Mersin Ağacı domestik haberleri: Mut müftüsüne Macar gelin

Mersin’in Mut ilçesinde Macaristanlı Eszter Varga, ihtida merasimiyle Müslüman oldu. Eslem adını kayran Eszter, Teoman Öztürk ile hayatını birleştirdi.

Macaristan’da Turizm Üniversitesi’ni bitirdikten bilahare tıpkı yıldır Türkiye’bile çalışmaya başlayan Eszter Varga (29), şirketin sahibi Teoman Öztürk (31) ile acun evine girdi.

İslamiyet’i seçen ve adını Eslem namına değiştiren Eszter Varga amacıyla Mut İlçe Müftülüğü’nde ihtida merasimi düzenlendi. Eslem Öztürk, eşi Teoman Öztürk ile tıpkısı yıldır yâren olduğunu belirterek, Müslümanların misafirperverliğinden etkilendiğini ve bunun İslamiyet’i seçmesinde heybetli rolü olduğunu anlatım etti. Müftülükte Sözcük-i Şahitlik getiren Macar gelin, kaza müftüsü olan kayınbabası Mustafa Öztürk’e şerif topraklar olan Mekke ve Medine’ye müracaat etmek istediğini söyledi.

Eşiyle tanışma sürecini anlatan Teoman Öztürk ise, “Eşimle kısaca tıpkısı yıl evvel Macaristan Budapeşte şehrinde tanıştık. Gelişen süreçler doğrultusunda özlük isteğiyle dinini tahavvül etmek istediğini söyledi. Bu doğrultuda bugün burada eşim Dindar olmaya değişmeyen verdi” dedi.

Macar elkızı birlikte, “Şu zaman burada olduğum üzere çokça mutluyum. İnşallah mutlu olacağım. Yeniden doğmuş kadar hayata başlamış durumdayım” diye niteleyerek konuştu.

Müftü Mustafa Öztürk ise ilçede beşinci ihtida merasimini yaptıklarını belirterek, “Bu yavrumuz oğlumla kısaca ayrımsız yıl önce tanışmışlar. 6 aydır İslam’ı araştırıyor. Namına gâh kitaplar verdim ego de havari oldum ve daha çok Müslüman olacağına değişmeyen verdi” dedi.

Macar geline, kayınbabası İlçe Müftüsü Mustafa Öztürk yoluyla Macarcaya çevrik dini kitaplar dürü edildi. – MERSİN

Share: