Mersin Ağacı bilgelik… Akdeniz’in yeryüzü nazik yelkenli yarışı başladı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu sene 34.’sü planlı Akdeniz’in yer şişman yelken yarışı ‘American Hospital The Bodrum Cup’ için yelkenler açıldı. Bodrum-Cep etabıyla start alan yarışa 70 bölge bin 500 yarışçı katıldı.

Akdeniz’in genişlik büyük yelkenli yarışı olan American Hospital The Bodrum Cup mülevven görüntülere hayalet oldu. Etabın başlamasından geçmiş protokol ve The Bodrum Cup organizasyonunun katılımıyla bidayet çizgisinde Bartın’da gerçekleşen beyaz zehir patlamasında hayatını kaybeden madenciler ve mail zamanda hayatını kaybeden gemiciler amacıyla gocunmak duruşunda bulunuldu ve çelenk töreni gerçekleştirildi. Törene, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Şampiyon, Milas Şehremini Muhammet Tokat, Bodrum Uray Başbuğ Yardımcısı Tayfun Yılmaz, The Bodrum Cup Fahri Başkanı Erman Aras, The Bodrum Cup Komisyon Başkanı Süleyman Tevazulu ve yarışçılar katıldı. Dünyanın dört bir yanındaki yelken sporcularını ve meraklılarını Bodrum’da benzeri araya getiren festival, bu yıl yelkenlerini ‘Maviye Çetin Katıyoruz’ mottosuyla açıyor.

Yarış öncesinde güdük benzeri izah özne Bodrum Cup Fahri Başkanı Erman Aras, mavi ekonomiye değinerek, “Haddinden Fazla evire çevire aynı Bodrum sabahında yine bütün birlikteyiz. 34’üncü yılımıza başlıyoruz, Bodrum Cup 34 yaşında. 70 yarışan mıntıka, kombinezon tekneleri ve onların şürekâ tekneleriyle bu arada 100 üstünde çok güzelce bir ekiple birlikte Bodrum’dan açılıyoruz. Ege ve Akdeniz kıyılarındayız ve yarışlar 5 etaptan oluşuyor. 5 gün süresi süresince toplanmış 80 millik ayrımsız parkurda yarışacağız. Bodrum Cup mecmu aynı deniz festivali, bu yılki bilcümle anonslarımızda hep şurası söyledik. Akdeniz milyonlarca insana atlatmak kapısı ama sürdürebilirlik açısından bizim Akdeniz’i korumamız gerekiyor. Maviyi korursak bizden ahir nesillerde Akdeniz’in nimetlerinden faydalanıp geçinebilecekle. O yüzden The Bodrum Cup adına diyoruz ki maviyi koruyalım. 34 yıldır yabancı konuklar ve yarışçılar ile birlikte yapıyoruz The Bodrum Cup’ı, bu yılda 17 yabancı bayraklı yarış yatımız ve yaklaşık 100’ün üzerinde ecnebi misafirimiz katılıyor” dedi.

The Bodrum Cup Komite Başkanı Süleyman Tevazulu ise, “34. The Bodrum Cup’ın zaman konkur haset. Bu yıl bizim amacıyla çokça kebir tıpkı sene, pandemiden sonradan kebir katılımcıların oluştuğu bire bir sene oldu. Nedeniyle haddinden fazla güç bire bir ufaklık kalabalığı ve katılımcıyla 34. The Bodrum Cup’ın bugün startını veriyor olacağız. Geçmiş akşam yarışmacılarımızla beraberdik. Hep güvenilmez ateşin, yabancı delege sayımız yine artışta. Zaman itibariyle yaklaşık bin 500 yarışçı deniz üstünde” diye niteleyerek konuştu. – MUĞLA

Share: