Mebus Arvas, CHP’li milletvekiline kaba artık

YANLIŞSIZ Tümen Van Mebus Abdulahat Arvas, CHP’li Milletvekilinin TBMM’dahi Van için yaptığı konuşmasına sert yanıt verdi.

Konu ile ilişkin bağlanmış açıklama fail AK Fırka Van Mebus Abdulahat Arvas, “Van üzerine en üst istimara yapacak olan CHP cenahından bire bir milletvekili birkaç çağ geçmiş Van’ı diline dolayarak tuhaf ifadelerle ilimizi, bizleri ve belediyelerimizi hedef alarak, Van’ı müsvedde cüreti göstermiştir. Muhatap yerine görmediğimiz bu zatın konuşmasını kamuoyunda partimiz aleyhine kullanan benzeri tiniyete topluluk kimseler, bizimle ait pusuya yatmış bilinen tetikçiler ve bilinen tehalüf, dünyalık bulmuş mağribi kadar Van’ımızı darmadağın gösteren ve açıkça aşağılayan aynı müfteriyi toplumsal medyada parlatmaya çalışmaktadır. Bire Bir değirmene akarsu haiz ve yıllardır diğer sağtöresel ilkelerle gazetecilik mesleğini kirleten aşina bir kalemşörde manasız tıpkı zorlama ile şahsımı değme zaman olduğu kabil bu konuda da uğur göstererek itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Toplum nezdinde CHP ile tıpkı safta meydan alan bu riyakar ve düzensiz şahsiyetlerle mücadelemiz bitmeme edecek, gerekli türel süreç başlatılacaktır. Hizmet ve kitap siyaseti ile Van’ı mensur eden AK Parti iktidarında bugüne kadar 38 bilyon teklik envestisman işlenmiş, eğitimden sağlığa, ulaşımdan iletişime, tarımdan hayvancılığa, enerjiden spora, çevreden konuta kadar birçok alanda eke kazanımlar sağlanmıştır. 2011 yılında meydana mevrut depremlerden sonradan Van’üstelik adeta bakir şehirler kurulmuştur. Güç kış şartlarına rağmen ayrımsız yıldan daha az aynı zamanda 25 bin 170 ev,139 plaza,17 meslek, 33 cami, 9 ahzüita merkezi ve 3 bin 194 ahır çabukça tamamlanarak vatandaşa doğrulama edilmiştir. Yapılan baraj ve göletlerle 320 bin dekar arazi sulamaya küşade, çiftçimize bütün 2 milyar destek ödemesi yapılmıştır. 2002 yılında hemen 36 km olan mukassem misil uzunluğu yapılan 8,5 bilyon teklik yatırımla bugün 577 km olmuştur. Sarsıntı sonrasında dönemin HDP Belediyesi aracılığıyla yapılmayan içmece suyu hattı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve DSİ’nin marifetiyle 50 kilometre mesafeden yeni su kesimi çekilerek, şehir içi şebekeler yenilenerek dağılmış ve Van’ın su sorunu 2025 yılına büyüklüğünde giderilmiştir” dedi.

Mebus Arvas, “Bütün bunlara izleyici artan, illet yapıyorsunuz edasıyla izleyen ve yapılanlara röfle kesmek isteyen CHP’nin İstanbul mebus, mecliste, SELIM Fırka milletvekillerini iktidarsızlık, Van ve Vanlıları rastgele şeyden mahrum göstererek, şehrimizde yol, su, cıvıltı olmadığını tez ederek mesnetsiz, tutarsız ayrımsız müracaat yapmıştır. CHP’li İstanbul Belediyesinin ve İstanbul’birlikte etkili milyonların sıkıntılarına görmez, sağır, ahraz kesilen İstanbul saylav, eline tutuşturulan kağıtla kandırılmış, sorunları abartarak Van’ın imajına engel vermiştir. Mahsus hayatında beş altı yol Van’a gelmişliği olan, ihtimal dahi uzaktan hizmetçi yöntemi ile kavisli yönlendirilen mebus, tarzının gereği popülist davranarak Van hesabına ızdırap bil algı oluşturmuştur. Bir Dirhem olsun içten davranmak namına çok dolma ve iftiranın yanı sıra Van’ın biraz natürel güzelliğini, Van halkının misafirperverliğini anlatabilme erdemliliği gösterememiştir. Temenni ediyorum kim beslendiği kaynağın hangi büyüklüğünde kalıntı ve ağılı olduğunu fark etmesidir. Intihap bölgesi olan İstanbul’bile Haliç’in, Riva’nın kirliliğini görmeyen, Taksi sorununa sessiz mütezayit, değme yağmurda, karda trafiği damla İstanbul’dahi vatandaşa kulağını tıkayan, yaşanan rastgele felakete yer dışında eğlence sürmekte iken beyzi olan İmamoğlu’na tek lafı sıfır CHP Milletvekiline Van biraz gövde balaban gelmektedir. Beş Altı sefer misafir namına geldiği kentimizi, ipe sapa gelmez iddialar ile mahrum ve beğenilmeyen göstererek gaflete düşmüş, balaban eksiklik etmiştir. Tamda helalleşmeyi konuştukları bu dönemde kadirşinas Van halkından özür dilemeli ve bizden helallik istemelidir.

Vesayetçi zihniyetin kurumsallaşmış tıngır CHP, milli lider döneminde başlayan ve bugüne büyüklüğünde süregelen Şarki ve Güney Şarki Küçük Asya bölgelerine alın ötekileştirici tutumu ve bundan mütevellit ortaya çıkan Kürt düşmanlığı zihinlerde hala tazedir. İlk kendisine tek partili dönemde inkar siyaseti yapılmış, esasen bu dönemde hazırlanan bir Kürt raporu ile nahiye halkı namevcut sayılmıştır. İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Şark Islahat Planı Kararnamesi ile CHP’nin Kürtlere yaklaşımı güvenlikçi politikalar etrafında şekillenmiştir. Kürtler başta başlamak amacıyla toplumun değişik kesimlerine bir nice dağ yaşatan, lehçe kalkınmanın önüne saf çekici, kentsel yoksulluğa ve yokluğa etmen olan tıpkı CHP, 2021 yılında aynı miftah ile Doğu Masası kurarak, bugün bölgeden oy devşirmeye çalışmaktadır. Küçük Asya tabiri ile şark kurnazlığı yapmaktadır. Kısaca beniz yıl sonra bölgeyi hatırlayanlar, haleldar politikalarla maskara görünmeye çalışmaktadır. Van’ı yoksun ve beceriksizlik göstererek, etkin tıpkısı terörle mücadele sonrası şehrimizde oluşan havayı zehirlemeye, huzurumuzu kaçırmaya çalışmaktadır. Akıbet yıllarda özel sektörün yoğun irade gösterdiği ilimizde yatırımlara engel olmaya çalışmaktadır. Günce 3-4 bin turistin geldiği ilimiz turizmini baltalamaya çalışmaktadır. Manipülatif müşavere ve algı operasyonu ile Van’ı kargaşalık etmeye çalışmaktadır. Bugüne büyüklüğünde süregelen bütün vasilik odaklarını ortadan kaldıran DOĞRU Öğür’yi çap değil, kavim kurmuştur. 20 yılı aşkındır hizmet ve yapıt siyaseti ile üreten partimizin hamurunu ulus yoğurmuş, kumaşını millet dokumuştur. CHP ve figüranlarının budun ile aramıza girmesine katiyen izin etmeyeceğiz. Siyaseten alışkanlık haline getirdikleri bilcümle iftiralarına karşılık vereceğiz” ifadelerine kayran verdi.

Saylav Arvas, CHP milletvekilinin iddialarına biricik biricik yanıt verdi.

İddia 1: “Van’bile deniz var. Niçin ben bahir olduğunu bilmiyorum, öğrenene kadar kirlettiler diyor”

Yanıt: “3 bin 713 kilometrekarelik mesaha ile Türkiye’nin sunma iri gölü olan Van Denizini ati nesillere daha bozulmamış bırakmak için haddinden fazla mehabetli yatırımlar yapılmıştır. 180 milyon TL maliyetle Van İleri Dirim Bilimsel Tasfiye Tesisi tamamlandı. 200 bin metreküp atılmış suyu likidasyon kapasitesine eş gündeş tesis 24 saat aralıksız çalışmaktadır. Kâin arıtma tesisleri yenilenerek, pislik kaynaklarından biri olan Van Gölü kıyısındaki ahırların hacısı hocası yıkılmıştır.

Van Gölü Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı açıklandı. Van Gölü ve Çevresi Saf Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanma alanı olarak tescillendi. Van Gölüne akan atılmış sudan oluşan arka mil temizliği ilk kez yapılmaya başlandı. 100 hisse senedi makinasıyla yavaş tıpkısı şeklide devam eden çalışmalarda, bugüne büyüklüğünde 500 bin metreküp dal çamuru çıkarılmıştır. Göl çevresinde gökçe bayraklı plajlar hizmete açıldı. Yapılan çalışmalarla bunların sayısı daha dahi artacaktır. Van’a bu kadar yabancı birinin Van’ı böyle sorumsuzca diline dolaması çok düşündürücüdür. Kendi intihap bölgesine yararsız ve etkisiz ayrımsız milletvekilinin, Van’ı karalaması, Van halkını perişan olarak nitelemesi eğin niyetli tıpkı yaklaşım olup, siyasi ahlaktan yoksundur.”

İddia 2: “İmar sorunu var diyor”

Karşılık: “Van hayat dolu tıpkısı site olup daima göç almakta ve büyümektedir. Zat artışını esas alarak ve site planı dahilinde ayrıcalı kentleşmeyi alıkoymak ve ihtiyaca karşılık çevirmek üzere 13 ilçemizde ümran revizyon çalışmaları devam etmektedir. İpekyolu ilçesi Cevdetpaşa Mahallesi, Edremit ilçesi Şabaniye mahallesi ve Tuşba ilçesi Abdurrahmangazi mahallesini havi kısaca 700 hektarlık alanda kullanılmamış hayat bölgeleri, tecim, toplumsal ve kültürel alanlar oluşturulmuştur. Tuşba ilçesinde aylak durumda eksik 2 bin 800 hektarlık alanda turizm odaklı deniz boyu bandı çalışması yapılarak, Veli ve Akdeniz’i aratmayacak ayrımsız yaka şeridi planlanmıştır. Gine Tuşba ilçesinin gelişime berrak genişlik koca bölgelerinden biri olan Kalecik bölgesinde ticaret, konut ve sosyal donatıları ile kullanılmamış bire bir biçim altyapısı bina etmek için kestirmece 1150 hektarlık alanda revizyon yır imar planı çalışması devam etmektedir. Bugüne büyüklüğünde Van kentinde tahavvül projesi çerçevesinde tıpkısı önceki gerçekleştirilerek Van halkının yararlanacağı, kentin çehresi değiştiren ve bölgenin natürel güzelliği kullanılarak eskimemiş konut, toplumsal donatı alanları oluşturacak Edremit İlçesi, Eskicami ve Yenicami Mahallelerinde şişman çoğunluğu hazne mülkiyetine ilgilendiren yaklaşık 400 hektarlık alanda Edremit Kentsel Transformasyon ve Hisse Senedi Alanı belirlenmiştir. Bu Proje 14.09.2022 gündüz ve 6045 sınırlanmış Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kentsel Inkılap ve Gelişim Proje Alanı olarak Resmi Gazete’üstelik yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”

İddia 3: “Mekân yolu sorunu var diyor”

Yanıt: ” İmar çalışması ve hukuki nedenlere tıkanan Van Kasaba Yolunun ihalesi tahminî 600 milyon TL kabilinden tıpkısı maliyetle yapılarak çalışmalara başlanıldı. Van’ın ulaşım problemini şişman ölçüde rahatlatacak çevreyolu Edremit kaymakamlık sınırları içinden başlamakta olup, İpekyolu çevresinden bitmeme etmekte, Tuşba ilçesinde Erciş için bağlanmaktadır. Birçok angajman yolu, ast ve dip geçitin olduğu devasa projenin 2023 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir. “

İddia 4: “İşsizlik çok faziletli diyor”

Cevap: “İlimizde ve bölgemizde taze kişi oranı ve başıboşluk yüksektir. İstanbul Milletvekilinin istismar ettiği bu konunun nedeni CHP ve terör örgütüdür. On senelerce bölgenin kalkınmasına mani olacak politikalar uygulayıcı iş ile, yıllardır silahlı eylemler ile bölgemizde yatırım ortamını baltalama fail, gelişim insanlarından baç düz, hareket makinalarını yakıcı içtihat, bu günkü kent yoksulluğunun, vurdumduymaz kalmışlığın, işsizliğin yer büyük sorumlularıdır. Yeni istihdam alanları ihdas etmek üzere yemeden içmeden bu çağ içre hayata geçirdiğimiz Dokuma ve Amade Çul Organize Endüstri Bölgesinde 35, Erciş Kombinasyon Uran Bölgesinde 27 fabrika tamamlanma aşamasında, Gevaş Nesiç Fabrikası ve Atölyesi, Gürpınar Oluşum Fabrikası, Çaldıran Yapı Fabrikası deli dolu çalışmakta olup, Muradiye Dokuma Fabrikası son aşamadadır. Çatak ve Saray’üstelik tamamlanan Başkale, Bahçesaray’da yapımı devam fail sanayi siteleri, Erciş’te imal aşamasında olan Van Jeotermal Seracılık Tevhit Uran Bölgesi, ihale aşamasında olan Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi, Mermerciler Uran Sitesi ve Marangozlar ve Mobilyacıların içre bulunduğu Tuşba Siktirici Uran Sitesi ile gençlerimize kullanılmamış hareket ve EKMEK imkanları sunacağız.”

İddia 5: “Tayyare seferi sayısı 7-8 olduğunu ve az kaldığını söylüyor”

Karşılık: “Van’dan günlük THY yoluyla İstanbul yıpranmamış havaalanına 4, Sabiha Gökçen havaalanına 2, Ankara Esenboğa havaalanına 3 kez yapılmakta olup mecmu dokuz öğün gerçekleşmektedir. Bunun birlikte Sun Özel Ulak ile İzmir 1, Antalya 1 olmak için mecmu iki öğün yapılmaktadır. Bir şekilde Pegasus havayollarının İstanbul’a 1, Adana’ya 1 kalkmak için mecmu uçuşu mevcuttur. söz konusu üç albeni yolu şirketinin nöbet sayılarının toplamı 14 olup hep kâffesi üzere bu iddiası dahi asılsızdır”.

İddia 6: “Taşınamadığı için kollar okula gidemiyor diyor”

Karşılık: Taşımalı eğitimde hep 54 bin 300 mektepli faydalanmaktadır. 2000 noktadan 680 suret okula öğrenciler 4800 araçla taşınmaktadır. Hemen bu eğitim bilimi tedrisat dönemi amacıyla taşmaya 341 milyon ödeme yapılacaktır. 47 bin 300 öğrenciye öğle vakti yemeği ücretsiz verilmektedir. Büyükşehir Belediyesi ve Milli Terbiye Müdürlüğü aksiyon birliğinde planlı Tetebbu Van Projesi’nde 13 ilçede 60 bin öğrenci 130 kurs ve 4 bin öğretmen bulunuyor. söz konusu projede hep materyaller ücretsiz dağıtılıyor. Proje ile hedeflenen Van’ın akademik başarısını 5 yıl süresince yüce ölçüde yükseltmektir. Bütün bunlarla birlikte yeni yapılacak 62 meslek ve 1042 derslikle, ikili terbiye minimuma indirilmesi planlanmaktadır.”

İddia 7: “Kapıköy çizik kapısı 08: 00-18: 00 arası çalışıyor. Bozukluk sabaha büyüklüğünde çalışmıyor”

Karşılık: “Kapıköy Gümrük Kapısı SELIM Tümen döneminde 112 milyon TL’ye modernize edildi. 70 bin metrekare alanda nesir edilen x-ray miftah tarama sistemi, muvakkat salonu ve sosyal donatıları ile Van’a yerinde modern benzeri çizi kapısı haline geldi. Kısaca 100 lojmanın bulunduğu kampüste gümrük personelimizin 24 saat çalıma problemi bulunmamakta olup, İran eliyle kaynaklı mesele bulunmakta ve çözülmesi hususunda görüşmeler devam etmektedir”.

İddia 8: “İran Konsolosluğu bozukluk Erzurum’birlikte açıldı diyor”

Yanıt: “175 yıl önce 31 Mayıs 1847 tarihinde Sultan Abdulmecid ve Muhammed Şah eliyle imzalanmış 2. Erzurum Anlaşması ile Erzurum’birlikte İran Konsolosluğu açılmıştır. Serencam yıllarda Kapıköy Sınır Kapısı’nın aktifleşmesi ve antre huruç yoğunluğunun artması kadar nedenlerle İran Konsolosluğunun Van’a dahi açılması yönünde ayrıntılı zamandır tabiatıyla talebimiz var. Ancak münasebat Viyana sözleşmesi ile düzenlenmiş, devletler hukukuna bakarak mütekabiliyet esasına göre yapılmaktadır. Kaldı kim Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetlerimizin uyguladığı aktif ve etkili aut yöntem sonucu vatandaşlarımız vize almadan elden pasaportla İran’a antre yapabilmektedir.”

İddia 9: “Van’de stadyum illet yok”

Cevap: “Van’bile 9 bin kapasiteli Atatürk Şehir Stadyumu var. Tahminî üç sene önceki tümüyle yenilenerek hizmete açıldı. Elan iyisi amacıyla bizimde talebimiz bittabi var. Fakat spor yatırımları üzerine Van bütün zamanların en haddinden fazla yatırımını SELIM Öğür Hükümetlerimiz döneminde almıştır. Bilcümle ilçelerimizde ihtiyaca ve nüfusa göre yatırımlar yapılmaktadır. İlimiz genelinde akıbet dönemde merbut yüzme havuzları, rafting parkuru, atletizm sahaları, sekilik, deneyimsizlik merkezi, haddinden fazla amaçlı spor salonları, basketbol sahaları ve onlarca halı saha yapılmıştır. Spor insana yapılan tıpkısı yatırımdır. Bu nedenle spor tesislerinin tabana yayılması, her kesimin ulaşabileceği mesafede olması önemlidir. İlk yol ırak ilçelerimize yeryüzü ücra mahallelere spor tesisleri yapıyoruz”.

İddia 10: “Hayvancılık daim zaman kaybediyor diyor”

Yanıt: “Bu kadarına bile pes dedirttirecek mesnetsiz, uyuşmaz bütünü biber dolması ve iftira olan benzeri konuşmanın neresini düzeltelim. Idea ızdırap olunca, rezillikte netice oluyor. 2002 yılında 2 milyon 333 bin olan küçükbaş efsanevi varlığımız 2021 yılı itibariyle 3 milyon 384 bin olarak tahminî bire bir milyondan çok artmıştır. 2002 yılında 146 bin olan Kocabaş efsanevi varlığı bile 20 bin artarak 2021 yılında 166 bin olmuştur. Ekincilik ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından başlatılan “Köyümde Aylamak İçin Tıpkısı Güruh Nedenim Var Projesi” Van Valimizin teşviki ile alçak rabıt görmektedir. Van’de tasavvur 10 bin çiftçiye 1 milyon kucak vererek küçükbaş hayvan varlığını elan birlikte artırmaktır. Lokomotif bölüm yerine gördüğümüz ekincilik üzerine yaptığımız çalışmalar neticesinde Van Zirai Araştırma Enstitüsü kurulmasına açacak olduk, Bitlis, Muş ve Hakkari illerine birlikte bakım verecek enstitü kararı resmi gazetede yayınlandı, meydan seçimi ile ait icraat devam ediyor. Tarım arazilerinde verimin arttırılması için zirai sulamaya büyük önem verilmektedir. Bulunan 4 sulama göletine arttırma eskimemiş 19 sulama göleti daha yapılacaktır”.

İddia 11: “Fukara fukaranın faaliyet sayaçları, hastalık canlılık direklerine takılıyor, zenginin hastalık çerçevesinde uğrunda, bu onursuzluktur diyor”

Yanıt: “Neşelilik sayaçları konusu EPDK aracılığıyla alınan tıpkısı karardır. Gaye sayaca müdahaleyi çalmak ve açıktan kıraat yapmaktır. Yasaklama tıpkı sosyolojik anlayışla bu konuyu varlıklı ile yoksul ayrımına yok etmek balaban bire bir fitnedir. Uygulama çerçevesinde bağımsız yapılarda eğer enerji direkten alınıyorsa sayaç direğe, erke düzlük altı veya panodan alınıyorsa sayaç pano içine alınmaktadır.”

İddia 12: “Van’de TOKİ bozukluk yapılmıyor. Bir Nice ilçede TOKİ bulunmayan diyor”

Cevap: “2012 yılında 25 bin 170 bölük,139 iş merkezi,17 meslek, 33 cami, 9 aksata merkezi ve 3 bin 194 ahır derhâl tamamlanarak vatandaşa tasdik edildi. 2019 yılında TOKİ’nin 100 bin konut projesi ile Erciş’te 400, Tuşba’üstelik 300 kalkmak için 700 ev tamamlandı. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız marifetiyle duyurulan toplumsal basamak projesi çerçevesinde Van’a 3850 konut yapılması planlandı. TOKİ konutları kâm toplama yöntemi ile ihtiyaca bakarak yapılıyor. Kâm gelen bilcümle ilçelerimizde hane yapılmaktadır.” – VAN

Share: