Meclis’teki ayrıcalık dosyası 1691’e ulaştı

TBMM Kanunuesasi ve Adalet Kompozit Komisyonu’na 27’nci dönemde 196 saylav için 1691 dokunulmazlık dosyası geldi. Bu dönemdeki fezleke sayısının Meclis tarihindeki sunu yüksek ölçü olduğu belirtildi.

Milletvekillerinin teşri dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin TBMM Kanunuesasi ve Doğruluk Katışık Komisyonu’nda mevcut dokunulmazlık dosyası 1691’e ulaştı. 196 saylav hakkındaki hülasa ortada genişlik çok HDP ve CHP milletvekillerine ilişik dosya vadi aldı. Dosyalardan 1231’i HDP, 272’si CHP, 18’i YANLIŞSIZ Fırka, 14’ü İYİ Fırka, 11’i MHP, 77’si Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 68’i ise Sedir’te kaşkariko edilen farklı partiler ve bağımsız milletvekillerine ait oldu. Sedir tarihinde milletvekilleri üzerine en fazla dokunulmazlık dosyası bu dönemde hazırlandı.

GENIŞLIK ÇOK DOSYA SALİHE AYDENİZ’E AİT

DBP Koca Genel Başkanı ve Diyarbakır Mebus Salihe Aydeniz için hazırlanan 77 ayrıcalık dosyası ile zirvede düz aldı. Antrparantez bu dönemde HDP’li Leyla Cesaret ve Musa Farisoğuları’nın, haklarındaki karar nedeniyle milletvekillikleri düşürüldü. HDP Mebus Semra Güzelce, Bağımsız milletvekilleri Inşa Işık ve Tuma Çelik’in ise teşrii masuniyet kaldırıldı. Mavera yandan 78 imtiyaz dosyası de değişik nedenlerde ilişik savcılıklara iadeli edildi.

Share: