursun “İstiyoruz kim çok şükür pandemi dönemini atlattık. Toplumsal ayla gelsinler, birbirlerini görmeyenler, detaylı süredir birbirleri ile selamlaşmayanlar bugünde aynı araya gelsinler. Dostluklarını pekiştirsinler ve bu çerçevede domuzuna çalışmalar yapıyoruz. Zaman az buçuk evvel tabir ettiğim gibi Malatya’yla başladık. Rize, Trabzon, Sivas, Bitlis, Kastamonu böyle bitmeme edeceğiz. Kestirmece 2 kamer boyunca bu alanda lokal günlerimiz devam edecek, Sultangazi’da aktif herkesi buraya Sultangazi Etkinlik Alanı’na, Atatürk Bulvarı’na çağırma ediyoruz. Hem yörelerini görsünler, hem üstelik değişik değişik yöreleri görsünler, onları öğrensinler. Onların kültürünün lacerem olduğunu hissetsinler diye niteleyerek bu çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah 2 kamer süresince buradayız” dedi.

Share: