Malatya yerli haberleri… 10 Teşrinievvel Saldırısında Hayatını Kaybedenler Malatya’dahi bile Anıldı

Ankara’üstelik 10 Teşrinievvel 2015’te terör örgütü IŞİD eliyle Ankara Garı’nda planlı bombalı saldırıda hayatını kaybedenler amacıyla Malatya’dahi bile ihtifal töreni düzenlendi. Hazar Güvercinleri Anıtı önündeki anmada; saldırıda ölenlerin resimlerinin olduğu tişörtler giyen aileler, sivil dernek ve siyasal parti temsilcileri, gökyüzüne beyaz palavra bıraktı.

Malatya’birlikte, 10 Teşrinievvel 2015’te terör örgütü IŞİD eliyle Ankara Garı’nda düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler üzere anma töreni düzenlendi. Hazar Güvencinleri Anıtı önünde planlı törende, saldırıda ölenlerin resimlerinin bulunduğu tişörtleri giyen aileler, alkışlarla gökyüzüne parafin palavra bıraktı. Ölenlerin anısına anıta kandil yakılarak karanfil üstelik bırakıldı.

Saldırıda hayatını kaybeden Canberk Bakış’ın babası Abdullah Bakış, 10 Teşrinievvel aileleri adına yaptığı konuşmada, “Üzerini kapatmaya çalışıyorlar ama kapattırmayacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Sonuna büyüklüğünde gideceğiz. Biz, katilleri tanıyoruz. Onun amacıyla mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Mahkemeyi ne kadar uzatırsa uzatsınlar soy katiller cezasını bulana büyüklüğünde mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

“BİR AHALI DAVANIN ÖNÜNÜ ENGELLİYOR”

10 Teşrinievvel mağdurlarının avukatı Berna Karadaş ise mahkeme sürecine ilgilendiren şu açıklamalarda bulundu:

“Yıllardır bu dosyaların, ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve gerçeğin ortaya çıkması için uğraş eden bir nice avukat arkadaşımız var. Maatteessüf süreç yavaş yavaş henüz kötüye gidiyor. Benzeri halk, bu davanın önünü engelliyor, gerçeklerin ortaya çıkmasını istemiyor zira bu davanın önü açılır, gerçekler ortaya çıkarsa ucu politik iktidara kadar dayanacak.”

“MAHKEME SALONLARINDA ADALETE DENK GELMEDİK”

KESK Malatya Platformu adına açıklama özne Yetişek-Sen Malatya Ofis Başkanı Kazım Albayrak, “10 Teşrinievvel 2015 sabahında alanda yüreklerinde ilişik, gözlerinde tebessüm, dillerinde hazar türküleri olan on binlerce can dostça birlikte bulunuyordu. O bed dönemde hepimize imge veren bu ateşin birliktelik saat 10.04’te birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulundu. IŞİD üyesi hamile bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı hücum sonucunda 104 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e mümasil arkadaşımız yaralandı ve hastalıklı kaldı. Türkiye tarihinin yer iri yığın katliamında kaybettiğimiz bilcümle arkadaşlarımızı gocunmak ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz rastgele sabık aktarılma elan dahi büyüyor” dedi.

Albayrak, murafaa sürecine de değinerek, şunları ifade etti:

“Geçtiğimiz yıllarda mevkuf sanıklar yönünden 10 Ilk Teşrin Davası karara bağlandı ve 9 yaşama hakkında 101 kat ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Antrparantez, asıl dosyadan fark edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’dahi ilk defa ‘İnsanlığa cebin cürüm kavramının yargıya bahis edilmiş’ dosyası oldu. Bu yönüyle 10 Ekim katliamı, Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi itibarıyla da kamuoyunu ilklerle buluşturan tıpkısı konumdadır. Nitekim yıllardır katıldığımız gelişigüzel duruşmada katliamda ihmali olan amme görevlilerinin ve sorumlulukları kâin siyasetçilerinde yargılanması gerektiğini dile getirdik. Hangi yazık kim geçen bu süreçte duruşma heyetinin değiştiğine, kayılan ve mağdur olanların maznun olarak addedildiğine, ‘doğruluk’ isteyenlerin duruşma salonundan çıkarılmak istendiğini gördük. Duruşma salonlarında denk gelmediğimiz doğruluk, kamuoyu vicdanında bile naz etmiş değil.”

“ACILI AİLELERİMİZ 7 YILDIR HAK ARIYOR”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise hayatını kaybedenlerin aileleriyle 7 yıldır bir acıyı birlikte yaşadıklarını rapor ederek, “Gelişigüzel rastgele türlü etkinliği gerçekleştiriyoruz. 7 yıldır acılarının dinmediğini görüyoruz. Yüreklerindeki ızdırap katlanarak devam ediyor” diye niteleyerek konuştu. “Acımız ve öfkemiz nazik” diyen Kiraz, şunları söyledi:

“Bundan 7 sene geçmiş hazar üzere Ankara’ya revan canlarımız, değerlerimiz bir katliamla, terör saldırısıyla karşılaştılar. Biz bu yıldırı saldırısını lanetliyoruz. Elbette kim bu anma etkinlikleri Ankara Garı önünde ve Malatya’üstelik yapılıyor. Malatya, maatteessüf 10 Ekim’birlikte sunma çok kaybı veren el oldu. Yıldırı saldırısında bildirme çokça genci Malatya kaybetti. Cumhuriyet El Partisi ailesi yerine yer aşkın kaybı veren örgütüz. Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz.”

Kiraz, 10 Teşrinievvel’birlikte hayatını kaybedenleri unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydederek, “7 yıldır kederli ailelerimiz türe arıyor. Yüreklerinde o acıyı taşırken, benzeri apayrı adalet duygusunu de kontrol peşindeler. Bu türe maatteessüf gelmedi. Bu olayda ihmal var. Bugüne büyüklüğünde mevrut sürece baktığımızda ihmalin kısık şekilde olduğu yönündedir” dedi.

Share: