Malatya yerel haberleri | Malatya Kucak Direngen Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın: “Üreticileri Henüz Aşkın Desteklememiz Geçişsiz”

Malatya’üstelik hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşların havaların soğumasıyla birlikte yayladan dönüşleri devam ediyor. Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, üreticilerin yaylaya gidiş ve dönüşlerinde bir nice sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Henüz çok desteklememiz lazım. Bu insanların yayladaki temel ihtiyaçlarını karşılamalıyız” dedi.

Malatya’de havaların soğumasıyla birlikte yaz aylarında hayvanlarını yaylaya götüren üreticilerin dönüşleri devam ediyor.

“MALİYETLER HADDINDEN FAZLA YÜKSEK”

Hayvancılıkla uğraşan Hüseyin Taş, “Yaylaya giderken ve dönerken sarp çekiyoruz. Yayladan eskimemiş geliyoruz. Suyumuz yok, yerleşim yerimiz mera olduğu için keçe alıyoruz. Kışın çokça mağdur oluyoruz. Maliyetler çokça efdal. Saman 2 teklik, arpa 7,5 lira, itilaf ve fiyatlar düşüyor, umar pahalandı alamıyoruz. Telef olan hayvanlarımız var. Azimet gelişlerde haddinden fazla zor yaşıyoruz” dedi.

“BİZ KAZANAMIYORUZ Kİ 8-10 BİN LİRA MAHIYE VERİP, SİGORTA YAPALIM”

Taş, sürücü bulamadıklarını ifade ederek, “Bulsak üstelik randıman alamıyoruz. İlgilenmiyor, hayvanlarımız ölüyor. 8-10 bin liralık mahiye isteyen var, sigorta istiyorlar. Bizim bütçemize ne, biz kazanamıyoruz kim 8-10 bin lira aylik verip, sigorta yapalım” diyerek konuştu.

“GİDİŞ VE GELİŞLERDE ULAŞIMDA SIKINTI OLABİLİYOR”

Üretici Hüseyin Çubuk ise “Yaylada 5,5 kamer kaldık. Kat sıkıntısı var. Masraflar haddinden fazla aşkın, hayvancılık finiş noktasına geldi. Bu noktada devletten destek bekliyoruz” dedi.

Malatya Koyun Inat Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Atak birlikte “Plato dönüşü çoktan başladı. Beş Altı üreticimiz kalmıştı onlarda dönüyor. Kış geliyor, havalar soğudu. Gidiş ve gelişlerde ulaşımda yüklülük olabiliyor” dedi.

“DAHA ÇOK DESTEKLEMEMİZ LAZIM”

Akış, hayvan üreticilerin yaylaya azimet ve dönüşlerde birçok yük yaşadıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Çobanlık ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği zor ayrımsız gelişim, bu noktada bile birçok sıkıntıları oluyor. Bunları vacip yerlere iletip çözmeye çalışıyoruz. Bazı Bazı üstelik çözemediğimiz oluyor. Yetiştiricilerin yeryüzü nazik sıkıntılarından birisi yaylaya çıktıktan bilahare hem kendi hem üstelik hayvanlarıyla ilişik ihtiyaçlarda şişman sıkıntılar yaşıyorlar. Bunlarla ilişkin projelerimiz var. 5-6 milyonluk envestisman yapıldı. Sulaklarla ait tetebbu ve sıra enerjisi panelleriyle ilişik çalışmalar oldu ama bunlar tam değil. Elan fazla desteklememiz geçişsiz. Bu insanların yayladaki esas ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Tahakküm tıpkı aksiyon yapıyorlar, bundan muhit dahi desteklemeliyiz.”

“İNSANLAR KIRSALI TECEZZI EDİYORLAR”

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin çok meziyetli ayrımsız hisse senedi olduğunu dile getiren Akın, “Eğer sosyal güvence yapılmazsa bu işi yapacak insan bulamayacağız. İnsanlar kırsalı ayrilma ediyorlar. Infirak etmemesi içre devletimizin çobanın annesi, eşi ya üstelik kız kardeşinin toplumsal güvencesi yapılırsa hem işsizliğin önüne önceki oluruz hem birlikte çobanlarımızın ailesinden birinin içtimai güvencesini sağlamış oluruz. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapılarak, bu uygulamanın hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi.

Share: