Masterchef’in menüsü Kocaeli mutfağından

Masterchef Türkiye’nin son bölümü Kocaeli’üstelik çekildi. Korkunç rekabet fail yarışmacılar, Kocaeli mutfağının sunu sevilen yemekleriyle yarıştı.

Masterchef Türkiye programının bu haftaki durağı Kocaeli oldu. Yüzü Sıcak yarışmanın bu haftaki bölümü, Kocaeli’nin tanıtımı ve turistik değerlerinin ön plana intikal etmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi aile sahipliğinde Sekapark’ta çekildi. Yarışmacıların yapacağı yemekler ise Kocaeli yerel mutfağından seçildi.

Karamürsel sepeti armağan edildi

Çekimleri Sekapark Uçurtma Tepesinde gerçekleşen Masterchef Türkiye programında karı sahipliğini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu yaptı. Genel Sekreter Gündoğdu, yarışmanın şefleri olan Somer Sivrioğlu, Mehmet Yalçınkaya ve Danilo Zanna’ya Karamürsel sepeti ihsan etti. Karamürsel sepeti içerisinde ise Kocaeli’nin kültürel hediyelikleri yer aldı. Dirayetli şeflere İzmit pişmaniyesi, Kaynak ayvası, Karamürsel gazozu, Kocaeli yemek kitabı, Kocaeli türküleri albümü, Kocaelispor atkısı ve Ormanya markalı tıbbi hoş kokulu ürünler seti bergüzar edildi.

Masterchef Kocaeli programında yayınlanmak amacıyla Ormanya, Maşukiye, Kartepe Camteras, Kocaeli’nin eli, Desise Çıkmaz, Sekapark, Sırrıpaşa Konağı, Seka Kağıt Müzesi gibi Kocaeli’nin turistik mekanlarında ayrıntı çekimler yapıldı. Program esnasında bu görüntülerde lansman gayeli yayınlanacak.

Menü Kocaeli yemeklerinden

Sekapark’ta çekimleri yapılan Masterchef Türkiye yarışmasında yarışmacıların yapacağı yemekler ise Kocaeli dernekevi mutfağından seçildi. Çalca çorbası, cevizli takti, dartılı mancarlı kulak ve Ereğli kebabından oluşan menüde yarışmacılar en güzelce yemekleri muktedir olmak amacıyla kıyasıya yarıştı.

Jüride birlikte Kocaelililer vardı

Izlence formatı yarışmacıların yaptığı yemeklerin tadım jürisi ise yeniden Kocaeli’deki isimlerden oluştu. Gırnata sanatçısı Türkan Kandıralı, Kocaeli Yerel Hars Platformu Kadın Kolları Başkanı Melek Çeliköz, Kocaeli Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisyen Dr. Hafi Akdemir, Araştırmacı-Müverrih İsmail Alp, Antikkapı A.Ş. Başaşçısı Yüksel Akdeniz jüride kayran alan esame oldu. Hakem Heyeti üyeleri yemekler üzerine yorumlarını ve oylamalarını yaptıktan sonraları gırnata virtüözü Türkan Kandıralı aynı enstrüman dinletisi yaptı.

Kocaeli Masası’nda yöresel lezzetler

Masterchef Türkiye’nin eskimemiş fasıl çekimlerinde Kocaeli Masası programa nitelik vurdu. Karamürsel sepeti, Kandıra bezi, embesil, hıyar, İzmit simidi, Pınar ayvası, Kandıra manda yoğurdu, mancarlı pide, cevizli peynirli lokum, dartı, Kandıra karye ekmeği, Samanlı zeytini, Gebze meze çöreği, Karamürsel gazozu, Çenesuyu, Kefken palamudu, sağılan Nuriye, kaurit tutkalı tatlısı, otur Fatma tatlısı kadar lezzetler masadaki yerini aldı. Peş planda ise gailesiz olarak pişmaniye çekimi yapıldı ve izzetüikram edildi.

Masterchef Türkiye’nin Kocaeli bölümü bu akşam saat 20.00’bile yayınlanacak. – KOCAELİ

Share: